Plac Wolności

Adres: Plac Wolności
Poznań

Plac Wolności - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 28.06.2014 - start godzina 12:30

Malta Festival 2014: FORUMTwarze Ameryki Łacińskiej



Istotną częścią Idiomu, czyli tematycznego nurtu Malta Festival Poznań, jest FORUM, które uzupełnia program artystyczny o dyskusję nad zagadnieniami istotnymi dla najnowszej humanistyki. Adresujemy je do osób pragnących zderzyć festiwalowe wrażenia z tematami istotnymi dla przemian we współczesnym świecie.

FORUM nie ma charakteru konferencji naukowej. Jest spotkaniem, rozmową, rodzajem okrągłego stołu, w którym biorą udział przedstawiciele różnych dziedzin i ludzie o różnych doświadczeniach – badacze, dziennikarze, artyści i pisarze.

28 czerwca, sobota

1) 12.00 Wykład otwierający – Suely Rolnik
2) 12.30 Cyklon historii, uczestnicy: Mario Galdamez, Jarosław Gugała, Adam Leszczyński

Punktem wyjścia w rozmowie poświęconej dwudziestowiecznej historii krajów Ameryki Łacińskiej będzie analiza lustrzanej relacji między historią ruchów lewicowych w Polsce a prawicowymi dyktaturami w krajach omawianego regionu. Zapytamy o dziedzictwo ruchów lewicowych lat 60. i 70. i ich wpływ na struktury społeczno-ekonomiczne Chile, Argentyny, Brazylii czy Meksyku po obaleniu dyktatur prawicowych. Na ile były one próbą odcięcia się od kolonialnej przeszłości, wydobycia się z biedy i uzależnienia od Zachodu? Na ile nasza polska historia wpływała na ocenę tych ruchów?

Uczestnicy: Mario Galdamez, Jarosław Gugała, Adam Leszczyński

3) 15.30-17.00 Nowy wspaniały świat. Na marginesach pamięci

Hasło tegorocznego Idiomu – Mestizos / Mieszańcy jest metaforą utopii, idei spotkania, rozmowy, konfrontacji, zniesienia różnic kulturowych, rasowych i etnicznych. Za tą wyidealizowaną wizją kryje się jednak skomplikowana rzeczywistość – nierównomierny podział dóbr i wielkie nierówności społeczne. Nawet w wieloetnicznej Brazylii „kolorowe” są głównie przedmieścia, elita wciąż pozostaje biała. Szczególnie marginalizowana jest ludność rdzenna. Indianie są w krajach Ameryki Łacińskiej pozbawiani praw, a lokalne języki zanikają. W tej rozmowie tytuł Idiomu będzie łącznikiem między zagadnieniami polityczno-społecznymi a tematyką kulturową.

Uczestnicy: Bogumiła Lisocka-Jaegermann, Justyna Olko, Mariusz Kairski

29 czerwca, niedziela

1) 12.30-14.00 Rozmowa z kuratorem Idiomu Rodrigiem Garcíą

Rodrigo García jest jednym z najbardziej oryginalnych, zaangażowanych i radykalnych w swojej twórczej postawie artystów teatru. Argentyńczyk mieszkający w Hiszpanii łączy swoją osobą Amerykę Łacińską i Europę. García jest nie tylko kuratorem tegorocznego Idiomu, lecz także reżyserem pokazywanego na festiwalu spektaklu Golgota Picnic. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat jego argentyńskiego doświadczenia, koncepcji Idiomu oraz przedstawienia pokazywanego na Malcie.

2) 15.30-17.00 Rzeczywistość artystyczna współczesnej Ameryki Łacińskiej

Program tegorocznego festiwalu tworzą artyści, którzy wyrośli na społecznych, historycznych i kulturowych paradoksach Ameryki Łacińskiej, twórcy o sprecyzowanych poglądach politycznych i posługujący się wyrazistą estetyką. Jak rodzi się ich „aktywność wulkaniczna, która – jak pisze w tekście kuratorskim Rodrigo García – ma swój początek w dalekiej przeszłości i nie zamiera nawet wtedy, gdy brakuje dotacji państwowych czy zainteresowania ze strony rynku”. Jaka jest codzienna rzeczywistość twórców pracujących w krajach Ameryki Łacińskiej? Z jakimi problemami się borykają? Co ich określa? Czy można w ogóle mówić o wspólnej estetyce krajów Ameryki Łacińskiej?

uczestnicy: Suely Rolnik, Fernando Castro Flórez oraz artyści Luis Garay i Erika Diettes