Dragon Klub. Mały Dom Kultury

Dragon Klub. Mały Dom Kultury

Adres: Zamkowa 3
Poznań

Dragon Klub. Mały Dom Kultury - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 22.07.2011 - start godzina 22:00

TZADIK Poznań Festiwal 2011 – nowa tradycja żydowska



Tzadik Poznań Festiwal [nowa tradycja żydowska] odbywa się już po raz piąty. Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 3 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

Mikołaj Trzaska solo
NOWY WIEK AWANGARDY na Tzadik Poznań Festiwalu
Mikołaj Trzaska: klarnet basowy, saksofon altowy, saksofon C-melody, tarogato

bilety w cenie: 20 PLN

“Chciałbym podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przez moją muzykę chciałbym osiągnąć inną optykę widzenia pamięci – pamięć przede mną” – mówi o projekcie Trzaska. Muzyka żydowska od kilku lat stała stałym elementem jego w twórczości Tym razem usłyszymy go grającego solo, jego instrumentarium to klarnet basowy, taragot (rodzaj środkowo-europejskiego klarnetu) oraz saksofon altowy. Na repertuar koncertu złożą się jego ulubione utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich kultur, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii z narodem żydowskim, zachowały tę muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Słuchając pieśni armeńskich, tureckich, egipskich, muzyki transylwańskich cyganów, można usłyszeć żydowskie nuty. Usłyszymy chasydzkie niguny, bliskowschodnie pieśni z żydowskim rodowodem a także współczesne kompozycje saksofonisty. Trzaska nie byłby sobą, gdyby grane przez niego utwory nie były rozbudowane o żywiołowe improwizacje.
Ponad to od lat współpracuje z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim, tworząc trio Shofar. który jest autorem szczególnego wydarzenia, projektu “Zikaron Lefanaj” (hebr. “Pamięć przede mną”) wykonanym wspólnie z jego kwartetem IRCHA, w składzie, którego możemy usłyszeć znakomitych wirtuozów klarnetu: Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Wacława Zimpla.

Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości, oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu, stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej.

Dziś jest liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego kwartetu – Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Peterem Friisem Nielsenem, Per Ake Holmlandreem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.