4 LISTOPADA Słońce w znaku Skorpiona
Dominika – Dzień na Rzecz Wspólnoty
Mariany Północne – Dzień Obywatelstwa
Panama – Dzień Flagi
Rosja – Dzień Jedności Narodowej
Tonga – Święto Konstytucji
Osoby urodzone 4 listopada odznaczają się dużymi zdolnościami organizacyjnymi. Obdarzeni są talentami wynalazczymi i racjonalizatorskimi. W dążeniu do celu bywają cierpliwi, ale i nieustępliwi zarazem, zbyt pewni siebie, ale i szlachetni. Potrafią dostrzec wiele zjawisk, których inni nie widzą. Często dochodzą w życiu do satysfakcjonujących ich osiągnięć.
Cytaty na dziś:
• Nie śmierci się boimy, lecz myśli o śmierci.” „Non mortem timemus, sed cogitationem mortis” Seneka Młodszy (Filozof, Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 – 65 p.n.e.)
• W kochance szukaj sobie, czego chcesz: urody, namiętności, powabu, ale w żonie szukaj tego, na czym możesz się oprzeć: szukaj zasad. Henryk Sienkiewicz
• Prawo Maiera (w typologii Murphy’ego) Jeżeli fakty nie potwierdzają teorii – należy je odrzucić. Uzupełnienia; Im teoria jest obszerniejsza, tym lepsza. Doświadczenie może być uznane za udane, jeżeli nie więcej niż 50% wyników pomiarów należy odrzucić, aby uzyskać zgodność z teorią.
KALENDARIUM POZNAŃSKIE
1705 Koronacja wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski.
Stanisław Leszczyński, miniatura w puzderku z epoki, fot: https://miniatury.wordpress.com/
1875 W Poznaniu ślub wziął poeta Adam Asnyk z Zofią Kaczorowską, córką znanego lekarza poznańskiego Teofila Kaczorowskiego.
Los okazał się dla 36 letniego poety łaskawy zimą 1874 roku podczas pobytu w Tatrach, gdzie poznał swoją wybrankę.
“Ranek był cudowny, a my wszyscy trzej w przepysznym usposobieniu biegliśmy po głazach. Tak dobiegliśmy do szałasów umieszczonych u stóp skalistych ścian Giewontu, gdzie zwykle wędrowcy odpoczywają i posilają się mlekiem i przyniesionymi ze sobą zapasami. Tam zastaliśmy małą gromadkę, złożoną z ojca, córki i przewodnika. Panienka siedziała na dużym kamieniu wśród malowniczego krajobrazu i nie wiem, czy to przypisać należy właściwemu oświetleniu, czy otaczającemu urokowi górskiej natury, czy wreszcie więcej ożywionemu własnemu swemu usposobieniu, ale odmalowała się w moich oczach tak wdzięcznie w ramach sielskiego obrazka, pełnego światła i kolorów, że jako artysta musiałem zachwycać się niespodziewanym sztafażem…”
Święta Bożego Narodzenia w 1874 r. Asnyk spędza w domu państwa Kaczorowskich w Poznaniu., gdzie się oświadczył i został przyjęty.
Ślub znanego poety z Zofią Kaczorowską odbył się 4 listopada 1875 r. w Poznaniu w maleńkim kościołku Przemienienia Pańskiego (mieszczącego się przy szpitalu, w którym pracował Kaczorowski).
Pierwotnie ślubu miał udzielić młodym ksiądz prałat kościoła farnego Józef Brzeziński, “choroba prałata, który miał ślub dawać przyszła nie w porę. Postanowiliśmy wyrzec się tej przyjemności i przyjąć błogosławieństwo jakiegokolwiek księdza”.
Nazajutrz po ślubie młodzi małżonkowie wyjeżdżają do Krakowa. “Ludzie mówią żem odmłodniał” donosi ojcu trzydziestoośmioletni Asnyk.
1925 W Poznaniu urodził się Teodor Anioła, polski piłkarz, reprezentant Polski. (Zmarł w 1993 r).
Przez niemal całą karierę związany z poznańskim Lechem (1945-1961). W tym zespole tworzył z Edmundem Białasem i Henrykiem Czapczykiem słynny tercet napastników “A-B-C”. Skuteczność w meczach ligowych – 141 bramek w 196 meczach – przyniosła mu przydomek “Diabeł” i trzy tytuły króla strzelców polskiej ekstraklasy (1949, 1950, 1951 – za każdym razem z dorobkiem 20 bramek).
Był jednym z najpopularniejszych zawodników Lecha, kibice uznali go za gracza 75-lecia (1994) oraz sportowca 40-lecia Wielkopolski (plebiscyt “Gazety Poznańskiej”, 1985); w tym ostatnim rankingu Anioła wyprzedził m.in. Wojciecha Fibaka.
Siedem razy wystąpił w meczach reprezentacji narodowej, uzyskując trzy bramki; był również reprezentantem w kadrze narodowej “B”. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener (m.in. Lecha) i urzędnik kolejowy
1903 Uroczyste otwarcie w Poznaniu pruskiej Akademii Królewskiej.
Została założona 4 listopada 1903 z nadania króla pruskiego i cesarza niemieckiego Wilhelma II Hohenzollerna, z inicjatywy kierownika wydziału w pruskim ministerstwie edukacji narodowej Friedricha Althoffa. Jej istnienie w Poznaniu, w czasach zaborów, miało wzmocnić niemiecką obecność oraz politykę germanizacji.
Rektorem uczelni był filozof i krytyk literacki Eugen Kühnemann.
Na potrzeby uczelni wzniesiono w latach 1905-1910 neorenesansowy gmach (utrzymany w formach północnego renesansu) – obecne Collegium Minus z Aulą Uniwersytecką, stanowiące elementy zabudowy reprezentacyjnej Dzielnicy Cesarskiej. Projektantem gmachu był Eduard Fűrstenau.
Po likwidacji uczelni, w wyniku wygranego przez Polaków powstania wielkopolskiego, na przełomie 1918 i 1919 jej majątek przejął utworzony przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej Uniwersytet Poznański.
1923 Miała miejsce oficjalna premiera filmu „Bartek Zwycięzca”. Jak można przeczytać w książce prof. Małgorzaty Hendrykowskiej i prof. Marka Hendrykowskiego „Film w Poznaniu i Wielkopolsce 1896 – 1996” „Bartek Zwycięzca” był jednym z trzech filmów fabularnych zrealizowanych w Poznaniu przed rokiem 1939, które we fragmentach bądź prawie w całości przetrwały wojenną zawieruchę
I choć film zachował się tylko we fragmentach, 89 lat później – z okazji imienin ulicy Święty Marcin – poznaniacy mieli szansę obejrzeć go ponownie. 8 listopada 2012 roku, o godzinie 17.15 w kinie Muza odbyła się projekcja niemego filmu z muzyką na żywo. Do filmu zagrał zespół Waldka Rychłego. Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa do „Bartka Zwycięzcy” w całości zainspirowana i oparta była na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882.
[Źródło: Katarzyna Sklepik, Poznański poligon filmowy, https://plus.gloswielkopolski.pl/poznanski-poligon-filmowy-tu-zabili-podbipiete-stad-uciekal-russell-crowe/ar/c13-10656886]
1970 W Poznaniu zmarł Witold, Jeszke, działacz niepodległościowy i społeczny, notariusz i adwokat, doktor prawa, polityk, poseł na Sejm i senator w II RP.
W 1906 roku został wydalony z gimnazjum w Gnieźnie za udział w strajku szkolnym. Był członkiem Towarzystwa Tomasza Zana (w latach 1908–1911 był prezesem oddziału w Gnieźnie) oraz ZMP „Zet”. Był także współredaktorem pisma „Brzask”. Podczas studiów działał w tajnej organizacji „Grupy Narodowe”. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim, w 1919 roku był więziony przez władze niemieckie w Głogowie i Żaganiu.
W latach 1919–1921 pracował jako referendariusz w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, w latach 1921–1922 był syndykiem Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. W 1921 otworzył praktykę adwokacką (od 1926 roku także notarialną) i prowadził aż do wybuchu II wojny światowej jedną z największych kancelarii adwokacko-notarialnych w Poznaniu. Był członkiem i dziekanem Rady Adwokackiej, prezesem Rady Notarialnej (w latach 1934–1936 i 1938–1939) oraz prezesem Zarządu Głównego Koła Adwokatów RP.
W latach 1930–1935 był prezesem Rady Wojewódzkiej Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem w Poznaniu. Ponadto pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Polsko-Duńskiego oraz działał w zarządzie Towarzystwa Opieki nad Polakami za Granicą i Zjednoczeniu Pracy Wsi i Miast.
W 1930 roku został posłem na Sejm III kadencji (1930–1935) – mandat uzyskał z listy nr 1 (BBWR) z okręgu wyborczym w Gnieźnie, a w 1935 roku został senatorem IV kadencji (1935–1938) z województwa poznańskiego. W III kadencji pracował w komisjach: budżetowej, konstytucyjnej (referent), prawniczej (referent), spraw zagranicznych (sekretarz i referent). W IV kadencji – w komisjach: administracji (1937–1938), opieki społecznej (1935–1936, zastępca przewodniczącego), prawniczej i spraw zagranicznych (1937–1938).
Po wybuchu II wojny światowej od września 1939 roku przebywał w Rumunii, od 1940 roku – na Cyprze i od 1941 roku – w Ośrodku Zapasowym Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Palestynie i Egipcie. W latach 1944–1945 uczestniczył w kampanii włoskiej w szeregach 2. Korpusu Polskiego (w stopniu porucznika). Urodził się 5 marca 1891 w Ruchocinku.
Bibliografia: Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski słownik biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 299]
1974Wmurowanie aktu erekcyjnego pod nowe osiedle im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Jawornickiej w Poznaniu.
ZDARZYŁO SIĘ 4 LISTOPADA
1592 Urodził się Albrecht Kalkstein, szlachcic pruski, generał, rzecznik zwierzchnictwa Polski nad Prusami.
1790 W Warszawie założono Cmentarz Powązkowski.
1794 W czasie Powstania Kościuszkowskiego miała miejsce tzw. “rzeź Pragi”. Rosyjskie wojska gen. Aleksandra Suworowa zdobyły Warszawę, rozbijając resztki polskich wojsk i mordując ludność Pragi.
1847 Zmarł Felix Mendelssohn-Bartholdy, niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent. Autor m.in. słynnego “Marsza weselnego” z uwertury do “Snu nocy letniej”, “Pieśni bez słów”, 5 symfonii, koncertów, oratoriów, utworów fortepianowych i kameralnych.
1852 Dziennikarze zostali po raz pierwszy wpuszczeni na salę obrad niższej izby brytyjskiego Parlamentu.
1852 Camillo Benso di Cavour został premierem Piemontu, który z czasem przekształcił się we Włochy.
1869 Wydano pierwszy numer czasopisma Nature.
1889 Zmarł Tytus Chałubiński, lekarz, przyrodnik. Pionier klimatycznego leczenia gruźlicy w Polsce, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego.
1908 Urodził się Joseph Rotblat, brytyjski fizyk polskiego pochodzenia, twórca ruchu Pugwash. Zwolennik zmniejszania znaczenia broni jądrowej w polityce międzynarodowej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1995 r.
1922 Angielski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec faraona Tutenchamona, władcy starożytnego Egiptu.
1923 W Polsce wprowadzono stanu wyjątkowy w związku z wystąpieniami robotniczymi.
1925 Urodziła się Aleksandra Śląska, aktorka i pedagog. Występowała w teatrach warszawskich oraz w filmach “Pasażerka” i “Królowa Bona”. Zmarła 18 września 1989 roku.
1926 Ograniczenie wolności prasy w Polsce, wydanie dekretu prasowego.
1934 Urodził się Michał Głowiński, teoretyk literatury, profesor PAN.
1937 Urodziła się Loretta Swit, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. Najbardziej znana z roli Margaret Houlihan w serialu M*A*S*H, za którą dwukrotnie została nagrodzona nagrodą Emmy.
1944 Zmarła Maria Rodziewiczówna, powieściopisarka. Autorka powieści i nowel głównie z życia ziemiaństwa kresów wschodnich między innymi “Dewajtis” i “Lato leśnych ludzi”, „Wrzos”.
1945 Węgierska Partia Drobnych Rolników zwyciężyła w wyborach powszechnych. Były to jedyne obok czechosłowackich z maja 1946 roku, wolnych i nie sfałszowanych wyborach, odbywających się w państwach pod dominacją radziecką.
1946 Rozpoczęło działalność UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury).
1952 Urodziła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, polska ekonomistka, polityk, prezes NBP, wiceprezes EBOR, prezydent Warszawy.
1961 Bob Dylan wystąpił po raz pierwszy w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Publiczności było mało, głównie jego przyjaciele, śpiewał źle i większość koncertu przegadał z publicznością.
1963 Urodził się Przemysław Babiarz, dziennikarz sportowy.
1963 W teatrze Prince Of Wales w Londynie w galowym koncercie przed królewską rodziną wystąpili The Beatles. John Lennon powiedział wtedy: „Ci na tańszych miejscach klaszczą, reszta może pobrzękiwać biżuterią”
1972 Urodził się Luís Figo, portugalski piłkarz, reprezentant Portugalii, laureat Złotej Piłki, piłkarz roku FIFA.
1979 Islamscy studenci zainspirowani przez Ajatollaha Chomeiniego zdemolowali amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli zakładników.
1982 Urodziła się Kamila Skolimowska, mistrzyni i rekordzistka świata juniorek w rzucie młotem, najmłodsza polska złota medalistka olimpijska z Sydney (2000). Zmarła w 2009 roku.
http://www.youtube.com/watch?v=xI8loYP4PUs
1985 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Miami Vice Theme” – Jan Hammer.
1990 Polka Wanda Panfil-Gonzales wygrała bieg maratoński w Nowym Jorku i została uznana za najlepszą na świecie biegaczkę maratonów.
1995 Zginął zastrzelony przez fanatyka religijnego Icchak Rabin, premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 r.
1999 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Smooth” – Santana feat. Rob Thomas; US Top Album: „Supernatural” – Santana.
2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Because I Got High” – Afroman; UK Top Album: „Invincible” – Michael Jackson.
2002 Padły słynne słowa “Spieprzaj dziadu!”. Lech Kaczyński, wówczas kandydat na prezydenta Warszawy, wyszedł z konferencji prasowej na warszawskiej Pradze, do jego samochodu podeszło kilku mężczyzn z plastikowymi reklamówkami. Dopytywali, co rząd robi dla bezrobotnych. Kaczyński tłumaczył, że jest z opozycji, mężczyźni nie ustępowali. – Spieprzaj, dziadu! – rzucił wtedy Kaczyński do jednego z nich i trzasnął drzwiami. Pewnie wtedy nie przypuszczał, że jego krótkie zdanie zrobi taką furorę.
2008 Zmarł Michael Crichton, amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor znanych powieści określanych jako technothrillery, które popularność zyskały dzięki adaptacjom filmowym (np. Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga). Był także pomysłodawcą i producentem serialu Ostry dyżur oraz autorem scenariuszy wielu filmów, m.in. Twister. (ur. 1942).
http://www.youtube.com/watch?v=P7h1OCZnboY&feature=related
Imieniny obchodzą: Henryk, Karol, Karola, Olgierd, Witalis, Emeryk, Modest
Karol to imię germańskie wywodzi się od wyrazu karl oznaczającego małżonka, męża, w staroskandynawskim , choral to prosty człowiek, wieśniak, po łużycku Kerl to chłop.
Nadawano je potomkom wielu dynastii w Europie – w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Znane było też wśród Piastów. Karol jest człowiekiem szlachetnym, kulturalnym, inteligentnym i dobrze wychowującym swoje dzieci. Jest przywiązany do domu, ale lubi podróżować. Chętnie udziela rad i pomocy innym.
Henryk, to imię germańskie złożone z członów: heim – ojczyzna i rihhi – władca. Całość można interpretować jako „Pan domu”, „władca ojczyzny”.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Henricus, ang. Henry, fr. Henri, niem. Heinrich, wł. Enrico, hiszp. Enrique, ros. Genrich.
Mężczyzna o tym imieniu jest pewny siebie, zdecydowany i konsekwentnie realizuje własne plany życiowe. Prostolinijny, nieraz pokonuje przeszkody siłą. Nie we wszsytkich dziedzinach odnosi sukcesy, choć ma uzdolnienia rzemieślnicze i artystyczne. Lubi dom, żonę i dzieci. Nie znosi obłudy i kłamstwa.
Olgierd, imię litewskie o niejasnym znaczeniu, być może od „girti”, co znaczy chwalić, sławić. Olgierd jest człowiekiem wytrwałym i cierpliwym, w czym pomaga mu duża ambicja. Z natury jest człowiekiem prawym o dużym poczuciu godności osobistej. Nie lubi korzystać z rad innych. Jest życzliwy i taktowny.
A drużyna
Kopernika, Kopernika była kiedys taka fajna piosenka puszczana w radiu Afera