Malta Festival 2014: ŚWIAT NA BARKACH KOBIETKlub Wysokich Obcasów – debata
Erika Diettes, Lorena Wolffer – artystki prezentujące swoje prace w ramach idiomu: Ameryka Łacińska: Mieszańcy oraz Wanda Wasilewska – dziennikarka Radia Merkury – Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, zajmująca się publicytyką społeczną – będą dzielić się swoim kobiecym doświadczeniem w pracy z ludźmi. Trzy różne światy, obszary działań, kultury, jedna płeć. Opowiedzą o swoich walkach, ideach, pomysłach i sile. Jak widzą świat za kilka lat, co jest największym wyzwaniem teraz i co najbardziej je inspiruje do kontynuowania drogi “w działaniu”?
goście: Erika Diettes, Wanda Wasilewska, Lorena Wolffer, prowadzenie: dr Lucyna Marzec
ERIKA DIETTES (ur. 1978) jest kolumbijską artystką sztuk wizualnych. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale jest też autorką tekstów podejmujących tematykę artystycznych reprezentacji przemocy i wojny. W jej pracach kruchość ludzkiego ciała spotyka się ze współczesną historią, sztuka z antropologią, samotność z potrzebą podzielenia się nią. Fotografie mają nie tylko wartość estetyczną – świadczą przede wszystkim o bliskości i wzajemnym zaufaniu artystki i osób, którym robi zdjęcia.
LORENA WOLFFER (ur. 1971) od ponad 20 lat opowiada się po stronie wykluczonych, tych, którzy pozostają niewidzialni w społecznym pejzażu Meksyku. Jej działania sytuują się pomiędzy sztuką i aktywizmem. Artystka podejmuje tematykę kulturowo powielanych wzorców płci oraz praw kobiet. W swoich interwencjach, warsztatach i podczas współpracy z innymi twórcami jest bezkompromisowa – podważa granice sztuki wysokiej i niskiej, eksperymentuje z językiem i formą, prowokuje dyskusję na tematy trudne, nieobecne w dyskursie publicznym.
WANDA WASILEWSKA (ur. 1964 ) dziennikarka, reportażystka od 1991 roku związana z poznańskim Radiem Merkury, współpracowniczka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Programów I, II, III oraz Radia
Bis. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix Światowego Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie za reportaż „Zawód na czasie”, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Nagrody im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Złotego Mikrofonu oraz Polskiego Pulitzera – wspólnie z Marią Blimel i indywidualnie. Zajmuje się przede wszystkim publicystyką społeczną (problemy ludzi niepełnosprawnych, uzależnionych, bezdomnych, bezrobotnych) i kulturalną (teatr niezależny, literatura, sztuka, film animowany, piosenka poetycka). Jest autorką wielu kampanii społecznych m.in. profilaktyki uzależnień, solidarności międzypokoleniowej, promowania rodzinnych domów dziecka oraz aktywizacji zawodowej ludzi bezrobotnych.
dr LUCYNA MARZEC – pracę doktorską o gatunkach pisarstwa historycznego Jadwigi Żylińskiej napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Kraskowskiej. Za pracę magisterską, poświęconą twórczości Zofii Nałkowskiej, otrzymała wyróżnienie w konkursie im. J.J. Lipskiego i nagrodę w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu gender studies Podyplomowych Gender Studies IBL PAN. Stypendystka Fundacji UAM, Ministra Edukacji oraz Fundacji Rodziny Kulczyków. Publikowała w tomach zbiorowych (np „Pisarstwo kobiet pomiędzy dwoma dwudziestoleciami” red. A. Galant, I. Iwasiów, Kraków 2012) i czasopismach naukowych, m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Poznańskich Studiach Polonistycznych”. Prowadzi zajęcia na polonistyce i podyplomowych gender studies. Współpracuje z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci i Tożsamości Kulturowej UAM. Redaguje Wielkopolski słownik pisarek: www.pisarki.wikia.com.