Blue Note Jazz Club
Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań
Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń
Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.
ULF WAKENIUS & AMC TRIO
Urodzony w Szwecji Ulf Wakenius po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku jedenastu lat. Na początku fascynowało go brzmienie elektrycznej gitary bluesowej, jednak bardzo szybko zwrócił się w stronę jazzu. Wraz z nim pojawił się nowy mistrz: John McLaughlin (kilkanaście lat później napisze specjalnie dla Ulfa kilka kompozycji).
Mając 17 lat, Ulf Wakenius był już rozpoznawalnym w Skandynawii gitarzystą. W ciągu kilku następnych lat jego talent przekroczył granice krajów skandynawskich, a spektakularnym przełomem w jego karierze okazał się owacyjnie przyjęty duet z Peterem Almqvistem podczas Melody Grand Prix w 1985 roku, który dzięki relacji telewizyjnej, obejrzało 600 milionów ludzi na całym świecie.
W połowie lat 80. Ulf Wakenius wyjechał do Rio de Janeiro, gdzie nagrał jeden z najciekawszych w jego karierze solowych albumów, na którym pojawiły się takie osobowości południowoamerykańskiej muzyki jak: Sivuca, Luizao, Paolo Braga (Elis Regina), Nico Assumpcao (Milton Nascimento). Płyta ta okazała się wielkim przebojem w Szwecji, znacząc jednocześnie początek fascynacji artysty kulturą i muzyką brazylijską. Lata 90. zapoczątkowały w karierze Wakeniusa współpracę z europejskimi i amerykańskimi mistrzami jazzu. Firmowana jego nazwiskiem grupa „Graffitti” stworzona była z sekcją rytmiczną Johna Scofielda, w tym czasie zawiązała się również jego muzyczna przyjaźń z ikoną basu Rayem Brownem. Niebawem lista gwiazd, z którymi Ulf Wakenius realizował rozmaite projekty wzbogaciła się o takie nazwiska jak: Oscar Peterson, Herbie Hancock, Michael Brecker, Joe Henderson, Phil Woods, Johnny Griffin, Jack DeJohnette, Dave Liebman, James Moody, Hank Jones, Mike Brecker, Joey Calderazzo, czy Pat Metheny. Na szczególną uwagę zasługuje również koncertowy duet Wakeniusa z Patem Methenym, podczas Jazz Baltica 2003, który został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych ostatnich kilku lat.
Niemal każdy wydany przez Wakeniusa album spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców i krytyków. Do najważniejszych należy jednak zaliczyć nagrane z Rayem Brownem płyty ‘Seven Steps To Heaven’ (nr 1 amerykańskich jazzowych list przebojów) oraz “Summertime”, który osiągnął status jednej z dziesięciu najlepszych płyt wydanych w USA w 1998 roku.
AMC TRIO to znane w Europie, słowackie trio, prezentujące wszechstronny, jazzowy repertuar. Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.
Muzycy tworzący AMC TRIO w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji.
Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą. Z Ulfem Wakeniusem współpracują od 2007 roku. Nagrali razem dwa albumy: „Soul of The Mountain’ (2008) i „Waiting For a Wolf’ (2011). Współpracują również z jedną największych gwiazd trąbki jazzowej – Randy Breckerem.
www.amctrio.sk
BILETY:
50 zł – miejsca siedzące
35 zł – wejściówki
SPRZEDAŻ:
biuro klubu Blue Note, Centrum Informacji Miejskiej, www.bilety24.pl
Bilety będą dostępne przed koncertem.
Ulf Wakenius – gitara; Peter Adamkovič – fortepian; Martin Marinčák – kontrabas; Stanislav Cvanciger – perkusja;