W ramach Budżetu Obywatelskiego promowany był projekt utworzenia w Poznaniu Muzeum Enigmy. Nie znamy jeszcze wyników głosowania, ale jesteśmy przekonani, że warto przypominać osiągnięcia kryptologów związanych z naszym miastem.
W latach 30. ubiegłego wieku trzech polskich matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, dokonało rzeczy uznawanej za niemożliwą – złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. I choć szyfr podlegał ciągłemu udoskonalaniu, pierwsze włamanie wystarczyło, by przez całą II wojnę światową, na bieżąco poznawać treść depesz służb wojskowych III Rzeszy.
Sukces Polaków był niestety przez lata zapomniany, a nawet przypisywany komu innemu. Aby przypominać poczesną rolę matematyków i ich dowódców w złamaniu Enigmy powstała Internetowa Gra Kryptologiczna Łamacze szyfrów – zabawa, która nie tylko przybliża postacie Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego oraz ich historię, ale także jest wyjątkową przygodą z kryptologią, dostępną dla każdego chętnego.
Przed uczestnikami kilka internetowych wykładów o szyfrach i sposobach ich łamania. Każdy wykład podsumowują zagadki, których rozwiązanie jest przepustką do kolejnego. Zwycięża ten z zespołów, który pierwszy pokona wszystkie zadania. Okazuje się, że sztuka dekryptażu wcale nie musi być trudna, a przy tym bawiąc się przypominamy innym, że to właśnie Polacy jako pierwsi złamali kod słynnej Enigmy…
Wykłady i zagadki zostały przygotowane w różnym stopniu trudności, więc w grze mogą wziąć udział gracze już od 10 roku życia. Zabawa rusza 4 października, a rejestrować się do niej można aż do jej zakończenia, 2 listopada. Dla zwycięzców w każdej grupie wiekowej przewidziane są nagrody.
Więcej informacji o grze: www.lamaczeszyfrow.pl.
To faktycznie lepsze niż kolejny pomnik w Piznaniu