Galeria Miejska Arsenał

Adres: Stary Rynek 3
Poznań

Galeria Miejska Arsenał - zapowiedzi wydarzeń

pn: nieczynne, wt-sb: 12-19, nd: 11-15
bilety:normalny 5,- ulgowy 3,- grupowy [do 30 os.] 20,- rodzinny [do 5 os.]7,-

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 20.07.2011

LUCJAN MIANOWSKI, STATUS ARTYSTY



Kuratorka: Zofia Starikiewicz
15.07.-7.08.2011
wernisaż: 15.07.2011, godz. 18.00

Prezentowana w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu wystawa przypomina znakomity dorobek artystyczny Lucjana Mianowskiego (1933 – 2009), jednego z najwybitniejszych grafików współczesnych. Ekspozycja prezentuje około 100 prac (grafik, a także obrazów), począwszy od wczesnych – z lat 50., a na realizacjach z ostatniej dekady skończywszy, wybranych tak, aby wskazać najważniejsze wątki i kwestie, zajmujące uwagę autora na przestrzeni lat pracy.

Charakterystyczną cechą twórczości Mianowskiego jest różnorodność i niezwykła konsekwencja zarazem. Paradoks? Nie w przypadku Lucjana Mianowskiego. Jego prace są zawsze aktualne w stosunku do tego, co w danym czasie działo się w sztuce światowej.

Artysta chętnie korzystał z wzorów różnych, następujących po sobie kierunków i stylów, a także nowości technologicznych. Jednak do zdobyczy tych podchodził z dystansem. Przewrotnie grał z tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami, środkami artystycznego obrazowania i konwencjami. Swobodnie czerpał z przeszłości i współczesności, pozostając wiernym sobie. Balansując na krawędzi powagi i ironii, stale zadawał sobie i odbiorcom bynajmniej nie błahe pytania o sens (i sztuki, i życia).

Lucjan Mianowski, mieszkał w Krakowie, lecz od 1965 do 2008 roku związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, w której najpierw zorganizował, a potem przez wiele lat prowadził pracownię litografii. Dla wielu pokoleń absolwentów uczelni pozostał mistrzem.

Ekspozycji towarzyszy publikacja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, zawierająca teksty o twórczości i osobie Mianowskiego, a także szczegółowe kalendarium życia artysty, katalog jego prac i bibliografię.
Wystawa zorganizowana jest we współpracy z Galerią Pod Rejentem w Krakowie. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, Galerii Pod Rejentem, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych.