MNP Muzeum Narodowe w Poznaniu
Adres: Al. Marcinkowskiego 9
Poznań
MNP Muzeum Narodowe w Poznaniu - zapowiedzi wydarzeń
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Ideą tegorocznej, jubileuszowej Nocy Muzeów jest “otwarcie muzeum” tj. pokazanie wybranych dzieł, które na co dzień nie są prezentowane, otwarcie na widzów poprzez zaproszenie do rozmowy przy eksponowanych obiektach a także otwarcie widzów na muzeum. W programie 10. edycji odwołamy się przede wszystkim do spotkań, warsztatów jak m.in. Sito sztuki, Dekoder, które znajdują się w ofercie muzeum, aby przybliżyć je publiczności i zachęcić do aktywnego uczestnictwa.
Kuratorzy i pracownicy naszego Muzeum będą czekali na widzów przy wybranych obiektach, będzie to okazja do posłuchania ciekawych informacji, podpytania a przede wszystkim Rozmowy przy obiekcie. W przestrzeniach muzeum pojawią się nieeksponowane na co dzień obrazy Edwarda Dwurnika cykl 10 prac Różne błękity, czarno-białe fotografie z gatunku street photography autorstwa Mariana Kucharskiego podarowane do zbiorów naszej placówki prace prof. Jana Berdyszaka oraz Davida Sterna.
W budowaniu ekspozycji podczas Nocy Muzeów będą mieli swój udział także widzowie – fani naszego Muzeum na portalu społecznościowym Facebook. W ramach plebiscytu zatytułowanego Za drzwiami gabinetu sympatycy Muzeum Narodowego mogli dokonać wyboru spośród zaproponowanych grafik (zbiory Gabinetu Rycin MNP) i numizmatów (zbiory Gabinetu Numizmatycznego MNP) tych obiektów, które znajdą swoje miejsce na ekspozycji. Wyniki plebiscytu poznamy podczas Nocy Muzeów.
Specjalnym gościem tegorocznego święta muzeów będzie Robert Majkut, światowej sławy projektant, autor prezentowanego w Galerii Malarstwa i Rzeźby unikatowego egzemplarza stołu oraz odbitki (przekazanej muzeum w darze a będącej jedną z sześciu) wykonanej z matrycy będącej jednocześnie blatem.
Po kilkumiesięcznej konserwacji przeprowadzonej w związku z przygotowaniami do czasowej wystawy The Naumburg Master – Sculptor and Architect in the Europe of Cathedrals w Naumburgu, w przestrzeniach gmachu głównego muzeum, zawita po raz pierwszy właśnie w Noc Muzeów, pochodząca z ok. 1290 roku, rzeźba Salomei Głogowskiej.
W Galerii Malarstwa i Rzeźby swoje miejsce znajdzie również, tymczasowo zamknięte, Muzeum Sztuk Użytkowych, które spotka się z widzami, podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach programu Muzeum w Muzeum.
W Galerii Malarstwa i Rzeźby tradycyjnie pojawi się także muzyka, zagrają: Grzegorz Rudny i Mateusz Mayer. Odbędą się też dwa mini koncerty w wykonaniu Ksawerego Wójcińskiego (kontrabas) i Szymona Wójcińskiego (piano).
W Muzeum Etnograficznym poza warsztatami m.in. tkackimi, biżuterii odbędzie się koncert folkowej grupy Sharena, wykonującej muzykę bałkańską.
Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza do eksplorowania wnętrz instrumentów, dzięki zastosowaniu zaprojektowanej w tym celu specjalnej kamery.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, skupi swoją uwagę na przypadającej w tym roku 220. rocznicy wprowadzenia Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Widzowie Ratusza czyli Muzeum Historii Miasta Poznania będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą postaci Zygmunta Warczygłowy oraz film dokumentalny jemu poświęcony w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.
Bogatą ofertę na 10. Noc Muzeów proponuje także Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie m.in. na dziedzińcu pałacu odbędą się happeningi Krakowskiego Teatru Ulicznego „Kalejdoskop”, gdański aktor i artysta kabaretowy – Wojciech Tremiszewski wystąpi w monodramie: Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej a na wystawie Ballady i romanse dawniej i dziś zaprezentowane zostaną rysunki Henryka Sawki. Jak co roku, na zewnątrz pałacu i w kawiarni, będzie można skorzystać z mickiewiczowskich propozycji kulinarnych i odpocząć przy ognisku. Będą także kursować bezpłatne autobusy na trasie Śmiełów-Jarocin.
Znakiem rozpoznawczym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie specjalnie zaprojektowany dla naszego muzeum gadżet – świecące w ciemności tzw. torbokapcie (torba i kapcie w jednym), łączący w sobie użytkowe zalety torby oraz twórczy element czyli wykrój „muzealnych kapci”, które posiadacze będą mogli sami wykonać. Torbokapcie będą do kupienia w Księgarni muzealnej w Galerii Malarstwa i rzeźby czyli gmachu głównym Muzeum.
Przy okazji Nocy Muzeów, warto przypomnieć, że Muzeum Narodowe w Poznaniu jest otwarte dla widzów (w piątki oddziały poznańskie są dostępne aż do godziny 21, w sobotę na ekspozycje stałe wstęp jest bezpłatny).