Galeria Miejska Arsenał

Adres: Stary Rynek 3
Poznań

Galeria Miejska Arsenał - zapowiedzi wydarzeń

pn: nieczynne, wt-sb: 12-19, nd: 11-15
bilety:normalny 5,- ulgowy 3,- grupowy [do 30 os.] 20,- rodzinny [do 5 os.]7,-

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 27.06.2014

W stronę instytucji krytycznej



wernisaż: 27 czerwca 2014, godz. 18.00

artyści: Wojciech Doroszuk, Rafał Jakubowicz, Katarzyna Krakowiak, Jakub Szczęsny, Ewa Toniak, Zorka Wolny

kuratorki: Anna Czaban, Sylwia Czubała, Magdalena Popławska

“W stronę instytucji krytycznej” to projekt interdyscyplinarny, na który składają się: wystawa, rezydencje artystyczno-badawcze, publikacja oraz szereg działań o charakterze krytyczno-edukacyjnym, związanych z zagadnieniem krytyki instytucjonalnej i nowej muzeologii. Punktem wyjścia zadania jest Galeria Miejska Arsenał jako publiczna instytucja sztuki współczesnej, jej sposoby funkcjonowania oraz status, które w ostatnich miesiącach były głośno komentowane w Poznaniu i w środowiskach twórczych całej Polski. Koncepcja projektu odnosi się do praktyk artystycznych i praktyk środowiska kuratorów, krytyków i edukatorów sztuki, które to praktyki zostały w historii sztuki i kultury określone mianem krytyki instytucjonalnej. Poddając pod namysł te praktyki, przemyślenia i historię artystyczno-krytycznych działań rozpatrujących rolę instytucji sztuki w rzeczywistości społecznej, realizujemy przedsięwzięcie, które konstytuować może podstawy do rewizji i przemyślenia form i sposobów działania Galerii Miejskiej Arsenał obecnie i w przyszłości.

Projekt zakłada współpracę przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, kultury i nauki, gdzie działania artystyczne zajmą główne miejsce w programie, a sztuki wizualne będą jego nadrzędnym elementem. Zaprosiliśmy artystów oraz badaczkę kultury na kilkutygodniową rezydencję w Poznaniu, gdzie będą mogli oni przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu Arsenału i otaczającemu go pejzażowi kulturalnemu miasta. Pobyt na miejscu przyczyni się do głębszego wniknięcia w problematykę zadania, natomiast fakt, że będą to osoby spoza Poznania, pozwoli ocenić sytuację świeżym okiem. Jednocześnie przebywając w samej galerii, będą mogli obserwować pracę jej pracowników, codzienny tryb pracy instytucji. Zostaną podjęte tematy zazwyczaj nieobecne, “niewidzialne” w obiegu sztuki, związane z produkcją prac, aranżacją, pracą fizyczną, dokumentacją i archiwizacją.

Jednocześnie w tym samym czasie będą odbywały się spotkania z kuratorami, krytykami sztuki, pedagogami i artystami poświęcone krytyce instytucjonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i roli Galerii Miejskiej Arsenał. Rezultatem tych spotkań oraz rezydencji będzie wystawa oraz publikacja w formie książki. Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty zaproszonych na rezydencję artystów oraz innych twórców zaproszonych do współpracy przez kuratorki projektu.