Aglomeracja

Kalendarium Poznańskie – 9 marca

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

9 MARCA Słońce w znaku Ryb

Dzień Pamięci – obchodzony w Tybecie w rocznicę udania się Dalajlamy – głowy Kościoła lamajskiego na emigrację w 1959 roku.

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA Urodzeni 9 marca to radośni pragmatycy. Posiadają duże zdolności praktyczne i przejawiają entuzjazm w działaniu. To osoby o dużej fantazji. Ich krytyczny umysł ułatwia im ocenę sytuacji. Są niezwykle uczuciowi i lojalni względem partnerów. Można na nich polegać, ale trzeba trzymać rękę na pulsie, gdyż są zbyt wspaniałomyślni i szczodrzy. Również marnotrawstwo nie jest im obce. Nie lubią jednak, aby zwracać im z tego powodu uwagę.

Patronką dnia jest św. Franciszka Rzymianka (1384-1440). Była wzorową żoną i matką. Całym sercem oddana działalności dobroczynnej, zasłynęła szczególnie opiekując się chorymi w czasie panującej w Rzymie zarazy (1413-1414). Jej przykład zachęcił do pracy charytatywnej inne rzymskie matrony. Po śmierci męża dla opieki nad ubogimi i chorymi założyła stowarzyszenie oparte na regule św. Benedykta.

W dniu dzisiejszym Kościół czci również św. Dominika Savio, patrona młodzieży i ministrantów. Był wychowankiem św. Jana Bosko. Zmarł mając 15 lat (ur. w 1842 r.).

Cytaty na dziś:

– Są tylko dwie klasy ludzi: ci, którzy stale dzielą ludzi na dwie klasy, i ci, którzy tego nie robią. Robert Benchle
– Jaka szkoda, że zaczyna się umieć słuchać dopiero w wieku, gdy już przestaje się słyszeć. Gerard de Rohan-Chabot
– Klasykami nazywamy autorów książek, które każdy chce mieć przeczytane, ale nikt nie chce ich czytać. Mark Twain
Prawo Murphy’ego: Nic nie wygląda z bliska tak ładnie, jak wyglądało z daleka.
Liczby: 108,5 m głębokości ma Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1442 Król Władysław III (Warneńczyk) daje w zastaw Pobiedziska z przyległościami wojewodzie poznańskiemu Łukaszowi z Górki.

1601 Zygmunt III Waza pozwolił Poznaniowi wykorzystać procent z dóbr miejskich na wsparcie chorych.

1830 Urodził się Julius Dinder, arcybiskup gnieźnieńsko – poznański, jedyny dostojnik na tym stanowisku narodowości niemieckiej.

Dinder Juliusz - arcybiskup Foto: ww.wtg-gniazdo.org/Pracując jako wikariusz wśród warmińskich katolików, z których większość była Polakami, w pewnym stopniu opanował język polski. 27 lutego 1886 został niespodziewanie, jako pierwszy od średniowiecza nie-Polak, powołany na urzędy arcybiskupa metropolity poznańskiego i gnieźnieńskiego. Nominację tę zawdzięczał kanclerzowi Ottonowi von Bismarckowi, który sprzeciwiał się obsadzeniu tych archidiecezji Polakami, oraz uległości papieża Leona XIII, który postanowił nie zaostrzać konfliktu z Cesarstwem Niemieckim.

W planach Bismarcka Dinder miał stać się jego współpracownikiem w dziele germanizacji. W rzeczywistości postawa arcybiskupa była pełna sprzeczności. Musiał godzić oczekiwania wrogo nastawionego do katolików kanclerza ze zdecydowaną postawą wiernych i duchowieństwa obu diecezji.

Z jednej strony wprowadził do obu kapituł kilku niemieckich duchownych, a w 1887 nie sprzeciwił się usunięciu z religii języka polskiego, z drugiej zaś na swojego biskupa pomocniczego w Gnieźnie powołał Józefa Cybichowskiego, a na wikariuszy generalnych Edwarda Likowskiego w Poznaniu i Jana Korytkowskiego w Gnieźnie.

„Kurier Poznański” napisał we wspomnieniu pośmiertnym: „wszystko, co zrobił, tchnęło w pierwszej linii poczuciem sprawiedliwości i pewnej życzliwości, która jednała mu serca i umysły”

Katedra w Poznaniu - lata 1886-1888 Foto: fotopolska.eu

Katedra w Poznaniu – lata 1886-1888

1888 Zmarł Wilhelm I Hohenzollern, król Prus i cesarz Niemiec, wielki książę Nadrenii i Poznania.

Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern Foto: wikipediaPełna tytulatura: Wilhelm, z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, margrabia Brandenburgii, burgrabia Norymbergi, hrabia Hohenzollern, suweren i wielki książę Śląska oraz hrabstwa kłodzkiego, wielki książę Nadrenii i Poznania, książę Saksonii, Westfalii i Angarii, Pomorza, Lüneburga, Szlezwiku, Holsztynu, Magdeburga, Bremy, Geldrii, Kleve, Julich i Bergu, jak również Wendów i Kaszub, Krosna n. Odrą, Lauenburga, Meklenburga etc. landgraf Hesji i Turyngii, margrabia Górnych i Dolnych Łużyc, książę Oranii, książę Rugii, Fryzji Wschodniej, Padeborn i Pyrmontu, Halberstadt, Münster, Minden, Osnabrück, Hildesheim, Verden, Kamienia, Fuldy, Nassau, Mörs etc. uksiążcony hrabia Hennebergu, hrabia Marchii, Ravensburga, Hohenstein, Tecklenburg i Lingen, Mansfeld, Sigmaringen i Veringen, pan Frankfurtu, etc. etc.

1919 Ochotnicza kompania powstańców wielkopolskich wyruszyła do Małopolski, aby wziąć udział w walkach z Ukraińcami.

1947 W Zielonej Górze urodził się Ryszard Peryt, reżyser, aktor, twórca inscenizacji oper barokowych, klasycznych i XIX-wiecznych oraz polskich prawykonań oper XX wieku.

Ryszard Peryt Foto: myspaceW latach 1979-1989 związał się z Operą im. S. Moniuszki w Poznaniu (obecny Teatr Wielki). Tamtejsza inscenizacja oratorium Joanna d’Arc na stosie A. Honeggera (polska prapremiera sceniczna; przedstawienie roku 1979 czasopisma “Teatr”) przyniosła mu pierwszy głośny sukces. Realizacja ta zapoczątkowała trwającą 25 lat współpracę ze scenografem Andrzejem Sadowskim. Spektakle z okresu poznańskiego zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej reżyserii operowej. Była to twórczość przeniknięta mistycyzmem, wstrząsająca apokaliptycznymi wizjami świata, niejednokrotnie z czytelnymi aluzjami do ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce. Powstały wówczas m.in. polskie prapremiery Ognistego anioła S. Prokofjewa, Śmierci w Wenecji B. Brittena i Czarnej maski K. Pendereckiego, a także inscenizacje Requiem G. Verdiego (światowa prapremiera sceniczna) i Stabat Mater K. Szymanowskiego.

W ostatnich latach realizuje również projekty z pogranicza teatru – opracował i przedstawił jako aktor poemat Tryptyk rzymski Jana Pawła II w podziemiach kościoła pokamedulskiego w Warszawie (pokazywany następnie w kilkunastu innych miastach w Polsce) oraz …o Bogu ukrytym na podstawie poematów Karola Wojtyły w Teatrze Nowym w Poznaniu. Jest twórcą medytacji scenicznej w rocznicę 85. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Filharmonii Poznańskiej.

Od 24 grudnia 2011 jest oblatem Zgromadzenia Redemptorystów. Swoje rekolekcje przed przyjęciem tytułu odbył w domu zakonnym w Lubaszowej, gdzie mieści się również nowicjat Instytutu.

1958 W Poznaniu rozpoczęły się I-sze Targi Wiosenne (trwały do 19 marca)

XXVI MTP 1957 rok wejście główne - widoczny Most Dworcowy Foto: archiwum MTP/facebook

XXVI MTP 1957 rok wejście główne – widoczny Most Dworcowy Foto: archiwum MTP/facebook

ZDARZYŁO SIĘ 9 MARCA

1074 Żonaci księża rzymskokatoliccy zostali ekskomunikowani przez papieża Grzegorza VII.

1454 Urodził się Amerigo Vespucci, włoski żeglarz, który opłynął wschodnie wybrzeże Ameryki. Od jego imienia pochodzi nazwa kontynentu.

1497 Mikołaj Kopernik dokonał w Bolonii obserwacji zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, potwierdzającej wątpliwości uczonego, co do słuszności teorii ruchu ciał niebieskich.

1562 W Neapolu pod karą śmierci zabroniono pocałunków w miejscach publicznych.

1652 Wykorzystując zasadę „liberum veto – nie pozwalam”, czyli pełnej jednomyślności posłów Władysław Siciński po raz pierwszy zerwał obrady sejmu.

1796 Napoleon Bonaparte poślubił Józefinę de Beaucharnais.

1822 Charles Graham opatentował sztuczną szczękę.

1831 Francja: Dekretem króla Ludwika Filipa utworzono oddziały do walki poza terytorium Francji. Powstała Legia Cudzoziemska.

1857 Zmarł Dominik Savio, święty, włoski ministrant, wzór pobożnego dziecka (ur. 1842).

1866 Papież Pius IX specjalnym dekretem powołał ponownie do życia Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie.

1895 Zmarł Leopold von Sacher-Masoch, austriacki pisarz. Prekursor modernizmu. Od jego nazwiska pochodzi termin na określenie zaburzenia seksualnego – masochizm.Wsławił się literackim opisem eksperymentu, który zawarł w grudniu 1869 z baronówną Fanny von Pistor, na mocy którego przez sześć miesięcy miał być jej niewolnikiem. Wydana rok później książka o charakterze na pół autobiograficznym, opisująca ten eksperyment, Wenus w futrze, okazała się z miejsca światowym przebojem. (ur. 1836).

1908 Został założony klub Inter Mediolan.

1910 Urodził się Samuel Barber, kompozytor amerykański, autor m. in. Adagio na smyczki, tematu z filmu „Pluton” Oliviera Stona.

1918 Siedziba rządu rosyjskiego została przeniesiona z Piotrogrodu do Moskwy na Kreml.

1922 W Suwałkach urodził się Lechosław Marszałek, reżyser filmów animowanych; “Koziołeczek”, “Pani Twardowska”, “Przygody Reksia”.

1927 Zainaugurowała działalność linia lotnicza na trasie Sewilla (Hiszpania) – Buenos Aires obsługiwana przez sterowce.

1934 Urodził się Jurij Gagarin, radziecki pilot-kosmonauta. 12 Kwietnia 1961 roku na statku kosmicznym “Wostok 1” dokonał pierwszego w dziejach lotu po orbicie okołoziemskiej.

http://www.youtube.com/watch?v=a8lLzvJSpnY

1940 Urodził się Raul Julia, amerykański aktor (Addams Family, Havana).

1942 II wojna światowa: Holendrzy skapitulowali na Jawie.

1949 Polska: Powołanie Najwyższej Izby Kontroli.

1949 Polska: Ustawa o likwidacji analfabetyzmu.

1961 Pierwszy szczęśliwy powrót psa z kosmosu. Na pokładzie radzieckiego Sputnika 9 były również świnki morskie i manekin kosmonauty.

1962 Premiera filmu Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.

http://www.youtube.com/watch?v=GPLg0uDB3U4

1964 Rozpoczęcie produkcji pierwszego Forda Mustanga.

1964 Polska: I Krajowy Zjazd Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego.

1964 Urodziła się Juliette Binoche, francuska aktorka. Grała w filmach Skaza (1992) Louisa Malles i Trzy kolory. Niebieski Krzysztofa Kieślowskiego. Zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest Honorowym Obywatelem Częstochowy, skąd pochodzi jej matka Monique Stalens.

http://www.youtube.com/watch?v=Uho5X0H31Ho

1971 W PRL utworzono stanowisko rzecznika prasowego rządu.

1976 Urodził się Wojciech Skupień, skoczek narciarski. Reprezentant Polski.

1983 Ukazał się singiel „Blue Monday” grupy New Order.

1985 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “You Spin Me Round (Like A Record)” – Dead Or Alive.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Should I Stay Or Should I Go” – The Clash.

1991 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Someday” – Mariah Carey.

1994 Zmarł Charles Bukowski, amerykański pisarz przez wielu zaliczany do pokolenia Beat Generation. Sławę zyskał dzięki cyklowi powieściowemu, w którym stworzył postać alkoholika i “ćmy barowej” − Henry’ego Chinaskiego. Twórczość Bukowskiego inspirowana była jego własnymi doświadczeniami, związanymi z seksem, alkoholem, biedą, niedolą pisarza i słabościami każdego człowieka. Pomimo wulgarnego języka i prostego stylu, jego twórczość ujmuje wrażliwością i głębokim zrozumieniem ludzkiej natury. Sam Bukowski był znany z awanturniczego, pełnego skandali życia, toteż typowy bohater jego − częstokroć mocno autobiograficznej − prozy to człowiek z marginesu społecznego, outsider przepełniony sceptycyzmem wobec ludzi, a jednocześnie wiecznie poszukujący bliskości z nimi. (ur. 1920).

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Ain’t It Funny” – Jennifer Lopez feat. Ja Rule; US Top Album: “J To Tha L-O! The Remixes” – Jennifer Lopez.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Beautiful” – Christina Aguilera; UK Top Album: “Come Away With Me”- Norah Jones.

Imieniny obchodzą: Franciszka, Katarzyna, Dominik

Franciszka, żeńska forma imienia Franciszek. Pierwotnie „Frank”, „Franco” oznaczało człowieka wolnego, należącego do plemienia germańskiego Franków. Franciszka to osoba wrażliwa na ludzkie krzywdy, energiczna w działaniu. Dużo uwagi poświęca sprawom innych ludzi, służy im radą i pomocą materialną. Sporo czasu poświęca na sprawy społeczne.Katarzyna (gr. Katharos – czysty, bez skazy, prawy) – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Osoba o tym imieniu jest godna podziwu, szacunku i uznania. Jest boiwem szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita i skrupulatna. Ma duże uzdolnienia artystyczne oraz dar opanowywania wiedzy, dlatego może odegrać poważną rolę w życiu naukowym.

Znane imienniczki: Katarzyna Szwedzka (XV w.), córka św. Brygidy, Katarzyna z Sieny (XVI w.) mistyczka włoska; Katarzyna Bora, żona Lutra; Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony, żona króla szwedzkiego Jana III Wazy, matka Zygmunta III, króla Polski, Katarzyna I, żona Piotra I, caryca Rosji; Katarzyna II caryca Rosji (XVIII w.) (właściwie Zofia Augusta księżna Anhalt – Zerbst). Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Catharina, ang. Catharine, niem Katharina, ros. Ekaterina, hiszp. Catalina.

Powiedzenia:
– Kasza i Kasia są to dwie potrawy: jedna na pożytek, druga dla zabawy.
– Każda Kasia trafi na swego Jasia.
– Kiedy słońce na zachodzie, nasza Kaśka do roboty.
– Kto co lubi: Ksiądz Kaśkę, organista Marynę.

Dominik (łac. „Dominicus” – Pański), odnoszący się do Boga, imię używane w Polsce od XIV wieku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz