Kino Bułgarska 19

Adres: Bułgarska 19
Poznań

Kino Bułgarska 19 - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 9.04.2025 - start godzina 13:20

Repertuar kina Bułgarska 19



15:10 – KRÓLESTWO KENSUKE – Poznańska premiera – Kino dzieci

reż. Neil Boyle, Kirk Hendry, prod. Wielka Brytania, Luksemburg, Francja, 2024 r., czas projekcji: 85 min.
11-letni Michael wyrusza ze swoją rodziną w podróż dookoła świata. Gdy na ich drodze rozpętuje się burza, chłopiec wraz ze swoim psem trafiają za burtę. Budzą się na tropikalnej wyspie, która wydaje się bezludna. Wkrótce jednak Michael odkrywa, że jest ona zamieszkana przez jednego mężczyznę – Kensuke. Ten weteran II wojny światowej jest małomówny, unika statków, a do chłopca podchodzi z dystansem. Wkrótce na wyspie pojawiają się niebezpieczni kłusownicy. Czy rozbitkom uda się nawiązać nić porozumienia i znaleźć wspólny język, aby uratować swój sekretny świat?

16:20 – QUEER

reż. Luca Guadagnino, prod. USA, Włochy, 2024 r., czas projekcji: 135 min.
Odurzające, hipnotyczne kino o poszukiwaniu raju na ziemi, miłosnym głodzie i erotycznej obsesji. „Queer”, najnowszy film Luki Guadagnino („Tamte dni, tamte noce”, „Jestem miłością”, „Challengers”) teleportuje widzów do świata nieposkromionych pragnień, szamańskich rytuałów i zmysłowej, dzikiej natury. Bohaterami są dwaj Amerykanie: posągowo piękny, młody Gene Allerton (magnetyczny Drew Starkey), i starszy od niego, zmagający się z uzależnieniami i samotnością William Lee (Daniel Craig). Bohaterowie, amerykańscy ekspaci, spotykają się w Meksyku lat 50. i rozpoczynają transową podróż, która zawiedzie ich aż do ekwadorskiej dżungli. Ekranizacja kultowej powieści Williama S. Burroughsa wydobywa z literatury cały wizualny przepych i zmysłowe piękno, jednocześnie nie uciekając od przenikliwego politycznego komentarza. Satyra na pruderyjną i pełną hipokryzji Amerykę splata się tu z najintensywniejszym ekranowym romansem ostatnich lat…

16:30 – MR. K – Poznańska premiera

reż. Tallulah Hazekamp Schwab, prod. Holandia, Norwegia, Belgia, 2024 r., czas projekcji: 94 min.
Niezwykle widowiskowa, klaustrofobiczna, fascynująca, nieoczywista wariacja na temat dzieł Franza Kafki. Tytułowy Mr. K to zarazem postać wyjęta z kart powieści przedwcześnie zmarłego pisarza, jak i alter ego jego samego. Zagrany brawurowo przez Crispina Glovera, uosabia wszystkie klasyczne cechy kafkowskiego bohatera: wyobcowanie, uwikłanie w grozę istnienia, walkę z niezrozumiałymi strukturami rządzącymi światem…

18:00 – 21.37 – Poznańska premiera

reż. Mariusz Pilis, prod. Polska, 2025 r., czas projekcji: 80 min.
Opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. „Ujrzeliśmy naród w stanie świętości” – komentowano.

18:40 – EMILIA PÉREZ

reż. Jacques Audiard, prod. Francja, USA, Meksyk, 2024 r., czas projekcji: 130 min.
Kipiący energią, zarazem baśniowy i hipnotyczny film Audiarda to aktorski i reżyserski popis, za którego liryczną stronę odpowiadają utwory francuskiej kompozytorki i piosenkarki Camille. Ale w ramy klasycznego musicalu „Emilia Pérez” wkłada współczesną wrażliwość, rozsadzającą stare konwencje, by na ich miejscu zbudować nowy, lepszy świat.

19:30 – OBYWATEL ŚWIĘTY – Poznańska premiera

reż. Tinatin Kajrishvili, prod. Gruzja, Francja, Bułgaria, 2023 r., czas projekcji: 100 min.
Krajobraz górniczego miasteczka. Figura górnika na krzyżu wznosi się na pagórku przed zejściem do kopalni. To postać świętego, opiekuna zjeżdżających pod ziemię. Poddany renowacji posąg znika z magazynu. Kiedy w osadzie pojawia się tajemniczy nieznajomy, przesądni mieszkańcy wierzą, że święty jest teraz wśród nich… Jak daleko mieszkańcy posuną się w poszukiwaniu nadziei i cudów?

20:50 – DZIEWCZYNA Z IGŁĄ

reż. Magnus von Horn, prod. Dania, Polska, Szwecja , 2024 r., czas projekcji: 115 min.
Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła…

21:10 – NIKI – Poznańska premiera

reż. Céline Sallette, prod. Francja, 2024 r., czas projekcji: 98 min.
Rok 1952. Niki de Saint Phalle wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki. Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. Szybko jednak demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala także na to, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról…