17 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca
Demokratyczna Republika Konga – Dzień Patrice’a Lumumby
Przysłowie:, „Gdy styczeń z mrozem nie chodzi marzec z kwietniem nas wychłodzi”.
Urodzeni 17 Stycznia posiadają niezwykle rozbudowane życie wewnętrzne. To idealiści skłonni do poświęceń dla innych. Są nieustraszeni w dążeniu do założonych celów, czasem utopijnych. Wiele ich pomysłów jest uzasadnionych, gdyż odznaczają się wybitnymi zdolnościami umysłowymi. Miłują piękno i posiadają duże poczucie estetyki. Czasem narażają się na drwiny, gdyż zbytnio popuszczają wodze swojej i tak już wybujałej fantazji. W głoszonych ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.
17 Stycznia Kościół katolicki wspomina: św. Antoniego, opata i pustelnika, św. Sulpicjusza.
Święty Antoni Opat, żyjący na przełomie III i IV wieku uważany jest za twórcę monastycyzmu – skupiał pustelników w ściśle powiązane ze sobą wspólnoty i sprawował nad nimi władzę. Jeżeli wierzyć tradycji, miał ponad 100 lat w chwili zgonu i cieszył się doskonałym zdrowiem.
Święty Sulpicjusz, był biskupem żyjącym w VII wieku. Bardzo znane seminarium duchowne Saint – Sulpice w Paryżu wzięło swoją nazwę od tego właśnie Sulpicjusza. Był kochany przez wiernych za swoją hojność i okazywaną im troskę, a także za obronę przed tyranią królów z dynastii Merowingów.
Imieniny obchodzą: Antoni, Marian, Rościsław, Rosława, Jan, Julian, Merul, Przemił, Rosław, Rozalinda, Sulpicja, Sulpicjusz, Teodor i Waldemar
Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.
Przysłowie: Święty Antoni od zguby broni
Marian, imię łacińskie; w kręgu kultury chrześcijańskiej oznacza tyle co maryjny, a Maria znaczy „napawać radością”, a w kręgu kultury rzymskiej tyle co związany z Mariuszem. Marian jest mężczyzną bardzo odpowiedzialnym, niezwykle troskliwym o dom i rodzinę, zawsze można polegać na jego słowie i obietnicy, jest bardzo rozsądny o wielkiej intuicji i znajomości ludzkiej natury. Lubi odpoczynek na łonie przyrody i ciekawe podróże z kimś bliskim. Szczęśliwym kolorem Mariana jest kolor niebieski, a szczęśliwym zwierzęciem gołąb.
Rościsław, imię słowiańskie, oznacza osobę niosącą radość, dającą sławę.
1828 Zmarł Bogusław Dawid Kasjusz, duchowny luterański, nauczyciel wielkopolski.
1919 Powołanie Opery Poznańskiej.
Przejęcie Teatru Miejskiego przez władze polskie w 1919 roku otrzymało znakomitą oprawę: wieczorny spektakl Halki poprzedziła poranna akademia z udziałem Prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego oraz wybitnych osobistości z całego kraju: Kornela Makuszyńskiego, Emila Młynarskiego, Zenona Przesmyckiego ps. Miriam, Józefa Kotarbińskiego i in. Początkowo scena służyła również dramatowi, w bogatej działalności artystycznej nie zabrakło miejsca na koncerty symfoniczne, niejednokrotnie z udziałem najwybitniejszych polskich solistów instrumentalistów. Jednak właśnie dzięki operze i baletowi teatr szybko stał się jedną z najważniejszych scen muzycznych kraju.
1974 Minister oświaty NRD, Margot Honecker została doktorem honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rektor UAM prof. Benon Miśkiewicz uścisnął serdecznie dłoń Margot Honecker podczas uroczystego posiedzenia Senatu 17 stycznia 1974 r. w Auli Lubrańskiego. – To najwyższe wyróżnienie jest wyrazem uznania pracy naukowej Margot Honecker w dziedzinie reformy szkolnictwa NRD – uzasadnił rektor, wręczając żonie wschodnioniemieckiego przywódcy akt nadania honorowego doktoratu. Jest autorką wielu prac pedagogicznych” – relacjonowała następnego dnia w czołówkowym tekście “Gazeta Poznańska”, ówczesny organ Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu. – “Dziękując za doktorat minister Margot Honecker szczególną uwagę zwróciła na potrzebę wychowania młodzieży w duchu internacjonalizmu i braterskiej współpracy między narodami”. Po uroczystości wręczenia doktoratu Margot Honecker obejrzała Fabrykę Pomocy Naukowych, a wieczorem “delegacja Ministerstwa Oświaty NRD wysłuchała w Ratuszu koncertu Chóru Chłopięcego i Męskiego PFP pod dyrekcją Stefana Stuligrosza”.
1984 W Puszczykowie zmarł Ignacy Posadzy, Sługa Boży, polski ksiądz, współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego i założyciel Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla (ur. 1898). Po maturze, w 1917 wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ze względu na I wojnę światową studia kontynuował w Münster i Fuldzie, a po jej zakończeniu w Gnieźnie i Poznaniu. W 1932 r. kard. Hlond powierzył ks. Posadzemu zorganizowanie nowego, męskiego zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców (obecnie Zgromadzenie to nosi nazwę: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). W ten sposób ks. Ignacy stał się pierwszym nowicjuszem tegoż Zgromadzenia, a po złożeniu ślubów zakonnych w 1933 r. został mianowany przełożonym generalnym. W 1959 r. założył w Morasku pod Poznaniem żeńskie zgromadzenie zakonne – Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
Zdarzyło się 17 stycznia
1377 Papież Grzegorz XI opuścił Awinion, powrócił do Rzymu i uczynił Watykan rezydencją papieską. Zakończył trwające od 1309 roku awiniońskie wychodźstwo papieży.
1649 Koronacja Jana II Kazimierza Wazy w Krakowie na króla Polski.
1709 Król Fryderyk I ustanowił Berlin stolicą Prus.
1732 Urodził się Stanisław August Poniatowski – król polski w latach 1764-95. Mecenas nauki i sztuki; popierał reformy Czartoryskich i stronnictwa patriotycznego; współtwórca Konstytucji 3 Maja; przystąpił do Targowicy; abdykował po III rozbiorze Polski.
1734 Koronacja Augusta III na króla Polski w katedrze wawelskiej.
Koronacja Augusta III była ostatnią koronacją na Wawelu. Specjalnie na tę uroczystość Jan Sebastian Bach skomponował kantaty Gratulatoria in adventum Regis oraz Uspokojony Eolus. Przed ceremonią koronacyjną pogrzebano poprzednich władców: Jana III Sobieskiego, Marię Kazimierę i Augusta II. Były to ostatnie pogrzeby królewskie w nekropoli polskich monarchów.
1934 Urodził się Jerzy Turek, polski aktor (Miś, Złotopolscy)
1952 Urodził się Larry Fortensky, 7 mąż Liz Taylor.
1969 W Wielkiej Brytanii ukazał się album “Yellow Submarine” zespołu The Beatles. Była to muzyka z filmu pod tym samym tytułem.
1975 Premiera filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”.
1987 Europe – The Final Countdown – nr 1 w 253. notowaniu Listy Przebojów Programu 3. k
1988 Odbyła się pierwsza w historii Watykanu konferencja prasowa papieża.
2002 W nocy z 17/18.01.2002 zmarła Helena Majdaniec – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 60-tych. Wykonawczyni takich przebojów jak: “Rudy rydz”, “Czarny Ali Baba”, “Zakochani sa wśród nas”.
Dodaj komentarz