Scena na Piętrze

Adres: Masztalarska 8
Poznań

Scena na Piętrze - zapowiedzi wydarzeń

SCENA NA PIĘTRZE, była niegdyś siedzibą Kabaretu Tey, później Teatru Ósmego Dnia, a od dłuższego czasu jest popularnym miejscem prezentacji małych form teatralnych. Poprzez swoją działalność artystyczną przywraca temu miejscu jego magiczny klimat, odbudowuje pozytywny wizerunek instytucji kulturalnej, która nawiązuje do chlubnej tradycji sprzed lat.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 22.07.2011 - start godzina 20:00

TZADIK Poznań Festiwal 2011 – nowa tradycja żydowska



Tzadik Poznań Festiwal [nowa tradycja żydowska] odbywa się już po raz piąty. Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 3 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

Undivided & Perry Robinson (USA)
Wacław Zimpel (PL): klarnet, klarnet basowy, tarogato
Bobby Few (USA): fortepian
Mark Tokar (UKRAINA): kontrabas
Klaus Kugel (GER): perkusja, perkusjonalia
Perry Robinson (USA): klarnet

bilety w cenie: 50 PLN

Undivided to sztandarowy, międzynarodowy kwartet prowadzony przez Wacława Zimpla. Obok klarnecisty kwartet tworzy niezwykła sekcja rytmiczna: Klaus Kugel – jeden z najwybitniejszych muzyków europejskiej awangardy (współpracował m. in. z Bobo Stensonem czy Tomaszem Stańko) oraz Mark Tokar – wybitny ukraiński kontrabasista (nagrywa m. in. z Kenem Vandermarkiem, Yurijem Yaremchukiem, Stevem Swellem). Czwarta osoba to legenda wangardowej sceny – Bobby’ego Few, spadkobierca pianistyki Theloniousa Monka i Buda Powella. Amerykański pianista zapisał się w historii jazzu nowoczesnego, nagrywając niezapomniane płyty – jeszcze w latach 60-tych i 70-tych z takimi osobistościami jak Albert Ayler, Steve Lacy, Archie Shepp, Frank Wright. Pierwsza nagrana przez nich płyta (“Passion”, Multikulti Project 2010) zebrała entuzjastyczne recenzje wśród krytyków z całego świata oraz “Honorable Mention” (wyróżnienie) przyznawane przez krytyków amerykańskich skupionych wokół All About Jazz – New York.
Undivided powraca w nowym, kwintetowym wcieleniu, zapraszając do współpracy jednego z najbardziej znanych klarnecistów – Perry’ego Robinsona, mającego w swoim dorobku koncertyu i nagrania z Henry Grimesem, Billem Dixonem, Nana Vasconcelos, Carla Bley, Archie Sheppem, Charlie Hadenem czy Anthony Braxtonem, ale także twórczo czerpiącym z muzyki żydowskiej i klezmerskiej. Dla słynnej nowojorskiej wytwórni Tzadik prowadzonej przez Hojna Zorna zarejestrował dwa albumy w tym “Ancestors, Mindreles, Nagila Monsters” z formacją Klez-Edge, w skład której wchodzi także wokalista Marek Bałata.
Undivided to próba opisu poprzez muzyką różnych stopni świadomości człowieka. Sposób organizacji materii dźwiękowej w muzyce Zimpla, nawiązuje do tradycji free jazzu, muzyki ludowej różnych kultur oraz do nowoczesnych technik kompozytorskich współczesnej klasyki. Perry Robisnon wnosi w kompozycje Wacława Zimpla odwołania do nieistniejącego już świata żydowskich muzykantów, tchnącego czasem nostalgią, a czasem ekstatycznym wprost uniesieniem; tworząc – niejako przy okazji – wraz z Wacławem jeden z najbardziej wirtuozerskich klarnetowych duetów w historii gatunku.
Koncert będzie także okazją do prezentacji płyty kwintetu (zarejestrowanej podczas trasy koncertowej jesienią 2009 roku), która w tym właśnie dniu będzie miała swoją premierę.