Kościółek w Nekielce

Adres: Nekielka
Nekielka

Kościółek w Nekielce - zapowiedzi wydarzeń

Nekielka powstała jako jedna z pierwszych osad olęderskich w okolicach Nekli. Została założona jako Nekielskie Olędry na terenie dóbr nekielskich należących di kasztelana Krzywińskiego-Franciszka Wilkowskiego. W roku 1749 Franciszek Wilkowski podpisał dokument sporządzony w imieniu przyszłych osadników z którego wynika, że osadnicy przybyli tu z własnej inicjatywy i otrzymali tu działki do zagospodarowania z przwem dziedziczenia.

Pierwszy Kościół w Nekielce, a właściwie dom modlitwy zbudowali osadnicy olęderscy w r. 1754. Osadnictwo olęderskie wzięło swoja nazwę od jego pionierów – zwanych w języku staropolskim olędrami, a opierało się o prawo przyniesione przez pierwszych Holendrów – meliorantów gruntów zalewowych, a stosowane przez ich kontynuatorów Niemców i Polaków. W XVIII w. do Wielkopolski przybywała ludność niemiecka wyznania luterańskiego, czy ewangelicko-augsburskiego. Prawo holenderskie dawało odsadnikom nie tylko korzystne warunki ekonomiczne, ale także wolność wyznania. O lokalizacji kościoła, który służył również mieszkańcom okolicznych wsi decydowała wielkość osady i tak w roku 1881 rozebrano stary dom modlitwy, a rozpoczęto budowę nowego murowanego kościoła, który w swym kształcie przetrwał do dzisiaj. Przeprowadzony w 1907 r. remont był dziełem gminy ewangelickiej, a ostatni ewangelicy wyjechali z Nekielki przed wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 r. W czasie II Wojny Światowej kościół służył jako magazyn broni i takie same funkcje pełnił długo po wojnie i powoli systematycznie niszczał. W 1992 r. kościół został zakupiony przez rodzinę Kareńskich-Tschurl.

Kościół ten znajdował się w opłakanym stanie i wymagał natychmiastowego remontu. Pierwszym krokiem na drodze ratowania tego niezwykłego zabytku było zabezpieczenie przeciekającego dachu tzn. pokrycie go nową czerwoną dachówką. W ten sposób zabezpieczony, czekał na swoje właściwe przeznaczenie. Zapadła decyzja, aby pełnił on funkcję Sali widowiskowo-koncertowej, w której mogłyby odbywać się spotkania artystyczne, wernisaże i koncerty. W związku z tym w 1999 r. powołano Fundację Dwór w Podstolicach, której podstawowym zadaniem i celem jest ratowanie tej niecodziennej spuścizny po osadnikach holenderskich. Kościółek ten wpisany został w rejestr zabytków nr. 2256/A w 1999r.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 17.07.2011 - start godzina 19:00

Anita Lipnicka i John Porter



Współpraca tej dwójki artystów zaczęła się w styczniu 2002 roku. Początkowo utwór “For you” zarejestrowano w lutym 2002 i miał on się ukazać na płycie Johna – “Psychodelikatesy”. Jednak nieoczekiwanie losy tych dwóch osób zrosły się. Najpierw przez ponad rok nagrywali swoją pierwszą wspólną płytę, w którą nie wierzył nikt (oprócz ich samych), a później zostali parą w życiu osobistym. Materiał powstawał w Londynie i ostatecznie płyta została wydana całkowicie po angielsku w listopadzie 2003. Pierwszy utwór promujący płytę – “Bones of Love” nie schodził z 1. miejsca list przebojów przez kilkadziesiąt tygodni. Mimo jednego teledysku i dwóch singli (drugim był “Then and now”) osiągnęli niebywały sukces. Sprzedano ponad 100 tys. płyt, zdobyli Fryderyka 2003 w kategorii “Najlepszy album”, specjalną nagrodę telewizji Polsat i wiele innych.

W 2005 została wydana ich druga płyta “Inside Stories”. Powstawała w Ljubljanie pod kierownictwem Chrisa Eckmana. Była o wiele surowsza i trudniejsze w odbiorze niż pierwsza, ale również otrzymała status złotej płyty. Zajęła 5 miejsce na Festiwalu TOP TRENDY, a promowały ją takie single jak “Hold On”, “Death of a Love”, “Tell Me” i “Such a Shame” – do pierwszych dwóch powstały teledyski.

W 2006 roku został wydany też mini album pod tytułem “Other Stories”, który stanowi swoiste uzupełnienie ich ostatniego albumu “Inside Story”. Znajdziemy tutaj zbiór nieznanych wcześniej utworów, a wśród nich cover “Chelsea Hotel No.2” Leonarda Cohena, koncertową wersję “Bones Of Love”, nagrany na żywo cover “Love song” zespołu The Cure oraz dwie kompozycje Johna Portera (również w wersjach koncertowych): “For you” i “Flame”. Całość uzupełnia pochodzące z “Inside Story” nagranie “Such a Shame”.

Czteropłytowe wydawnictwo podsumowujące dotychczasowe dokonania duetu Anity Lipnickiej i Johna Portera wydane zostało 2006. W zestawie znalazły się dwa regularne albumy: “Nieprzyzwoite piosenki” i “Inside Story”. Całość uzupełnia Ep-ka “Other Stories”. Szczególną atrakcją tego boksu stanowi płyta DVD zawierająca cztery teledyski, film przedstawiający artystów od strony kulis oraz krótki materiał filmowy dokumentujący sesję nagraniową “Inside Story” w Ljubljanie.

23 lutego 2006 na świat przyszła Pola – córka Anity i Johna.

25 lutego 2008 roku miała miejsce oficjalna premiera ich, jak zapowiadają ostatniego, wspólnego albumu, “Goodbye”. Album ten promuje singiel “Old Time Radio”.

Bilety – 75 zł.