3 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony przez Konferencję Onkologiczną w Paryżu w 2000 roku.
Mozambik – Dzień Bohaterów
Wietnam – Rocznica Utworzenia Partii Komunistycznej
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – Dzień Męczenników
Urodzeni 3 lutego uśmiechają się do całego świata. Są wszechstronnie uzdolnieni, lecz bez usilnej pracy nad sobą nie wykształcą w sobie żadnego konkretnego zainteresowania. Dzięki intuicji potrafią dokonywać właściwego wyboru. Są wyrozumiali i tolerancyjni dla słabostek bądź ułomności innych. W miłości i przyjaźni są wierni. Współżycie z nimi jest trudne, ponieważ zachowanie ich często jest dziwne. Wrodzony brak taktu i talentów dyplomatycznych powoduje, że potrafią nieświadomie zrażać nie tylko otoczenie, ale i najbliższych. Dochodzi jeszcze do tego postępujące z wiekiem roztargnienie.
3 Lutego Kościół wspomina św. Ansgara, św. Błażeja, św. Wawrzyńca z Canterbury
Patronem dnia jest św. Błażej, biskup i męczennik (IV w.). Był biskupem Sebasty w Armenii (dzisiaj miejscowość Sivas w Turcji). Już w średniowieczu był czczony jako orędownik chorych na gardło. Współcześnie w niektórych kościołach utrzymała się tradycja poświęcania świec oraz udzielania przez kapłana specjalnego błogosławieństwa poszczególnym uczestnikom Mszy św. odprawianej ku czci św. Błażeja.
Zdarzyło się 3 lutego
1468 Zmarł Jan Gutenberg (właśc. Johannes Gensfleisch zum Gutenberg), niemiecki złotnik i mincerz. Uważany jest za wynalazcę ruchomych czcionek, aparatu do ich odlewania i prasy drukarskiej.
1690 Do obiegu wprowadzono pierwszy papierowy pieniądz w Ameryce (w Massachusetts).
1735 Urodził się Ignacy Krasicki, pisarz okresu oświecenia, biskup warmiński. Twórca pierwszej polskiej powieści nowoczesnej „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, bajek, satyr, poematów heroikomicznych, komedii i powiastek filozoficznych.
1811 Urodził się Horace Greeley, dziennikarz nowojorskiej “Tribune” uważany za wynalazcę wywiadu dziennikarskiego. To on pierwszy drukował pytania z dosłownie zapisanymi odpowiedziami (wcześniej pisano mniej lub bardziej wierne streszczenia wypowiedzi). Przykładem jest wywiad Greeleya z przywódcą duchowym Mormonów, Brighamem Youngiem z 1859 r.
1893 W wieku 81 lat zmarł Teofil Lenartowicz, jeden z najpopularniejszych poetów polskich XIX w nazywany “lirnikiem mazowieckim”.
1921 Sejm uchwalił ustawę o przywróceniu orderu Orła Białego, ustanowionego przez króla Augusta II (1.IX.1705), jako najwyższego odznaczenia Rzeczypospolitej.
1924 Zmarł Woodrow Wilson, amerykański polityk, 28-y prezydent USA przez dwie kadencje. W Poznaniu znajduje się Park jego imienia, z jego pomnikiem, ufundowanym przez Ignacego Jana Paderewskiego.
Zreformował system bankowy, w 1914 wprowadził ustawodawstwo antymonopolowe, a także wolność strajku i zrzeszania się. Prowadził walkę z korupcją. 4 VII 1914 ogłosił neutralność USA w I wojnie światowej. Był orędownikiem powołania Ligi Narodów. W 1919 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jest autorem tzw. 14 punktów Wilsona.
1959 Do Warszawy dotarły z Kanady zbiory polskie w tym szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich.
1959 W katastrofie lotniczej w Clear Lake w stanie Iowa zginęli Buddy Holly (23 lata, autor piosenek “That’ll Be The Day” i “Peggy Sue”, Richie Valens (18 lat, wykonawca przebojów “La Bamba” i “Donna”) oraz The Big Bopper.
1961 Odbyła się pierwsza sesja nagraniowa Boba Dylana w domu jego przyjaciół Sida i Boba Gleasonów w East Orange w stanie New Jersey. Zaśpiewał dwie piosenki: San Francisco Bay Blues i Jesus Met The Moman At The Well.
1966 Na Księżycu wylądowała radziecka sonda kosmiczna Luna 9. Był to pierwszy pojazd, który miękko wylądował na srebrnym globie.
1973 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Crocodile Rock” – Elton John.
1986 Premiera filmu „Podróże Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego. W filmie tym wystąpiła m.in Małgorzata Ostrowska
http://www.youtube.com/watch?v=EpgXFcNXjBs
1990 Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię – nr 1 w 415. notowaniu Listy Przebojów 3.
1990 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Nothing Compares 2 U” – Sinead O’Connor.
1991 Sinead O’Connor powiedziała, że nie przyjmie żadnej nagrody Grammy ani nie weźmie udziału w ceremonii wręczenia, ponieważ jest ona przejawem fałszywych, materialistycznych wartości. Sinead była nominowana w czterech kategoriach.
2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “I Knew I Loved You” – Savage Garden; US Top Album “Voo Doo” – D’angelo.
Imieniny obchodzą: Oskar, Telimena, Błażej, Joanna, Hipolit, Hipolita, Ansgar, Ansgary, Celeryn, Celeryna, Hipolit, Klaudyna, Laurencjusz, Maksym, Stefan, Uniemysł, Uniesława i Wawrzyniec
Oskar to imię wywodzące się od nazwy skandynawskiego bóstwa Ansgara, ger – to także włócznia. Oskar to strzeżony przez Ansgara.
Błażej, po łacinie blaesus znaczy sepleniący, paplający. Błażej to mężczyzna o wybujałej fantazji, niezwykle wrażliwy i stale silący się na oryginalność. Ma uzdolnienia oratorskie, elokwentny. Jednak bywa tez impulsywny i nerwowy.
Przysłowie: „Błażej pogodny, rok będzie dorodny”.
Telimena to imię, którego budowa wskazuje na pochodzenie greckie: teleo – oznacza spełnić, poświęcić, wtajemniczyć w misteria, ale może to być też imię czysto literackie znane już przed Mickiewiczem. Telimena ma dużo wrodzonego wdzięku, nosi się elegancko, ma powodzenie u płci przeciwnej, co czasem potrafi wykorzystać do realizacji własnych celów. Z pozoru subtelna i delikatna, ma jednak wewnętrzną siłę, o która trudno ja podejrzewać. W miłości oddana, jako matka troskliwa i zapobiegliwa.
Imię Hipolit pochodzi od greckiego Hippolytosa i oznacza “tego, który puścił wolno konie”. W mitologii greckiej nosił je syn Tezeusza, który odrzuciwszy miłość macochy Fedry został fałszywie przez nią oskarżony przed ojcem. Hipolit jest mężczyzną odważnym, dumnym i błyskotliwym. Często awangardowy, nieco szokuje otoczenie mocno oryginalnym sposobem bycia. W miłości czuły i oddany bez pamięci. Oskar to imię wywodzące się z języka germańskiego, oznacza – Bóg, włócznia. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny, szczery i sprawiedliwy.
Dodaj komentarz