Galeria Miejska Arsenał

Adres: Stary Rynek 3
Poznań

Galeria Miejska Arsenał - zapowiedzi wydarzeń

pn: nieczynne, wt-sb: 12-19, nd: 11-15
bilety:normalny 5,- ulgowy 3,- grupowy [do 30 os.] 20,- rodzinny [do 5 os.]7,-

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 12.01.2013

MVP – MOST VALUABLE PUBLISHERS



WYSTAWA MVP – MOST VALUABLE PUBLISHERS

Kurator: Honza Zamojski

Artyści: Tauba Auerbach, Cezary Bodzianowski, Christophe Boutin, Maurizio Cattelan, Aleš Čermák, David Horvitz, Brian Kennon, Rick Myers, Paulina Ołowska, Slavs and Tatars, Josh Smith, Tadej Pogačar, TTC (Emil Alsbo, Magnus F. Clausen and Simon H. Hansen)

Czas trwania wystawy: 29.12.2012-13.01.2013

Zaczerpnięty z amerykańskiej ligi koszykówki NBA termin „MVP” (most valuable player) zostaje użyty w kontekście wystawy książek oraz obiektów okołoksiążkowych i zmieniony na „most valuable publishers” – najbardziej wartościowi wydawcy.

I nie jest to wcale stwierdzenie na wyrost, ponieważ po raz pierwszy w Polsce będzie można obejrzeć na jednej wystawie kilkadziesiąt publikacji czołowych artystów, dla których książka jest istotnym, a czasami wręcz kluczowym elementem praktyki artystycznej. Od niesamowitego paraarchitektonicznego obiektu Tauby Auerbach, poprzez eksperymenty Josha Smitha, aż po konceptualne działania Davida Horvitza czy Ricka Myersa.

Każdy z autorów prezentowanych na wystawie w charakterystyczny i właściwy tylko sobie sposób podchodzi do publikowania. Dla jednych jest to przestrzeń konceptualnych spekulacji i formalnych zabaw, a dla innych – archiwum wcześniejszych dokonań. Jedni szukają wartości w szlachetnym materiale, jakim jest papier, a inni poszerzają przestrzeń odbioru „książki” komponując dialogi czy działając jako performerzy w przestrzeni miejskiej jak np. Aleš Čermák. Jednocześnie publikacje zebrane na wystawie przez kuratora, Honzę Zamojskiego, tworzą unikatową kolekcję jego własnych wydawniczych i artystycznych fascynacji. Pokazują również, że książki są nieodłącznym elementem obecności artysty, nie tylko w nowoczesnym artworldzie, ale również w świadomości przeciętnego odbiorcy sztuki.