27 PAŹDZIERNIKA Słońce w znaku Skorpiona
Święto narodowe St. Vincent i Grenady, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1979 r.
Grecja – Dzień Flagi
Turkmenistan – Święto Niepodległości
Dla osób urodzonych 27 października głównym atutem jest przenikliwy umysł. Mają ponadto duże zdolności do nauk humanistycznych. Są tolerancyjni i wyrozumiali. Odznaczają się dobrym gustem i poczuciem piękna. Mają wiele zalet towarzyskich i bardzo lubią przebywać w gronie bliskich im osób. W swoich koncepcjach lub działaniu są nieustępliwi, na siłę próbują udowodnić swoje racje, często usiłują narzucić swoje zdanie innym. Nic dziwnego, że taka postawa spotyka się z krytyką otoczenia.
Cytaty na dziś:
• Miesiąc październy – marca obraz wierny. Przysłowie
• Nie wolno nigdy samego siebie czynić niewolnikiem. Stanisław Brzozowski
• Prawo obserwacji perspektywicznej Murphy’ego
Nic nie wygląda z bliska tak ładnie, jak wyglądało z daleka.
KALENDARIUM POZNAŃSKIE
1633 Kardynał Berberini potwierdził Bractwo św. Trójcy przy kościele św. Anny w Poznaniu.
1768 Jaśnie Wielmożni [Antoni] wojewoda gnieźnieński i [August] z tegoż powiatu poseł, książęta z Bielska Sułkowscy oraz [Władysław], marszałek nadworny Wielkiego Księstwa Litewskiego, wyruszyli do Warszawy na Sejm generalny Królestwa, który miał obradować dnia 7 listopada.
Dla bezpieczeństwa udali się drogą przez Toruń, w towarzystwie 50 piechurów i 60 jeźdźców moskiewskich. Nie szli prosto traktem z Poznania, gdyż skonfederowana szlachta wielkopolska wszczynała niepokoje na drodze.
Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005.
1901 W przeciwdziałanie szerzącemu się alkoholizmowi angażował się w Poznaniu Kościół.
Dnia 27 października 1901 r. z inicjatywy arcybiskupa Floriana Stablewskiego, w przebudowanej starej loggii przy kościele podominikańskim przy ul. Dominikańskiej 6 uroczyście otwarto tzw. Gospodę Wstrzemięźliwości, zwaną także Domem św. Józefa.
W budynku znalazły schronienie wszystkie borykające się z kłopotami lokalowymi polskie towarzystwa wstrzemięźliwości.
Jak na Gospodę Wstrzemięźliwości przystało, można tam było dostać “dobrej miary” szklankę herbaty za 5 fenigów, filiżankę kawy za 10 fenigów i pitną czekoladę w tej samej cenie.
W bufecie sprzedawano także lżejsze piwa i przekąski. Obok mieściła się czytelnia, gdzie oprócz książek do dyspozycji gości znajdowały się wszystkie lokalne gazety i wiele zamiejscowych ilustrowanych tygodników. W osobnej sali pod nadzorem starszych pań uczyły się dzieci z rodzin alkoholików, nie mające odpowiednich warunków do nauki w domu. [Na podstawie: Waldemar Karolczak, Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914, KMP 4/2000]
1911 Otwarto trasę tramwajową w dzisiejszej ulicy Strzeleckiej.
Początkowo jeździła tam linia nr 3 z częstotliwością co 10 minut, którą obsługiwały składy dwuwagonowe Fotografia pochodzi z 1979 roku, gdy ul. Strzelecka była głównym łącznikiem prawobrzeżnej części miasta ze ścisłym centrum i taka pozostała do uruchomienia trasy przez Most Rocha.
1919 Pierwsza historyczna wizyta w Poznaniu, głowy odradzanego państwa polskiego. Defilada Wojsk Wielkopolskich przez Józefem Piłsudskim na dzisiejszym placu Mickiewicza w Poznaniu.
Naczelnik Państwa otworzył także Wielkopolskie Muzeum Wojska instytucję powołaną rozkazem Głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. broni Józefa Dowbor Muśnickiego.
Pierwotna siedziba muzeum znajdowała się przy Al. Marcinkowskiego 7 w miejscu obecnego nowego skrzydła gmachu Muzeum Narodowego. Był to budynek o niewielkich możliwościach pomieszczenia zbiorów, sięgających kilkunastu tysięcy obiektów.
Większe pomieszczenia otrzymano w roku 1923, przydzielone przez poznańskie Dowództwo Okręgu Korpusu Nr VII. Dwupiętrowy budynek dawnej składnicy artyleryjskiej przy ul. Artyleryjskiej (obecnie Powstańców Wielkopolskich), dostosowano do potrzeb ekspozycyjnych i udostępniono 22 kwietnia 1923 r.
Fot: (1) Otwarcie WMW przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, 27. 10. 1919, (2) Józef Dowbor Muśnicki i Józef Piłsudski w Poznaniu Zdjęcia ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, popiersie Piłsudskiego na Cytadeli [fot.NAC, domena publiczna]
1928 W Poznaniu urodził się Witold Zegalski, polski pisarz science-fiction, z zawodu ekonomista.
Po ukończeniu Wyższej Szkoły Ekonomicznej pracował w latach 1954-1976 jako planista w Poznańskich Zakładach Gastronomicznych, a następnie w Poznańskim Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej. Był współzałożycielem Literackiej Grupy Niezależnych “Swantewit”, do której należeli m. in. Janusz Sauer, Łucja Danielewska.
Debiutował w prasie w 1954 r., pierwszą książkę wydał w 1960 r. Opowiadania publikował w takich czasopismach jak “Widnokręgi”, “Świat Młodych” i przede wszystkim “Młody Technik”, w którym wraz z Andrzejem Czechowskim, Konradem Fiałkowskim, Stefanem Weinfeldem i Januszem Zajdlem ukształtował specyficzny styl polskiej fantastyki naukowej lat sześćdziesiątych XX wieku.
Oprócz jedynej swej powieści science fiction Krater czarnego snu (1960) wydał także powieść dla młodzieży Alert stu przygód (1971) i powieść społeczno-obyczajową Zwykłe lato (1971). Napisał także utwór dramatyczny dla dzieci Nos księżyca, czyli figle Mistrza Twardowskiego, wystawiony w 1967 r. w Poznaniu przez poznański Pałac Kultury oraz wiele utworów satyrycznych. Był tłumaczony na język rosyjski, niemiecki i węgierski. Zmarł 31 lipca 1974 w Poznaniu
1978 Na zmodernizowanej ulicy 27 Grudnia brygada Poznańskiego Przedsiębiorstwa Zieleni rozpoczęła sadzenie ok. sześćdziesięciu drzew leszczyny tureckiej (Corylus coiurna) i platanu klonolistnego (Platanus acerifolia). KMP 3/79
27 Grudnia w październiku 2013, fot: TD
1978 Poznań w obiektywie Stanisława Wiktora / Repozytorium Poznańskie Cyryl – sportowe samochody na parkingu przed Pałacem Kultury (dziś CK Zamek)
1984 W Kościanie urodził się Michał Jurecki, polski piłkarz ręczny, reprezentant Polski, wicemistrz świata.
1987 Zmarł Ildefons Houwalt, malarz związany z Poznaniem.
W wyniku akcji repatriacyjnej przeniósł się z żoną Barbarą Houwalt do Poznania (dzięki wsparciu prof. Wacława Taranczewskiego). Od 1946 roku brał udział w wystawach środowiskowych Poznania, został członkiem spółdzielni plastyków „Forma”. Do 1950 roku pracował jako grafik dla „Gazety Poznańskiej”, ilustrował także książki (m. in. Przygody Mata Moreli Włodzimierza Steyera).
W 1947 roku wraz z Alfredem Lenicą i Feliksem Marią Nowowiejskim wystawiał swoje prace w Salonie Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wystawa ta, mająca stanowić przeciwwagę dla kapistów, została uznana ex post jako pierwsze wystąpienie grupy 4F+R (Forma, Farba, Faktura, Fantastyka + Realizm) i stanowiła pierwszą po 1945 roku w Wielkopolsce wystawę sztuki nowoczesnej. W 1949 roku wziął udział w II wystawie grupy 4F+R (do trzech niezależnych dołączyli: Tadeusz Kalinowski, Zygfryd Wieczorek, Fortunata Obrąpalska, Bolesław Schmidt, Julian Boss-Gosławski i Bazyli Wojtowicz).
W 1951 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i spędził kilka miesięcy w więzieniu, czego efektem była rozwijająca się choroba i makabryczne sny, które go nie opuszczały aż do śmierci, a stanowiły jednocześnie inspirację dla jego twórczości. W 1954 roku otrzymał własną pracownię. Zajmował się przede wszystkim malarstwem olejnym, a następnie techniką dekalkomanii. Dopiero w 1961 i 1963 roku zdecydował się na wystawienie swojego cyklu obrazów olejnych. W 1966 roku na kolejnej wystawie indywidualnej w Poznaniu i Szczecinie zaprezentował wyłącznie tempery, wykorzystując efekt dekalkomanii.
Uznanie środowiska i krytyki pojawiło się w latach 70. XX wieku. W 1971 roku został laureatem Nagrody Miasta Poznania i Województwa Poznańskiego. Więzy przyjaźni łączyły go ze środowiskiem literacko-plastycznym m.in. z Edwardem Stachurą.
W 1977 roku, z okazji 40-lecia twórczości, Muzeum Narodowe w Poznaniu zorganizowało retrospektywną wystawę jubileuszową jego prac. W 1987 roku razem z córką Barbarą po raz ostatni wystawił swoje prace w BWA w Poznaniu i CBWA w Warszawie. [wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ildefons_Houwalt]
ZDARZYŁO SIĘ 27 PAŹDZIERNIKA
97 W obliczu buntu pretorianów cesarz rzymski Nerwa adoptował Trajana, namiestnika Górnej Germanii. W ten sposób rozpoczął się w Rzymie okres cesarzy adopcyjnych.
1430 Zmarł wielki książę litewski Witold. Był synem Kiejstuta, bratem stryjecznym Władysława Jagiełły.
1610 Rosjanie zdobyły Moskwę i Kreml, gdzie stacjonowały wojska polskie. Zygmunt III Waza nie zrealizował swoich aspiracji do objęcia również tronu carów.
1728 Urodził się James Cook, angielski żeglarz i odkrywca. Po raz pierwszy znalazł się na morzu jako 14-letni chłopiec. Obył trzy podróże dookoła świata, podczas których odkrył Nową Kaledonię, kilka wysp z grupy Fidżi, Wyspy Bożego Narodzenia oraz Hawaje, na których zginął z rąk krajowców 14.02.1779 r.
1806 Wojska napoleońskie wkroczyły do Berlina.
1810 Stany Zjednoczone zaanektowały Zachodnią Florydę.
1811 Urodził się Issac Merrit Singer, wynalazca pierwszej praktycznej maszyny o szycia.
1858 Urodził się Theodore Roosevelt, amerykański polityk, republikanin, 26 prezydent USA. Laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1906 r.
1904 Urodził się Isaac Bashevis Singer, żydowski pisarz tworzący w języku jidysz. Laureat Nagrody Nobla w 1978.
1913 Urodził się Otto Wichterle, czeski chemik, wynalazca miękkich soczewek kontaktowych (zm. 1998).
1916 Urodził się Kazimierz Brandys, pisarz. Autor utworów o problematyce społeczno-politycznej i obyczajowej, powieści: “Miasto niepokonane”. “Matka królów”, “Czerwona czapeczka” i “Obywatele”.
1919 Na Górnym Śląsku odbyły się wybory samorządowe. Polacy uzyskali 60 procent głosów.
1920 Rada Ambasadorów Ligi Narodów proklamowała Gdańsk Wolnym Miastem.
1922 Urodził się Poul Arne Bundgaard, duński aktor i śpiewak. Powszechnie pamiętany za rolę Kjelda w 14 komediach filmowych z serii Gang Olsena, kręconych w latach 1968 – 1998, gdzie stworzył charakterystyczną postać bojaźliwego przestępcy-nieudacznika, z nadwagą i w grubych okularach, zdominowanego przez apodyktyczną żonę Yvonne i szefa gangu Egona Olsena, nie rozstającego się ze swoją torbą lekarską.
1925 Fred Waller uzyskał patent na narty wodne.
1931 W Warszawie otwarto pierwszą w Polsce Poradnię Świadomego Macierzyństwa.
1933 Premiera filmu Mieczysława Krawicza “Szpieg w masce” z muzyką Henryka Warsa. Obsada: Hanka Ordonówna, Bogusław Samborski, Jerzy Leszczyński, Jerzy Pichelski, Igo Sym, Lena Żelichowska, Loda Niemirzanka.
1939 Urodził się John Cleese, aktor komediowy, prawnik, absolwent Cambridge. Pisze poradniki (m.in. “Rodzina – jak z nią przetrwać”), jest producentem filmów reklamowych. Potrafi również zarazić kota grypą. (“Latający Cyrk Monty Pythona”).
1952 W Chicago urodził się Francis Fukuyama, amerykański politolog, filozof, ekonomista.
1954 Urodził się Colin Fletcher, od 1975 r. gitarzysta grupy The Troggs. Na koncie formacji m.in. słynne „Wild Thing” oraz „Love Is All Around” rozpowszechnione później przez WET WET WET.
1961 Mongolska Republika Ludowa i Mauretania zostały przyjęte do ONZ.
1971 Republika Kongo – Kinaszasa zmieniła nazwę na Zair.
1973 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Midnight Train To Georgia” – Gladys Knight & The Pips.
1979 Cała dyskografia grupy Led Zeppelin trafia na listę Top 200 Billboardu. Żadna inna grupa ani wykonawca solowy w historii amerykańskich notowań listy przebojów nie umieścił tak wielu płyt na liście w ciągu jednego tygodnia.
1982 Chiny ogłosiły narodziny milionowego obywatela.
1987 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Bad” – Michael Jackson.
1990 Zmarł Wacław Kowalski – aktor. Odtwórca roli Pawlaka w filmach: “Sami swoi”, “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć”, dozorcy Popiołka w serialu telewizyjnym “Dom”.
1990 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Black Cat” – Janet Jackson.
1991 Pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do Sejmu RP. Wzięło w nich udział zaledwie 43 proc. uprawnionych. Najwięcej głosów uzyskała Unia Demokratyczna, po niej Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wyborcza Akcja Katolicka, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Porozumienie Centrum.
2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “I’m Real” – Jennifer Lopez feat. Ja Rule; US Top Album: “Pain Is Love” – Ja Rule.
2002 Po raz pierwszy Polacy wybierali szefów gmin – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw.
2002 Legendarny działacz związkowy Luiz Inacio Lula da Silva zwyciężył w wyborach prezydenckich w Brazylii.
2007 Płyta zespołu Raz, Dwa, Trzy – Młynarski 4 Ever Music na 1 miejscu oficjalnej listy sprzedaży płyt w Polsce przygotowanej przez Pentor.
Imieniny obchodzą: Sabina, Iwona, Iwony, Wincentego
Iwona, żeńska forma imienia Iwo, a Iwo oznacza drzewo cisowe, imię pochodzenia germańskiego. Kobieta o imieniu Iwona jest obdarzona silną wolą oraz często niebezpiecznymi ambicjami. Osoby o tym imieniu mają niełatwy charakter, są materialistkami, lubią pieniądze i zaszczyty. Są bardzo subiektywne i niesłychanie przekorne.
Sabina, żeńska forma imienia Sabin. Sabini, Sabionowie to odłam plemion zamieszkujących środkową Italię, imię pochodzenia łacińskiego. Sabina jest subtelna, inteligentna i wykształcona. Do życia podchodzi bardzo emocjonalnie. Lubi pomagać innym i sama świadomość, że może to robić, podtrzymuje ją na duchu i zachęca do pracy. W miłości nie zawsze jest szczęśliwa. Zdarza się, że zaniedbuje swój dom.
Wincenty to mężczyzna konserwatywny, stały, na którym można polegać w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje słowa, jest zaradnym i dobrym organizatorem. Cechuje go stoicki spokój, toteż bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Ma poczucie humoru, czasem bywa przekorny, a nawet uparty.
Dodaj komentarz