Galeria Miejska Arsenał

Adres: Stary Rynek 3
Poznań

Galeria Miejska Arsenał - zapowiedzi wydarzeń

pn: nieczynne, wt-sb: 12-19, nd: 11-15
bilety:normalny 5,- ulgowy 3,- grupowy [do 30 os.] 20,- rodzinny [do 5 os.]7,-

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 27.01.2013 - start godzina 01:00

05 Festiwal Fotodokumentu: „SZTUKA REWITALIZACJI”



05 Festiwal Fotodokumentu w Poznaniu: „SZTUKA REWITALIZACJI”
Prezentacja współczesnej fotografii niemieckiej ze zbiorów nadreńskiej kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet

kurator wystawy: Peter Liedtke,
kurator Festiwalu: Monika Piotrowska

28.11, środa, g. 18.00 – otwarcie I części wystawy „Sztuka rewitalizacji” w Galerii 2piR
godz. 18.30 – wykład multimedialny Petera Liedtke na temat sztuki rewitalizacji terenów nadreńskich i rozmowa z publicznością (sala 001) oraz spotkanie z Thomasem Pflaumem / prezentacja multimedialna (sala 001)

Miejsce: Galeria 2piR (WSNHiD, ul. gen. T. Kutrzeby 10)
czas trwania I części wystawy 28.11.2012 – 11.01.2013

14.12.2012, piątek, godz. 18.00 – otwarcie II części wystawy „Sztuka rewitalizacji” w Galerii Miejskiej Arsenał
g. 19.00 – spotkanie z publicznością: wykład multimedialny kuratora Petera Liedtke na temat niemieckiej fotografii współczesnej (na podstawie kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet), pokazy multimedialne Julii Unkel i Marcusa Düdder
a

czas trwania II części wystawy 14.12.2012-..2013

Wystawa „Sztuka rewitalizacji” pokazuje współczesne Niemcy w kontekście przemian Zagłębia Ruhry z regionu czysto przemysłowego w twórczy teren kultury. Temat w Poznaniu i całej Polsce szczególnie aktualny. W Poznaniu powrót miasta nad rzekę, zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych jak Stara Gazownia, Stara Rzeźnia, rewitalizacja architektoniczna, ale i społeczna, kulturalna zaniedbanego centrum – to tylko niektóre wątki, które mogą kierować naszą uwagę ku dynamicznie i barwnie odmieniającej się Północnej Nadrenii-Westfalii i powodują żywe zainteresowanie osiągnięciami innych w podobnych dziedzinach.

Nasycenie kolekcji Pixelprojekt pracami fotografów wielu uznanych fotografów, jej ogrom – ponad 6500 zdjęć, około 400 serii 230 autorów, czyni z niej źródło dokumentalne i artystyczne o wyjątkowj skali. To unikalny projekt zapisu przemian w regionie, który daje pojęcie o skuteczności przemian kulturalno-społecznych, jak i wielkiego sensu ich dokumentacji fotograficznej. Nawet wybór spośród prac 15-tu fotografów, dokonany przez niemieckiego fotografa i kuratora kolekcji Petera Liedtke, pozwala na ocenę tych działań i daje szerokie pole do dyskusji. Spotkania z zaproszonymi autorami zdjęć oraz ich pokazy multimedialne w dniach wernisaży dają taką szansę polskiej publiczności.

„Sztuka rewitalizacji” to również rzadki pokaz fotografii niemieckiej w ogóle, która mimo sporadycznych pokazów indywidualnych, nie jest w ostatnich dekadach w Polsce reprezentowana. Obecność w Polsce podczas obu wernisaży i spotkań niemieckiego kuratora i towarzyszących mu kilku fotografów wiąże się z szerszą niż na wystawie prezentacją zdjęć z kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet w formie wykładów multimedialnych. Pokazy połączone będą z dyskusją – okazją do poznania kierunków, w których zmierza współczesna fotografia niemiecka.