CK ZAMEK

CK ZAMEK

Adres: ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

CK ZAMEK - zapowiedzi wydarzeń

Centrum Kultury “Zamek” – ostatnia rezydencja cesarska w Europie. Monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce – dają możliwość realizowania różnorodnych projektów. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 13.06.2014 - start godzina 09:00

Ethno Port Poznań – dzień 2



DZIEŃ 2
13.06. piatek

warsztaty muzyczne, konferencja prasowa z udzialem artystów, Ethno Port Dossier, Małe Ethno
koncerty: Karolina Cicha & Bart Pałyga „Wieloma językami” (Polska), Fanfare Ciocărlia (Rumunia), Ganesh-Kumaresh (Indie), Jambinai (Korea)

p r o g r a m

g. 11-14 warsztaty muzyczne / sala 213
g. 12 konferencja prasowa z udziałem artystów / Sala Prób
g. 13 Ethno Dossier / Nowe Kino Pałacowe
g. 16-20 Małe Ethno / Sala Prób
k o n c e r t y
g. 18 KAROLINA CICHA & BART PAŁYGA „Wieloma językami” (Polska) / Sala Wielka
g. 20 FANFARE CIOCĂRLIA (Rumunia) / parking
g. 22 GANESH-KUMARESH (Indie) / Dziedziniec Zamkowy
g. 00 JAMBINAI (Korea) / Sala Wielka
od g. 23.30 klub festiwalowy / Dziedziniec Zamkowy i Dubliner Pub

a r t y ś c i

KAROLINA CICHA & BART PAŁYGA (Polska)
www.karolinacicha.eu

Dwoje znakomitych multiinstrumentalistów, Karolina Cicha i Bart Pałyga, połączyło siły we wspólnym projekcie muzycznym „Wieloma językami”, który został w 2013 r. nagrodzony Grand Prix XVI Festiwalu „Nowa Tradycja”. Projekt cieszy się rosnącym uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Wspólne koncerty obojga artystów to połączenie pięknej muzyki, wspaniałych, choć czasem zapomnianych już poetyckich tekstów i wyjątkowych osobowości scenicznych. „Wieloma językami” przypomina, redefiniuje i ożywia kulturę dawnego Podlasia, na którym współegzystowało wiele różnych nacji i języków, tworząc unikalną, choć niestety zapomnianą już,  bogatą kulturę. Kompozycje Cichej i Pałygi łączą brzmienie archaicznych instrumentów i nowoczesnych środków muzycznych, a utwory śpiewane są w dziewięciu różnych językach. Podczas koncertu usłyszymy piosenki po ukraińsku, litewsku, rosyjsku, romsku, białorusku, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto, a obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty (morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola). Usłyszymy też archaiczny śpiew alikwotowy.

FANFARE CIOCĂRLIA (Rumunia)
www.asphalt-tango.de/fanfare/artist.html

Polskie tłumaczenia nazwy zespołu przynosi zaskakujące odkrycie: Fanfara Ciocarlia to Śpiew Skowronka. Zaskakujące szczególnie, gdy słucha się tej najszybciej, najsprawniej i najbardziej funkowo na świecie grającej orkiestry dętej. Muzycy pochodzą z Zece Prajini, małej wsi ukrytej w północno-wschodniej Rumunii, której bite drogi zatłoczone są stadami gęsi, końmi i wozami. Mieszka w niej 80 cygańskich rodzin wiodących tradycyjne, zgodne z rytmem pór roku życie rolników. W czasach komunizmu wieś była odizolowana od świata i zapewne dzięki temu przetrwała tam starodawna ottomańska tradycja orkiestr dętych towarzyszących weselom i pogrzebom, której próżno by szukać w innych regionach Rumunii. Zespół podbił Europę w 1997 r., a następnie zdobył wielbicieli w USA, Azji i Australii. Mimo że muzycy mówią jedynie romskim dialektem, ich muzyka umożliwia porozumienie, stając się zrozumiałym na całym świecie językiem. Niezależnie od miejsca, publiczność w ten sam entuzjastyczny sposób reaguje na bałkański funk, zmieniający koncerty w szalone imprezy. Londyński The Times określił ich mianem „ciężkiego dźwiękowego potwora”, a nagrania Fanfare wprowadziły ich niesamowite rytmy do klubów tanecznych całego świata.

GANESH-KUMARESH (Indie)
www.ganeshkumaresh.org


Bracia Ganesh-Kumaresh pochodzą z Tamilandu, najbardziej wysuniętego na południe stanu Indii. To jedni z najważniejszych wykonawców i kompozytorów stylu karnatyckiego – muzyki klasycznej południowych Indii. Wspólne występy rozpoczęli w wieku zaledwie kilku lat, a pierwsze sto koncertów zagrali jeszcze przed ukończeniem 10. roku życia. Skrzypkowie reprezentowali swoją ojczyznę na tak prestiżowych wydarzeniach, jak londyński festiwal Darbar czy Asia Pacific Festival w Berlinie.
Od 1972 roku nagrali kilkadziesiąt albumów, będących zarówno efektem ich własnych poszukiwań, jak i owocem większych projektów realizowanych we współpracy z grupami tanecznymi oraz tak uznanymi muzykami, jak Dr. Balamurali Krishna, Ustad Zakir Hussain, Vikku Vinayakaram, Ustad Shujaat Khan, George Brooks, John Mclaughin, Trilok Gurtu. Bracia współtworzyli także muzykę do szeregu bollywoodzkich filmów m.in. „Dance Like a Man” i „Chandrikai”.

JAMBINAI (Korea)
www.earthbeat.nl/jambinai

Zespół tworzy nowy rodzaj muzyki, w którym ciężki postrock, awangarda, elektryczne gitary i elektronika splatają się z brzmieniami tradycyjnych koreańskich instrumentów. Artyści prowadzą słuchacza od hipnotycznych, medytacyjnych pasaży, poprzez powoli narastającą mroczną, chropawą intensywność, do eksplozji rozpalonego do białości metalu. Grupa wykorzystuje tradycyjne koreańskie instrumenty (haegeum, piri, geomungo), łącząc je z elektronicznymi, postrockowymi ścieżkami dźwiękowymi. Ich twórczość odzwierciedla duchowe i społeczne sprzeczności,z jakimi boryka się, dorastające w początkach XXI wieku, pokolenie.  Artyści wyrośli w modnej, znanej z awangar-dowej sceny, seulskiej dzielnicy Hongdae.
W 2013 r. ich album „Differance” został nagrodzony podczas Korean Music Awards. Występowali na World Village Festival
w Finlandii i Scena Contemporanea w Brazylii. Ze swoją niełatwą w odbiorze, prowokacyjną i jednocześnie fascynującą muzyką, Jambinai porusza się po mrocznych zakątkach pogranicza tradycji i nowoczesnego świata, zdobywając zasłużony rozgłos i uznanie.