Blue Note Jazz Club
Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań
Blue Note Jazz Club - zapowiedzi wydarzeń
Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.
Jazz Top w Blue Note: WeBand
W DNA tego zespołu tkwi kreatywność, twórcze podejście do muzyki, pasja i odwaga, stąd muzyka WeBand to istny fajerwerk stylów oraz zaskakująca świeżość pomysłów!
Grupa powstała powstał z inicjatywy pianisty Piotra Wyleżoła, który zaprosił muzyków o silnych, niezależnych osobowościach. Ideą było stworzenie przestrzeni do realizacji różnych muzycznych pomysłów i zebranie wszechstronnych muzyków o szerokich horyzontach, by muzyka mogła podążać właściwie w każdym kierunku. Filarem spajającym ma być po prostu frajda grania a nie realizacja autorskiej wizji muzyki jednego lidera.
Debiutancki album WeBandu – „Cavantina Session” powstał bardzo spontanicznie, decyzja o wejściu do studia zapadła właściwie z dnia na dzień jako efekt pewnej „chemii” która wytworzyła się między członkami zespołu po pierwszych koncertach.
Piotr Wyleżoł – od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Okrzyknięty cudownym dzieckiem kiedy w wieku 10 i 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna I Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku. Profesjonalną karierę rozpoczynał już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany, czy Ewy Bem. Wielokrotny laureat renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej, Jazz nad Odrą (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Pomorska Jesień Jazzowa („Klucz do kariery”).
Piotr Wyleżoł ma na swoim koncie 9 autorskich płyt, w tym nominacje do nagrody Fryderyka za najlepszy album jazzowy roku. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej wytwórni Fresh Sound Records. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, niemal na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych festiwalach, takich jak Jazz Baltica, Leverkusen Jazz Tage czy London Jazz Festival. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Poza działalnością jako lider własnych projektów współpracował z wieloma wybitnymi artystami polskiego i światowego jazzu. W tym gronie znaleźli się między innymi: Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Stephen Riley, Billy Hart, Dayna Stephens, Gary Bartz, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Jeff Beck, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem, Aga Zaryan i wielu innych.
Ostatnim albumem „Human Things” wydanym w marcu 2018 roku Piotr Wyleżoł pisze nowy rozdział w legendarnej serii wydawniczej „Polish Jazz”, co stawia go obok najwspanialszych muzyków w historii polskiego jazzu.
Marcin Kaletka – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Od 2014 roku, wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Współpracował ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Marek Bałata, Aga Zaryan, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz czy Piotr Wyleżoł. Jest również współtwórcą zespołu Szczypka/Kaletka Quintet oraz liderem formacji Marcin Kaletka Quartet.
Szymon Mika – gitarzysta, kompozytor, uznany za jazzową Nadzieję Roku 2016 według czytelników magazynu „Jazz Forum”. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, w tym Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012). Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu tworząc nietuzinkowe projekty.
Max Mucha – kontrabasista, kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Współpracował z wieloma artystami różnych scen, koncertuje m.in. z Christianem Scottem, Mateuszem Pospieszalskim, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Dominikiem Wanią czy chórem Monodia Polska. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.
David Hodek – słowacki perkusista i producent, od najmłodszych lat koncertujący na profesjonalnej scenie z czołówką amerykańskiego i europejskiego jazzu, takimi jak: Casey Benjamin, Soweto Kinch, Benito Gonzalez czy Reggie Washington. Do współpracy zapraszany był również przez samego Quincy Jones’a.
Dofinansowano ze środków Miasta Poznania
.
.
.
oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
.
.
.
Bilety
50 zł – pierwsza pula
60 zł – druga pula
dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line: