Różne miejsca w mieście

Adres: Poznań
Poznań

Różne miejsca w mieście - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 15.05.2012 - start godzina 01:00

Ukraińska Wiosna



ho! ho! i czar

„Ukraińska Wiosna” po raz kolejny staje się przestrzenią dla świeżych pomysłów i projektów. Poetka Aneta Kamińska i znany poznański DJ Wet Synthex specjalnie dla festiwalu opracowali program łączący najnowszą ukraińską poezję oraz muzykę elektroniczną. Motywem przewodnim będzie twórczość Nazara Honczara – galicyjskiego poety i performera. Zapowiada się mieszanka wybuchowa, że ho! ho!

15 maja, Poznań, Meskalina, Stary Rynek 6, 20:30., Wstęp wolny.

Debata politologiczna. Dwadzieścia lat niepodległości Ukrainy.

Tegoroczna dyskusja politologiczna będzie nie tylko próbą podsumowania dwudziestu lat ukraińskiej niepodległości, ale także odniesieniem się do aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej Ukrainy. Polityka i gospodarka są bowiem obszarami, które na Ukrainie są nierozerwalnie ze sobą powiązane. Walka o rynek ma bardzo często swoje przełożenie w ruchach na scenie politycznej. Najwięksi jej gracze wciąż jeszcze nie są całkowicie niezależni od pieniędzy potentatów gospodarczych. Debatę poprowadzą znani poznańskiej publiczności specjaliści w dziedzinie historii i polityki Ukrainy dr hab. Marek Figura i dr Piotr Andrusieczko.

17 maja, Poznań, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, 10:00. Wstęp wolny.

Ogniem Chrzczony

Polska premiera filmu, który na Ukrainie już zyskał miano największego blockbustera od czasów odzyskania niepodległości. Historia ukraińskiego żołnierza, który trafił do niemieckiej niewoli, by wkrótce stać się przywódcą plemienia Indian z Ameryki Płn., elektryzuje widzów nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Krytycy zgodnie twierdzą, że Mychajło Illienko zrobił ważny krok w kierunku odrodzenia ukraińskiej kinematografii.

Poznań, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30. Bilety dostępne w kasie kina.

Ukrainność

„Ukrainność” to widowisko muzyczno-poetyckie, powstałe w oparciu o współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. Aktorzy nie stronią od sentymentalizmu i refleksyjności. Gonią, czy raczej uciekają przed biegnącą coraz szybciej rzeczywistością, współczesnością. Budują wizerunek człowieka i jego kondycji, skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi. O „ukrainności” opowiadają słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Wasyla Hołoborodki, Antoniego Lange, Andrija Małyszki, Czesława Miłosza, Iwana Dracza czy Łesi Ukrainki. Projekt „Ukrainność” powstał dzięki zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy a jego reżyserką jest znana aktorka Magdalena Warzecha.

18 maja, Poznań, Teatr Nowy, ul. Dabrowskiego 5, 18:30. Bilety dostępne w kasie teatru.

Mecz w Kórniku

Pracujący przy Festiwalu wolontariusze, pod egidą nowego trenera: Konsula Honorowego Ukrainy Witolda Horowskiego, po raz kolejny stawią czoła sympatycznej poznańskiej ekipie piłkarskiej Odlew Poznań. W czterech edycjach nie udało się wygrać pucharu OBOLONA, czas zatem na pierwsze zwycięstwo. A po meczu zapraszamy na piknik!

Wstęp wolny.

Koncert Inauguracyjny Ukraińska Wiosna i Obolon Fest „Romanse i pieśni ukraińskie”

Olga Pasiecznik – sopran

Natalia Pasiecznik – fortepian

Poznań, Waga Miejska, Stary Rynek 2

Pochodząca z Równego, mieszkająca w Warszawie, śpiewająca na najbardziej prestiżowych scenach świata, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, a także zdobywczyni Paszportu Polityki, Fryderyka i wielu innych nagród, okrzyknięta Słowikiem Europy – OLGA PASIECZNIK, wprowadzi Państwa w niezwykle piękny świat ukraińskiego romansu, dumek i pieśni. Przy fortepianie, jak zwykle, będzie jej towarzyszyć mieszkająca na stałe w Sztokholmie, siostra NATALIA PASIECZNIK, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych, profesor klasy fortepianu Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie.

Koncert inaugurujący V Festiwal Kultury „UKRAIŃSKA WIOSNA”, będący zarazem pierwszym koncertem projektu OBOLON-FEST.

14 maja, Poznań, w sali Waga Miejska, Stary Rynek 2, 19:00. Wstęp wolny.

Ukraińska Wiosna i Obolon Fest Koncert zespołu Yulia Roma Night Groove

W świecie wokalnym zdarzają się głosy, które są jak woda źródlana, szum fali morskiej, trawa rosą pachnąca, powiew wiatru, gwiazda na niebie, szczęście… Wszystko to jest w śpiewie Yuliyi Romy, kijowskiej wokalistki urzekającej głosem miękkim, delikatnym, wręcz ulotnym. Oddaje całą paletę uczuć – od smutku cierpienia po nadzieję i radość.

Poznań, Blue Note, ul. Kościuszki 76/78, 19:30. Wstęp wolny.

Wystawa linorytów Arety Fedak

Beskid Niski, Bieszczady, Czarnohora, Gorgany – to nazwy na pewno nieobce miłośnikom gór. Tajemnicze krainy ruskich górali – Łemków, Bojków i Hucułów, zaklęte w drewnianych cerkwiach i przydrożnych krzyżach. Zapraszamy na górską wędrówkę po polsko-słowacko-ukraińskim pograniczu, na którą zabierze nas warszawska plastyczka Areta Fedak i jej linoryty.

Wystawę „Cerkwie i krzyże. Kraina Łemków, Bojków i Hucułów” będzie można obejrzeć w holu Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej od 16 maja do 1 czerwca br.

Na wernisaż, poprzedzony prelekcją Magdaleny Dworak-Mróz, zapraszamy w środę 16 maja na godz. 18:00. Wstęp wolny.

Koncert chóru “A cappella Leopolis”

„A cappella Leopolis” to lwowski, kameralny chór składający się z kilkunastu osób, których połączyła miłość do muzyki chóralnej, a szczególnie do muzyki dawnej. Jednocześnie chór wykonuje utwory różnych epok, starając się przy tym oddać właściwy wykonawczy styl poszczególnych okresów muzycznych. W bogatym dorobku zespołu jest chorał gregoriański, a także średniowieczne pieśni cerkiewne, utwory Monteverdiego, Schütza, Buxtehudego, Haendla, Mozarta, muzyka sakralna polskich kompozytorów XVI-XIX ww., oraz muzyka cerkiewna i świecka epoki ukraińskiego baroku.

19 maja, Poznań, Kościół oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 2. Wstęp wolny.

Jarmark

Już po raz kolejny w majowy weekend poznański Stary Rynek zamieni się w wielobarwny jarmark, gdzie królować będzie śpiew, muzyka ludowa, rzemiosło, wyszywanka oraz tradycyjna kuchnia ukraińska z barszczem i pierogami. Tym razem do stolicy Wielkopolski przyjadą goście ze słonecznego i pachnącego czarnoziemem Podola, którego bogaty folklor słynny jest nie tylko na Ukrainie. Wcześniej podolscy artyści odwiedzą Głogów oraz Gniezno.

13 maja, Poznań, Stary Rynek, 12:00 – 18:00. Wstęp wolny.

Podwieczorek literacki

Niezwykle, w cząstkach pomarańczy, kolekcjonując namiętność spotkamy się podczas „Podwieczorku literackiego”. Z tego będzie można zrobić jeszcze więcej opowiadań, przemycić na bloga marszrutka.pl , ukołysać w wierszach i popić macierzanką w mleku. Zapytamy o Karpaty, poprosimy o anegdoty tłumacza i cudzoziemca, spróbujemy rozwikłać zagadkę fenomenu namiętności. Niezwykłe spotkanie z Anetą Kamińską, Natalią Śniadanko i Tarasem Prochaśką o tym wszystkim i wszystkim innym, ale zawsze by poznać bliżej sąsiada. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Bogusław Bakuła.

15 maja, Poznań, Meskalina, Stary Rynek 6. Wstęp wolny.

Koncert zespołu Flit

Flit ( Фліт ) – zespół muzyczny z Iwano-Frankowska, założony w 2001 roku, grający muzykę, którą sami członkowie zespołu określają jako inteligentny punk-rock. W grudniu 2003 r., Flit wydał debiutancki album „Світ такий…”. W kwietniu 2006 r. został wydany kolejny album – „Заникай”. Najbardziej znaną piosenką zespołu jest Yizhachok (Jeżyk).

13 maja, Poznań, Stary Rynek, 18:00. Wstęp wolny.

Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych Ukrainy

Koncert Galowy V Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” powinien zachwycić zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i ukraińskiej kultury ludowej. Na swych czarodziejskich instrumentach ubrani w tradycyjne stroje muzycy równie dobrze przenoszą bowiem słuchacza w świat klasyków wiedeńskich, jak i w świat pop-muzyki. Najchętniej jednak grają rodzime utwory, sięgając tym samym do źródeł ukraińskiej duchowości. To będzie naprawdę magiczny wieczór! A nazajutrz powtórka w Lesznie!

17 maja, Poznań, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, 19:00. Wstęp wolny.