17 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika
Światowy Dzień Kota
1569 Zmarł Błażej Winkler, pisarz poznańskiej rady miejskiej, zreorganizował system prowadzenia ksiąg. Na czele kancelarii stali pisarze miejscy. Wszechstronnie wykształceni, znający prawo i języki obce, stanowili najpoważniejszą siłę fachową wśród zmieniających się urzędników obieralnych. Często reprezentowali więc miasto przed królem, sejmem czy sądami. Im także zawdzięczamy najstarsze notatki o charakterze kronikarskim: zapoczątkowane na przełomie XIV i XV wieku przez Bernarda z Pyzdr kontynuowane były przez jego następców aż do 1752 roku. Najwybitniejszym spośród nich był niewątpliwie Błażej Winkler. Powołany na urząd przed 1535 rokiem pełnił swoje obowiązki przez ponad trzydzieści lat. W tym czasie zreorganizował miejską kancelarię, założył wielką księgę przywilejów Poznania. Błażej Winkler został pochowany w dawnym, nie istniejącym już kościele farnym, gdzie rodzina Winklerów miała swoją kaplicę.
1577 W związku z zatargiem z Gdańskiem Stefan Batory wydał edykt nakazujący konfiskatę majątku gdańszczan w Poznaniu.
1898 Urodził się ksiądz Ignacy Posadzy, współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po maturze, w 1917 wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ze względu na I wojnę światową studia kontynuował w Münster i Fuldzie, a po jej zakończeniu w Gnieźnie i Poznaniu. W 1932 r. kard. Hlond powierzył ks. Posadzemu zorganizowanie nowego, męskiego zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców (obecnie Zgromadzenie to nosi nazwę: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). W ten sposób ks. Ignacy stał się pierwszym nowicjuszem tegoż Zgromadzenia, a po złożeniu ślubów zakonnych w 1933 r. został mianowany przełożonym generalnym. W 1959 r. założył w Morasku pod Poznaniem żeńskie zgromadzenie zakonne – Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
1969 Zmarła Helena Szafran, naukowiec UAM, botanik, działaczka ochrony przyrody. W 1959r. opublikowano książkę Heleny Szafran Miasto Poznań i Okolica . Mimo, że jest to książka typowo przyrodnicza dziś po ponad pięćdziesięciu latach jest niezwykle ciekawym źródłem historycznym. Ulica jej imienia znajduje się na Podolanach.
Zdarzyło się 17 lutego
1387 W Wilnie zostało założone biskupstwo podległe w tym czasie arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Patronami nowo powstałej diecezji zostali św. Stanisław męczennik oraz św. Władysław wyznawca.
1600 Na stosie spłonął Giordano Bruno, dominikanin, filozof oskarżony o herezję i skazany wyrokiem inkwizycji. Uważany za głównego przedstawiciela włoskiego humanizmu i renesansowej filozofii przyrody. Walczył z tzw. “ślepą wiarą”, którą widział w chrześcijaństwie i Kościele katolickim.
1673 W Paryżu na scenie zmarł Moliere, wł. Jean Baptiste Poquelin – francuski komediopisarz, aktor. Jeden z najbardziej postępowych umysłów epoki. Autor takich dzieł jak: “Świętoszek”, “Mizantrop”, “Don Juan”, “Szkoła żon”.
1772 W Petersburgu podpisano układ Rosji z Prusami, ustalający zasady rozbioru Polski. Nie przyniosły skutku interwencje króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na dworach europejskich oraz protest Tadeusza Rejtana. Poza traktatem sejm musiał przyjąć niekorzystne uchwały gospodarcze i handlowe.
1864 Miał miejsce pierwszy skuteczny atak wykonany przez łódź podwodną. Należąca do floty Konfederacji Stanów Południowych łódź podwodna H. L. Hunley zatopiła w porcie Charlestown nową korwetę floty Unii – Housatonic.
1781 Urodził się René Théophile Laënnec, francuski lekarz klinicysta i anatomopatolog. Opracował metodę badania osłuchiwaniem za pomocą wynalezionego przez siebie stetoskopu.
1904 W La Scali w Mediolanie odbyła się premiera pierwszej, dwuaktowej wersji opery Giacomo Pucciniego “Madame Butterfly”. Premiera zakończyła się porażką, “Madame Butterfly” musiała poczekać na sukces kilka miesięcy, kiedy została wystawiona w zmienionej wersji (3 akty) w Teatrze Wielkim w Brescii.
1927 O 17:20 miała miejsce pierwsza transmisja imprezy sportowej w Polskim Radiu, z Międzynarodowych Zawodów Narciarskich w Zakopanem.
1933 Ukazało się pierwsze wydanie czasopisma “Newsweek”.
1945 Urodził się Daniel Olbrychski, aktor. Odtwórca ról teatralnych oraz filmowych, grał w filmach A. Wajdy: “Popioły”, “Wszystko na sprzedaż”, “Krajobraz po bitwie”, “Brzezina”, “Wesele”, “Ziemia obiecana”, “Pan Tadeusz”, w filmowej adaptacji trylogii H. Sienkiewicza w reżyserii J. Hoffmana, za granicą w obrazach C. Lelucha, M. Jancso, V. Schloendorffa.
1963 Urodził się Michael Jordan, koszykarz NBA. Chicago Bulls.
1967 Ukazał się singiel “Strawberry Fields Forever” grupy The Beatles.
1969 Johnny Cash wraz z Bobem Dylanem nagrali w Nashville utwór “Girl From The North Country”.
http://www.youtube.com/watch?v=uRx-5RCImAM
1972 Brytyjska Izba Gmin przyjęła protokół o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do EWG.
1972 Sprzedano 15 milionowy egzemplarz Volkswagena „garbusa”, pobito rekord należący do Forda „Thin Lizzy”.
1979 W sali nowojorskiego Palladium grupa The Clash rozpoczęła swoją pierwszą amerykańską trasę koncertową.
1980 Dwaj uczestnicy polskiej wyprawy; Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli zimą po raz pierwszy w dziejach alpinizmu szczyt Mount Everest.
1981 Urodziła się Paris Hilton, amerykańska aktorka, modelka.
1990 Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię – nr 1 w 417. notowaniu Listy Przebojów 3.
1994 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała ogólnopolskie koncesje na nadawanie za pomocą nadajników dużej mocy Radiu Zet i krakowskiej rozgłośni RMF. Ogólnopolską koncesję na nadawanie z nadajników małej mocy otrzymało także Radio Maryja.
2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Ms. Jackson” – Outkast; US Top Album: “Hot Shot” – Shaggy.
2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Hero” – Enrique Iglesias; UK Top Album: “Escape” – Enrique Iglesias.
2003 Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia, zakładającą likwidację kas chorych oraz utworzenie Funduszu z 16 oddziałami wojewódzkimi.
Dodaj komentarz