Europejska Stolica Kultury 2016 JAK ZROBILI TO INNI – KATOWICE, LUBLIN, GDAŃSK
TEATR ÓSMEGO DNIA zaprasza na spotkanie-dyskusję z cyklu SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE nt. pracy nad wnioskiem Katowic, Lublina, Gdańska miast, które odniosły sukces i przeszły do następnego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Naszymi gośćmi będą:
Stanisław Ruksza – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca historii sztuki XX w. w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Członek Rady Programowej Katowice Miasto Ogrodów – wniosek o ESK 2016.
Krzysztof Czyżewski – poeta, eseista. Założyciel Ośrodka-sztuk, kultur, narodów “Pogranicze” w Sejnach. Jest laureatem m.in. Nagrody paryskiej “KULTURY”. Dyrektor artystyczny Projektu ESK LUBLIN 2016.
Romuald Wicza-Pokojski – dramaturg, reżyser. Twórca Teatru Wiczy w Toruniu. Szef Biura ESK 2016 w Gdańsku.
ESK – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY to miasto wybrane przez UE, które na rok staje się centrum kulturalnym Europy. Idea ESK rozwija się nieprzerwanie od 1985 roku i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej. Pretendujące do miana stolicy kultury miasto musi wykazać swą europejskość a jego mieszkańcy udowodnić, że są obywatelami zjednoczonej Europy. Wybrana stolica kultury w ciągu jednego roku ma szansę zaprezentowania potencjału kulturalnego nie tylko miasta ale również regionu i całego kraju. Przeprowadzone prze Komisję Europejską badania nad odbiorem inicjatywy wykazały, iż wywarła ona korzystny wpływ na rozwój kultury i turystyki w poszczególnych miastach a także, co ważne, wyzwoliła społeczną energię i współodpowiedzialność wśród mieszkańców nominowanych miast. Kandydujące miasta są oceniane przez 13 osobowe międzynarodowe jury – grono ekspertów wyłonionych z ramienia Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komitetu Regionów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wejściówki: 5 zł.
Rezerwacja pod nr tel. 61 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl