Od XVII w. każdego roku w dniu 4 marca i w święto przeniesienia relikwii św. Kazimierza w katedrze wileńskiej odprawiano uroczyste nabożeństwa. Uczestniczyli w nich licznie wilnianie, pielgrzymi przybywali z całej Litwy i z innych dzielnic Polski.
Od 1994 r. Kiermasz Kaziukowy organizowany jest w Poznaniu przez tutejszy oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Podobnie jak dawny wileński, ma charakter religijno-świecki. Obchody zaczynają się Mszą św., odprawianą zazwyczaj w święto Patrona, a w samo południe, w najbliższą po tym dniu niedzielę, hejnały wileński i poznański z ratuszowej wieży obwieszczają początek jarmarku. W tym roku Kiermasz odbędzie się 8 marca.
Dwór Jagielloński w malowniczych historycznych strojach przywita zebranych z logii Ratusza, którego fasadę zdobią wizerunki dynastii Jagiellonów. Na estradzie na Starym Rynku zaprezentują się kresowe i wielkopolskie zespoły. Osobom szczególnie zasłużonym dla krzewienia kultury kresowej wręczana będzie nagroda Żurawiny.
Program obchodów:
10:00 Msza św. w Farze pod przewodnictwem ks. Abp Stanisława Gądeckiego i z udziałem chóru “Poznańskie Słowiki”,
11:30 – 16:00 Kiermasz Kaziukowy na Starym Rynku w Poznaniu. Na Kiermaszu wyroby rękodzieła, serca kaziukowe, obwarzanki, a także cepeliny i inne specjały.
W trakcie Kiermaszu przemarsz orszaku Jagiellonów, występy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, zespołów folklorystycznych: Wielkopolanie, Kaźmierzanka i in. oraz wręczenie poznańskiej nagrody Żurawina Adamowi Błaszkiewiczowi – wieloletniemu przewodniczącemu Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, dyrektorowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.
17:00 Koncert Galowy Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wileńszczyzna z Litwy w Auli Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12. Wstęp wolny.
Dodaj komentarz