Muzeum Historii Miasta Poznania

Adres: Ratusz Poznański
Poznań

Muzeum Historii Miasta Poznania - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 13.01.2011

Ulice i zaułki dawnego Poznania – PLAC WOLNOŚCI



Cykl wystaw prezentujących dzieje poznańskich dzielnic może poszczycić się już długą tradycją. Każda z tych ekspozycji cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Po historii Wildy, Jeżyc, Chwaliszewa, Śródki, Łazarza, Głównej oraz ulic: Grunwaldzkiej i św. Marcin, zaprezentowana zostanie wystawa o Placu Wolności.

Dziewiąta ekspozycja z cyklu „Ulice i zaułki dawnego Poznania” będzie zarazem pierwszą ukazującą historię samego placu, od momentu jego powstania na początku XIX w. aż do współczesności.

Plac Wolności w Wikipedii

wiki_plac_wolnosci

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Wolności_w_Poznaniu

Zabudowa placu Wolności z biegiem czasu ulegała daleko idącym zmianom, a w trakcie walk o miasto na przełomie stycznia i lutego 1945 r., większość budynków została zniszczona i nie odbudowano ich już w przedwojennym kształcie.

Na wystawie zaprezentowany zostanie taki obraz placu, który dziś już nie istnieje. Obrazują go liczne stare fotografie, pocztówki, gwasze, rysunki, ryciny i obrazy. Zwiedzający poznają historię poszczególnych domów oraz materialne pamiątki po ich mieszkańcach.

Zgromadzone na wystawie eksponaty ilustrują wygląd i funkcjonowanie czynnych na jego terenie takich instytucji publicznych, jak: banki, hotele, kina, teatry itp.

Piękne ilustrowane cenniki z przełomu XIX i XX w., ukazują niezwykle bogatą ofertę towarową znajdujących się na placu domów handlowych, wielkich i renomowanych sklepów oraz lokali gastronomicznych.

W osobnym dziale przedstawione zostały fotografie i reprodukcje starych gazet, dokumentujące odbywające się na placu uroczyste apele, capstrzyki i parady wojskowe, koncerty i przedstawienia oraz manifestacje patriotyczne mieszkańców miasta w okresie międzywojennym.

Ekspozycji w Muzeum Historii Miasta Poznania towarzyszy wystawa w Galerii Techne na Placu Wolności 5:

“PLAC WOLNOŚCI 5 – historia kamienicy i jej mieszkańców”