Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino MUZA - zapowiedzi wydarzeń

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 29.05.2011 - start godzina 17:00

BABSKA MUZA



Cykl Babska Muza powstał w 2007 roku, aby prezentować filmy tworzone przez kobiety lub opowiadające o kobietach. Na wiosnę tego roku przygotowałyśmy specjalny program – pokazy dokumentów o artystkach, które wstrząsnęły światem sztuki. Filmy, które prezentujemy, nie są dostępne w Polsce, zatem seanse te będą wyjątkowymi wydarzeniami!

Teraz zapraszamy na dwa filmy: GUERRILLAS IN OUR MIDST oraz WOMANHOUSE

WOMANHOUSE – Reż. Johanna Demetrakas, USA 1974, 47 min. To historyczny film dokumentalny o jednym z najważniejszych feministycznych wydarzeń kulturalnych 1970 roku. Judy Chicago (najbardziej znana jako twórczyni Dinner Party) i Miriam Shapiro wynajęły starą willi w Hollywood i każdy z jej 17 pokoi oddały w ręce innej kobiety. “WOMANHOUSE” to fascynujące spojrzenie na historię feminizmu, jego recepcji w 1970 roku i ciągle ważny związek pomiędzy sztuką a przemianami społecznymi.

GUERRILLAS IN OUR MIDST – Reż. Amy Harrison, USA 1992, 35 min – Film prezentuje interesujące poszukiwania, jakie odbywały się w komercyjnym świecie sztuki podczas boomu w latach 80-tych oraz przywołuje działalność Guerrilla Girls. Film zawiera wywiady z kluczowymi postaciami ze świata artystycznego Manhattanu, organizatorami rekordowych aukcji dzieł sztuki i najważniejszych wernisaży oraz rozmowy z Guerrilla Girls.
Guerrilla Girls to grupa artystyczna, która powstała w Nowym Jorku w 1985 r. Składa się z samych kobiet, a jej członkinie pozostają anonimowe, występując publicznie w maskach i posługując się nazwiskami znanych zmarłych artystek. Twórczość grupy realizuje się w drukach, plakatach, kolażu, ulotkach, fotomontażach, książkach, akcjach ulicznych, wykładach, happeningach. Istotnym elementem ich prac są manifesty i hasła, których częstym kontekstem jest sytuacja kobiet, wizerunek kobiety w kulturze. Ich wypowiedzi cechuje poczucie humoru i dystans. Wystąpienia grupy są też grą z konwencją sztuki. W działalność Guerrilla Girls zaangażowanych było około 100 artystek. Artystki prezentowały swoje prace i występowały w najważniejszych centrach i muzeach sztuki.

BILETY18, 15,12 zł – Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, Poznań