Wakacje z Leonardem 2011
CYKL WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH
DLA DZIECI w wieku 7-12 LAT
28 czerwca – 8 lipca 2011
CK ZAMEK, Sala 117, Trattoria Castellana
Wakacje z Leonardem to cykl spotkań dzieci ze sztuką. Patronem tych spotkań jest Leonardo da Vinci, człowiek ze wszech miar wszechstronny. Był muzykiem, pisarzem, malarzem, badaczem, architektem. Studiował anatomię, botanikę, matematykę, optykę i mechanikę. Pracował naukowo, zbierając materiały do traktatu o pierwotnych siłach natury, obejmującego całą kosmologię.
Celem projektu jest zapoznanie dzieci z twórczością tego artysty, z epoką, w której tworzył, a także stworzenie dzieciom warunków do własnych eksperymentów, w wybranych dziedzinach sztuki i nauki, które uprawiał Leonardo.
W kilkunastoletniej edycji wzięli udział min.: Wiktor Niedzicki, Ryszard Bazarnik, Ewelina Flinta, Małgosia Markiewicz, Tadeusz Wielecki, Magdalena Stużyńska, Robert Turło, Grzegorz Kasdepke, Kasia Klich.
Projekt „Wakacje z Leonardem” składa się z 16 warsztatów artystycznych i koncertu finałowego.
WARSZTATY
W ramach Wakacji z Leonardem odbędzie się 16 spotkań warsztatowych prowadzonych przez postacie ze świata sztuki i mediów, które pomogą dzieciom pogłębić wiedzę na temat patrona warsztatów – Leonarda da Vinci, oraz poszerzyć obszary własnej wyobraźni dzięki uczestnictwu w zajęciach inspirowanych twórczością tego artysty i artysty prowadzącego warsztaty.
W programie m.in. warsztaty kulinarne pt: Zielono mi, warsztaty plastyczne pt: Ukazać cień w innym świetle (światła nie ma bez cienia), warsztaty optyczne pt: Oko-Liczności Przezroczystosci i Szkiełko i Oko.
UCZESTNICY
Projekt adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, uczestników półkolonii, a także dzieci spędzających wakacje w mieście. W zajęciach mogą brać udział zarówno zgłoszone grupy jak i uczestnicy indywidualni.
ZADANIA DO WYKONANIA
Każdy artysta, prowadzący wymyśla zadanie do wykonania dla dzieci uczestniczących w warszatach i dla tych, którzy zechcą samodzielnie, w domu wykonać zadania. Zadania będą umieszczanie na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.
Dostarczenie co najmniej sześciu prac, zapewni otrzymanie tytułu Artysty renesansowego.
Uwaga!!!
Wprowadziliśmy zmiany w programie.
Zmieniliśmy kolejność warsztatów w pierwszym tygodniu, poniżej opis programu uwzględniający aktualny harmonogram.
PROGRAM WARSZTATÓW
28 czerwca 2011
Jak zbudować wysokiej klasy sprzęt do tworzenia i oglądania filmów?
prowadzenie: Maria Stafyniak
Czy zdarzyło Ci się, że potrzebowałaś/eś jakiegoś przedmiotu, a nie można go było nigdzie znaleźć? Nie ma go w sklepach i nikt o nim nic nie słyszał…
Na warsztatach będziemy budować właśnie takie przedmioty: zoopraksiskop i taumatrop to urządzenia, na których narysujesz swój film animowany, a inni będą mogli go zobaczyć.
Poznamy zjawisko iluzji ruchu czyli dowiemy się dlaczego mamy wrażenie, że aktorzy grający w filmach są “żywi”? Każdy z uczestników zbuduje samodzielnie taumatrop i praxinaskop, dzięki nim będzie mógł zobaczyć “analogową” iluzję ruchu.
29 czerwca 2011
Szkiełko i Oko
Prowadzenie: Paweł Kula
Dlaczego niektóre soczewki powiększają, a inne pomniejszają widziany świat? Od jak dawna ludzie używają okularów? Do czego może przydać się zwykłe lusterko i czy można w nim zobaczyć nieskończoność? W jaki sposób Galileusz dostrzegł kratery na Księżycu i dlaczego później stanął przed sądem?
Zajęcia przybliżają podstawowe zjawiska optyczne związane z soczewkami, zwierciadłami wklęsłymi i lustrami oraz wyjaśniają ich wpływ na rozwój kultury w kontekście wynalazku lunety, latarni magicznej, kalejdoskopu oraz camera lucida.
Podczas spotkania poznamy sposoby tworzenia projekcji obrazu przy pomocy prostych układów optycznych oraz doświadczymy fenomenu camera lucida rysując przy pomocy tego urządzenia własne portrety. Następnie z lustrzanych elementów zbudujemy własne kalejdoskopy, które posłużą nam do tworzenia efektownych, barwnych obrazów dokumentowanych potem fotograficznie. Na koniec z tekturowych rur i okularowych soczewek stworzymy optyczne moduły do montażu lunety Galileusza przy pomocy, której dokonamy “odkryć” szkicując i opisując podpatrzone obrazy we własnym dzienniku obserwacyjnym.
30 czerwca 2011
OKO – Liczności Przezroczystości
prowadzenie: Karolina Machowicz
Obudowa, źródło światła, soczewka… z tych kilku elementów zbudowane jest urządzenie całkiem banalne, ale o niebanalnym przeznaczeniu.
Diaskop – a bardziej swojsko – “rzutnik slajdów”, bo o nim mowa, przywołuje greckie “patrzę przez”. Na warsztatach zbadamy, w jaki sposób powstają w projektorze obrazy oraz stworzymy galerię prac, na których ostateczny kształt będzie miało wpływ przenikające przez nie światło. Na własne oczy przekonamy się jak zachwycający jest widok kryształu cukru albo kropli piany w kilkutysięcznokrotnym powiększeniu.
Pokusimy się także o próbę zbudowania własnych projektorów, służących do oglądania transparentnych, samodzielnie wykonanych obrazów.
1 lipca 2011
Rzeczy, których nie ma
Prowadzenie: Agata Kiedrowicz-Dąbrowska, Dawid Dąbrowski
Człowiek odczuwa świat pięcioma zmysłami – umysł „lokuje” wrażenia w skategoryzowanych i nazwanych już obszarach znaczeniowych. Brzmi dosyć naukowo… ale dlaczego szum wody nie może nam się kojarzyć z barwą różową, a szorstki w dotyku przedmiot nie może być jednocześnie kwaśny? Czy dźwięki mają barwę? Czy struktura materiałów, kolor i zapach determinują określone wrażenia słuchowe? Dajmy się ponieść zmysłom, wyłączając na chwilę myślenie…
4 lipca 2011
Wycinanka
Prowadzenie: Kasia Kmita
Wycinanka – to ozdoba wycięta z papieru za pomocą ostrego narzędzia, najczęściej nożyc. W Polsce charakterystyczna szczególnie dla twórczości ludowej Polski centralnej i południowo-wschodniej. Pierwsze wycinanki pojawiły się w Chinach ok. 200 p.n.e
Na tych warsztatach dzieci zapoznają się z techniką wycinanki. Prace oparte na dawnych technikach ludowych, przybliżą dzieciom bogactwo folkloru polskiego. Na przykładzie albumów poznają dokonania sztuki ludowej. Poprzez te zajęcia uczestnicy zetkną się z pojęciami: symetrii, odbicia lustrzanego, a także kontrastu barwnego. Papier, nożyczki, klej… wyobraźnia, to wszystko posłuży nam to tworzenia dzisiejszych, współczesnych wycinanek.
5 lipca 2011
Zielono nam!
Prowadzenie: Wojciech Lewandowski
Ogórki, cukinia, zioła, młody czosnek i bób, sałaty wszelkiego rodzaju, porzeczki, agrest… Przełom czerwca i lipca to początek obfitości w naszych ogrodach. Będziemy kroić, mieszać, grillować i chrupać. Zrobimy ziołowe sosy, nauczymy się przygotować idealny vinegret. Sięgniemy po wielkopolskie przysmaki lokalne – kozie sery, zimno tłoczone oleje by przygotować najbardziej fantazyjne sałaty i sałatki z najświeższych, lokalnych plonów. Będzie nam baaaaardzo zielono.
6 lipca 2011
Stworzone, niestworzone
Prowadzenie: Elżbieta Nawrot
Wyobraźnia jest jednym z naszych najważniejszych narzędzi. Jeśli pozwolimy sobie na używanie go, to zaczynamy odkrywać zupełnie nowe możliwości, a stwarza je przecież nieograniczone…
Można powiedzieć, że “odkrywanie” nic nie kosztuje – wystarczy wykazać się wyobraźnią bo pomysł jest najważniejszy. Z całą pewnością wyobraźnia jest zasadą i warunkiem wszelkiej twórczości.
To ona pomaga budować nieistniejące światy, ożywia niestworzone istoty.
Warsztaty będą się składały z trzech części: projektowanie (poszukiwanie niestworzonych stworzeń), realizacja (zszywanie, wypełnianie, zaszywanie, wykańcznie) i zabawy.
7 lipca 2011
Ukazać cień w innym świetle (światła nie ma bez cienia)
Prowadzenie: Monika Jolanta Karmin, Marc Tobias Winterhagen
Jeśli chcemy coś zobaczyć, światło jest nam do tego niezbędne. A kiedy mamy światło to też mamy cień. Tak jak światło kształtuje przedmioty, które widzimy, tak też cień może kształtować to, co widzimy.
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak było wykorzystywane światło w filmie, w obrazach czy fotografii i jak można wykorzystać różne źródła światła, nawet te codziennego użytku (np. latarkę), tak aby stworzyć ciekawe oświetlenie, które może ukryć bądź odkryć cały obiekt.
Następnie dzieci będą miały za zadanie, zbudowanie swojej własnej Instalacji Cienia.
Przy użyciu różnych materiałów przepuszczających światło, powstanie obiekt, który stworzy najciekawszy cień. Później razem z dziećmi, będziemy szukać najlepszej formy oświetlenia dla ich Instalacji Cienia.
Wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Rezerwacja: od 7 czerwca pod numerami telefonów:
61 64 64 475, 61 64 65 301
TERMINY WARSZTATÓW:
28, 29, 30 czerwca, 1, 4, 5, 6, 7 lipca,
godz: 9.00 i 11.30, sala 117 CK Zamek
FINAŁ PROJEKTU
8 lipca, godz. 10.00, Sala pod Zegarem, wstęp wolny
W czasie Finału wyróżniającym się uczestnikom konkursu wręczone zostaną nagrody i nadane tytuły Artystów renesansowych. Wystąpi Studio Teatralne BLUM.