Światowy Przegląd Folkloru “Integracje”: Turniej Sportów Tradycyjnych
Światowy Przegląd Folkloru “Integracje” jest międzynarodowym festiwalem organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu od 2001 roku. Przy pierwszych czterech edycjach festiwalu współorganizatorem przedsięwzięcia była Fundacja na Rzecz AWF, od 2005 roku współpracujemy ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej „Partner”. Kolejnym edycjom przeglądu patronowały i patronują znakomite osobistości: Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałek Wielkopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego, Prezydent Miasta Poznania oraz wieloletni przyjaciel festiwalu, profesor Jerzy Smorawiński.
Światowy Przegląd Folkloru “Integracje” powstał dzięki wielu osobom życzliwym projektowi organizacji festiwalu folklorystycznego w stolicy Wielkopolski. Pomysłodawcą i twórcą formuły festiwalu jest Dariusz Majchrowicz: dyrektor artystyczny, choreograf i kierownik Zespołu Tańca Ludowego “Poznań” działającego przy poznańskim AWF-ie. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu dyrektora artystycznego w tworzenie analogicznego przedsięwzięcia w Katowicach udało się zarazić bakcylem folkloru wiele osób w tym i nas – organizatorów Integracji.
Co odróżnia Światowy Przegląd Folkloru “Integracje” od wielu odbywających się co roku w naszym kraju imprez folklorystycznych i folkowych? Przede wszystkim zasięg przeglądu: zespoły uczestniczące w festiwalu koncertują w czasie tygodniowego pobytu w naszym kraju w czterech miastach województwa. Do tej pory festiwal odwiedził Leszno, Wągrowiec, Słupcę, Grodzisk Wielkopolski, Konin, Wronki i oczywiście Poznań. Gościliśmy już u nas zespoły z Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier, Macedonii, Cypru Tureckiego, Serbii i Czarnogóry, Estonii, Turcji…. łącznie ponad 300 tancerzy i muzyków w każdej edycji. Zespoły nie tylko koncertują, ale i dobrze się bawią. Wypełniamy ich czas wolny proponując zwiedzanie atrakcji turystycznych, a wieczorami spotykamy się wszyscy podczas wieczorów narodowych przygotowywanych przez poszczególne grupy w festiwalowym klubie.
Od 2005 roku postanowiliśmy dodatkowo uatrakcyjnić program festiwalu, wzbogacając go o prezentacje sportów tradycyjnych. Sporty te, uprawiane w dawnej Polsce, opracowane zostały na nowo przez profesora Wojciecha Lipońskiego. Na poznańskiej Malcie zaprezentowane zostało zatem kilka gier tradycyjnych, po czym, przy współudziale zaproszonych zespołów, odbyły się pierwsze w Polsce mistrzostwa gry w pierścieniówkę
Festiwal nie ma charakteru konkursu. Jedyna i najważniejsza nagroda przyznawana jest przez oglądającą prezentacje publiczność. Widzowie głosują na wybrane przez siebie zespoły podczas wszystkich koncertów . Głosy są pieczołowicie zliczane, a rezultat ogłaszany podczas Koncertu Finałowego “Muzyka w Folklorze Świata”.