Blue Note Jazz Club
Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań
Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń
Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.
TANGO – WIESŁAW PRZĄDKA I ORKIESTRA KAMERALNA L’AUTUNNO
Wiesław Prządka
Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING.
Sam zwykł mawiać, że urodził się po to aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango. Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia – BANDONEONU, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli, współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Brał udział w spektaklu „Tango Piazzolla” wystawianym na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2009 r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing z którym nagrał płytę i jest jego członkiem. Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej – Hanną Banaszak, Grażyną Brodzińską, Waldemarem Malickim, Zbigniewem Wodeckim, Jackiem Wójcickim, Bohdanem Jarmołowiczem, Zbigniewem Górnym, Justyną Szafran, Tomaszem Tomaszewskim, Richardem Galliano, Krzysztofem Jakowiczem, Filipem Wojciechowskim, Jose Juniorem Mossalinim, Izydorem Leitingerem i in. Wirtuoz , któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette. To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, latino itd.
Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych akordeonistów i bandoneonistów w Polsce.
Wiesławowi Prządce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka.
Orkiestra Kameralna l’Autunno
Zespół powstał w 2006 roku, prowadzony jest przez Adama Banaszaka. Szeroki repertuar Orkiestry obejmuje utwory od baroku po kompozycje najnowsze. Orkiestra zdobyła Główną Nagrodę w konkursie Nowe Sytuacje w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta za spektakl Wędrująca orkiestra – Haydn: części całości oraz Główną Nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej Dolina Kreatywna. L’Autunno jest gospodarzem estiwalu Polskie Camino de Santiago. Obraz działalności zespołu dopełnia współpraca m.in. z Electric Light Orchestra, Serjem Tankianem, zespołem Smokie, grupą Archive oraz: Adamem Sztabą, Jackiem Piskorzem, Natalią Kukulską, Kubą Badachem, Mietkiem Szcześniakiem, Kasią Wilk, Hanią Stach. L’Autunno wykonuje także muzykę filmową Jana A. P. Kaczmarka (w 2011 i w 2012 jako orkiestra festiwalowa Transatlantyk Festiwal – koncertując z Leszkiem Możdżerem, Jackiem Kortusem, Marcinem Wyrostkiem, Motion Trio, Markiem Ishamem – koncerty transmitowane przez TVP Kultura i Drugi Program Telewizji Polskiej), współpracuje również z folkowym Kwartetem Jorgi (koncert m.in. na Festiwalu Woodstock). Zespół występował także z Jose Carrerasem, Andrea Bocellim i Montserrat Caballe. Świat muzyki operowej uzupełniła także współpraca z Katarzyną Hołysz (Księżycowy Pierrot Arnolda Schoenberga), Joanną Woś, Adamem Zdunikowskim, Adamem Szerszeniem (Traviata w wyk. koncertowym na deskach warszawskiego Teatru Polonia) i Barbarą Gutaj. Zaś w ramach Polskiej Prezydencji w UE Orkiestra dała galowe koncerty w Brukseli i Berlinie (transmitowany przez Rundfunk Berlin-Brandenburg). Zespół prezentował także Historię Żołnierza Igora Strawińskiego na deskach poznańskiego Teatru Polskiego (reż.: P. Szkotak, kier.muz.: A. Banaszak).
Adam Banaszak – dyrygent
Kształcił się w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marcina Sompolińskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Dejana Savica (Opera w Burgas) oraz Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie).
W kwietniu 2011 zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc wykonania oper Madama Butterfly G. Pucciniego, Don Giovanni W.A. Mozarta i La Traviata G. Verdiego. W 2012 w Poznaniu i Bydgoszczy z solistami i Orkiestrą Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadził spektakle Czarodziejskiego fletu W.A.Mozarta. Od 2013 współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu (m.in. C. Porter – Kiss me, Kate, J. Strauss – Zemsta nietoperza).
W 2006 roku założył i do dziś prowadzi Orkiestrę l’Autunno. Od 2009 z jego inicjatywy odbywa się Festiwal Muzyczny Polskie Camino de Santiago. W 2013 rozpoczął projekt poświęcony wyłącznie kantatom Johanna Sebastiana Bacha. Równolegle powołał do życia zespół z którym pracuje wyłącznie nad muzyką dwudziestego wieku.
BILETY:
40 zł – miejsca siedzące
30zł – miejsca stojące
do nabycia: Bilety24.pl, CIM, Empik, eBilet
oraz w klubie przed koncertem po godz. 19.00