Słońce w znaku Koziorożca
Urodzeni 24 grudnia są prawdomówni i szlachetni, w stosunku do otoczenia bardzo życzliwi. W uczuciach stali i lojalni. Odznaczają się słabą odpornością psychiczną: w przypadku niepowodzenia od razu popadają w depresję. Brak im wytrwałości i zbyt często zmieniają poglądy.
Imieniny obchodzą: Adam i Ewa, Adelajda, Ewelina, Irmina Adamina, Adamita, Adela, Delfin, Druzjanna, Ewa, Ewelin, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Tarsylia i Zenobiusz.
Cytaty na dziś:
• Na ogół kobiety, mimo że nieobliczalne, jednak są wyrachowane. Bogusław Wojnar
• Serce dodaje kolorów wszystkiemu, co człowiek widzi, słyszy i wie. Heinrich Pestalozzi
• Co stara głowa, to nie młoda. PrzysłowieKALENDARIUM POZNAŃSKIE
1443 Wojciech Malski wojewoda łęczycki, namiestnik królewski i starosta generalny Wielkopolski zaświadcza, że mieszczanin poznański Mikołaj Strosberg zapisał na wsi Luboń 200 grzywien wiana swej żonie Barbarze.
1796 Urodził się Tytus Działyński – twórca Biblioteki Kórnickiej, wydawca źródeł historycznych i mecenas sztuki.
Urodził się w pałacu rodowym na rogu Starego Rynku i ul. Franciszkańskiej w Poznaniu. Jako jeden z pierwszych Wielkopolan zgłosił się do szeregów powstania listopadowego. Służył w 2. pułku strzelców konnych (jako podporucznik), w kwietniu 1831 przeszedł do sztabu wodza naczelnego, gdzie był jednym z adiutantów generała Skrzyneckiego. Za udział w powstaniu został ukarany konfiskatą majątku.
W 1839 wygrał proces z rządem Prus o zwrot majątku i po cofnięciu sekwestru powrócił do Wielkopolski.
Uczestniczył w życiu politycznym Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W latach 1841-1846 był posłem na sejm prowincjonalny. W okresie Wiosny Ludów organizował jazdę w powiecie poznańskim.
Od 1829 przez wiele lat wydawał źródła historyczne. Dzięki jego staraniom wydano m.in. Statut litewski (1841), Acta Tomiciana (1852-1869, osiem tomów), Źródło pisma do dziejów unii Korony Polskiej i W. Ks. Litewskiego (1856-1861, dwie części).
Był jednym z twórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i jego prezesem od 12 lutego 1858. W Kórniku utworzył park, w którym aklimatyzował wiele gatunków drzew i krzewów. Planował założenie w Kórniku uczelni rolniczej.
Pałac Działyńskich 1967-69, foto: P. Krassowski. Pocztówka RUCH.
1831 Adam Mickiewicz przebywał w Łukowie pod Obornikami goszcząc w majątku Józefa Grabowskiego (wymienionego w “Panu Tadeuszu”). W miejscowym kościółku brał udział w wigilijnej pasterce. Fakt pobytu Adama Mickiewicza w Łukowie upamiętnia tablica wmurowana w fasadę łukowskiego pałacu oraz druga – w kościele.
W tym pałacu, wybudowanym na początku XIX wieku dla rodziny Grabowskich, swoją ostatnią wigilię w kraju spędzał Adam Mickiewicz. W księdze VII Pana Tadeusza, Mickiewicz wspomina swojego przyjaciela Józefa Grabowskiego:
„… więc z panem Józefem
Grabowskim, który teraz jest rejmentu szefem,
A podówczas żył na wsi blisko Objezierza,
Polowaliśmy na małego zwierza”. (Ks.VII)
Kościół Św. Marcina, po lewej pomnik Mickiewicza, okres międzywojenny
1872 Kuryer Poznański w wydaniu z 24 grudnia donosił: Jutro w archikatedrze odprawi pontyfikalną sumę Najprzewielebniejszy Arcypasterz, kazanie powie JW. ks. Kanonik Doroszewski, po sumie JW. ks. Prałat Brzeziński zbierać będzie składkę na świętopierze.
Wielka wystawa gwiazdkowa. Od 2 do 31 grudnia z rana od godziny 10 do 9 wieczorem wystawiane będą najznakomitsze i najsławniejsze płody literatury artystycznej w moim lokalu przy W. Garbarach (Hotel pod Czarnym Orłem) do łaskawego obejrzenia smiem uniżenie upraszać o liczne zwiedzanie tej wystawy. Wnijście od osoby 2 ½ Grosza. Połowa dochodu wpłynie do tutejszej kasy ubogich.
1931 W Poznaniu urodził się Lech Trzeciakowski, profesor nauk historycznych, historyk XIX i XX wieku w latach 1973-1978 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Wypromował ponad 400 magistrów, ponad 20 doktorów. W latach 70. nie bał się zostać promotorem pracy magisterskiej Adama Michnika.
Jako działacz opozycji byłem wtedy traktowany jak kryminalista. Pan profesor zrobił dla mnie bardzo wiele – wspominał Michnik.
Specjalizuje się w historii nowożytnej i najnowszej: interesują go głównie dzieje Polski i Niemiec XIX i XX wieku i stosunków polsko – niemieckich oraz Wielkopolski. Napisał 12 książek m.in.: Kulturkampf w zaborze pruskim (1970, Dzieje Polski 1815-1918 (1993). Był współautorem dziejów Gniezna, Wielkopolski, Poznania i Polski. Opublikował ponad 350 artykułów. Znany jest nie tylko w środowisku ściśle naukowym.
Nie ma dla mnie większej przyjemności niż praca. Jak popracuję 10 godzin murem, to czuję się zdrów i rześki – wyznał niegdyś profesor w jednym z wywiadów.
Trzeciakowski był także konsultantem historycznym i współtwórcą serialu historycznego “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.Od 2000 r. jest prezydentem Commission Internationale des Études Historiques Slaves. Od 1973 r.członkiem Komisji UNESCO Polsko – Niemieckiej ds. Podręczników Szkolnych.
1954 W Poznaniu urodził się Piotr Kołodziejczyk urzędnik państwowy i samorządowy (sekretarz miasta), działacz opozycji w okresie PRL.
W 2009 roku założył stronę internetową Nudnepanstwo.pl, w zamieszczonych na niej tekstach krytykował m.in. politykę budżetową miasta i prezydenta Grobelnego przez co został odwołany ze stanowiska sekretarza miasta.
Zakupy w PRL-u – bitwa o handel!
ZDARZYŁO SIĘ W WIGILIĘ, 24 GRUDNIA
1076 Bolesław Śmiały został królem Polski. Koronacji dokonał najprawdopodobniej arcybiskup gnieźnieński Bogumił.
1223 Św. Franciszek z Asyżu zorganizował w Greccio pierwszą na świecie szopkę bożonarodzeniową.
Szopka w poznańskim kościele Bernardynów pod wezwaniem Św. Franciszka Serafickiego Foto: Piotr Rychter
1499 Papież Aleksander VI uroczyście zainaugurował Jubileusz Roku świętego (1500 roku). Wprowadził nowy obrzęd – otwarcie Drzwi świętych w Bazylice świętego Piotra. Od tego czasu przejście przez Drzwi święte stało się jednym z najważniejszych wydarzeń Roku świętego.
1508 W pierwszych londyńskich domach zamontowano rury z bieżącą wodą.
1524 Zmarł Vasco da Gama, żeglarz portugalski, odkrywca drogi morskiej do Indii.
1798 Urodził się Adam Mickiewicz, jeden z polskich wieszczów narodowych. Poeta epoki romantyzmu, rzecznik idei społecznych, narodowowyzwoleńczych i mesjanistycznych. Zasłynął jako autor “Ody do młodości”, “Konrada Wallenroda”, “Dziadów” i “Pana Tadeusza”. Zmarł 26 listopada 1855 roku.
1814 Stany Zjednoczone za pośrednictwem cara Aleksandra I podpisały w Gandawie pokój z Anglią, kończąc wojnę o Kanadę. Jednocześnie zobowiązały się, że zaprzestaną handlu Murzynami.
1818 W Oberndorfie koło Salzburga po raz pierwszy wykonano kolędę Cicha noc.
1883 Urodził się Stefan Jaracz, wybitny aktor i reżyser teatralny, artysta- społecznik, dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie. Zmarł 11 sierpnia 1945 roku.
1900 W Lipsku ukazała się pierwsza ogólnorosyjska gazeta robotnicza „Iskra”, redagowana przez Gieorgija Plechanowa i Włodzimierza Lenina.
1906 W Brant Rock w USA została nadana pierwsza próbna audycja radiowa. Próba została przeprowadzona przez kanadyjskiego wynalazcę Reginalda Aubreya Fessendena. Kilku radiooperatorów na statkach znajdujących się w pobliżu Nowej Funlandii usłyszało w słuchawkach – zamiast sygnałów nadawanych alfabetem Morse’a – głos człowieka – muzykę Haendla i odczyt ewangelii.
1920 W Pyzdrach urodziła się Ewa Petelska, reżyser filmów fabularnych.
1922 Urodziła się Ava Gardner, amerykańska aktorka. Zagrała w filmach “Noc iguany”, “Trzęsienie ziemi”. Była żoną Franka Sinatry. Zmarła 25 stycznia 1990 roku.
1923 Urodził się Mikołaj Kozakiewicz, socjolog i polityk, marszałek Sejmu.
1926 Urodziła się Maria Janion – badaczka epoki romantyzmu i jej związków ze współczesnością. Autorka m.in. monografii “Zygmunt Krasiński”, rozpraw i esejów “Gorączka romantyczna”, współautorka z Marią Żmigrodzką “Romantyzmu i historii.
1946 W radzieckim więzieniu Butyrki zmarł gen. Leopold Okulicki “Niedźwiadek” – ostatni dowódca Armii Krajowej, jeden z oskarżonych w moskiewskim “procesie szesnastu”.
1951 Proklamowanie niepodległości Libii.
1957 Urodził się Hamid Karzai, afgański polityk, prezydent Afganistanu.
1959 Utworzenie w Związku Radzieckim Towarzystwa Przyjaźni Radziecko-Polskiej.
1961 Urodził się Marcin Świetlicki, polski poeta, lider Świetlików.
1964 Urodziła się Anja Orthodox (wł. Anna Sabiniewicz), liderka i wokalistka grupy Closterkeller.
1971 Urodził się Ricky Martin, wokalista pochodzący z Puerto Rico. Rok 1999 to wielki sukces jego pierwszego anglojęzycznego albumu “Ricky Martin”, z którego pochodzi super przebój “Livin La Vida Loca”.
1974 Urodził się Michał Lesień, polski aktor, znany z sitcomu “Lokatorzy”.
1991 Rada Najwyższa Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej przyjęła uchwałę o zmianie nazwy państwa na Federację Rosyjską.
1992 Zmarł Peyo (Pierre Culford), rysownik belgijski, „ojciec Smerfów”.
1997 W Tokio zmarł Toshiro Mifune – znany japoński aktor. Gwiazdor wielu filmów Akiro Kurosawy, grał m.in. w „Siedmiu samurajach” i w serialu „Shogun”.
1999 W Sanoku samobójstwo popełnił Tomasz Beksiński. Był tłumaczem, dziennikarzem radiowym i autorem felietonów do miesięcznika „Tylko Rock”. W mistrzowski sposób tłumaczył dialogi „Latającego cyrku Monty Pythona”, filmów o Jamesie Bondzie oraz do filmów grozy. Syn znanego malarza był oryginałem i ekscentrykiem. W latach 80 rock gotycki stał się znany m.in. dzięki jego audycjom radiowym. W numerze styczniowym „Tylko Rock” ukazał się jego felieton zatytułowany “Fin de siècle”, w którym rozliczył się z życiem. „Nie pozostaje nic innego niż odejść” napisał w tekście, pod którym umieścił podpis „Tomasz Beksiński 1958 – 1999”.
Imieniny obchodzą; Adam i Ewa, Adelajda, Ewelina, Irmina Adamina, Adamita, Adela, Delfin, Druzjanna, Ewa, Ewelin, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Tarsylia i Zenobiusz.
Adam jest mężczyzną niezależnym i stanowczym, zdolnym do założenia rodziny i podjęcia odpowiedzialności za nią. Jest trochę zarozumiały i skłonny do przyjmowania pochlebstw i pochwał. Przezorny, nieraz nawet przebiegły, co wypływa z braku zaufania do ludzi. Ceni spokój, sielankę rodzinnego domu. Dużą wagę przywiązuje do starannego ubioru.
Imię Ewa pochodzi od hebrajskiego słowa, które tłumaczy się jako “dająca życie”. Kobieta o tym imieniu jest osobą mądrą, o wzniosłych ideałach. Często altruistka, w postępowaniu kieruje się odpowiedzialnością. Niestety, w miłości bywa przewrotna, a rodzinie dość niestała. Ulubionym kolorem Ewy jest czerń i jej odcienie.
Ewelina jest osobą wrażliwą, zrównoważoną o niezależnym i koncepcyjnym umyśle. Lubi ubierać się wytwornie i ze smakiem. Niezbyt kochliwa, ale za to stała w uczuciach.
Irmina jest kobietą aktywną i ambitną. Potrafi być wyrachowana, bywa zmysłową kochanką. Lubi zmiany i częste podróże.
Dodaj komentarz