Na dworze upał, duchota i skwar za to w biurze, markecie, samochodzie, coraz częściej w mieszkaniu przyjemny chłód! Klimatyzacja! Ratuje nasze dobre samopoczucie, ale też czasami wadliwe działanie instalacji jest przyczyną chorób! O zdrowych zasadach użytkowania informuje poznański Sanepid.
Przede wszystkim ważne dla naszego zdrowie jest zachowanie optymalnej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na dworze, która nie powinna być większa niż 6°C. Klimatyzacja nie powinna powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń, strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy – informuje Ewelina Suska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu.
Niewątpliwą zaletą klimatyzacji, oprócz ochładzania powietrza, jest fakt niszczenia szkodliwych mikroorganizmów. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia i zapobiegają rozprzestrzenianiu się groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów.
Jest to korzystne szczególnie dla alergików – chorzy nie mają kontaktu z pyłkami roślinnymi, grzybami, roztoczami i innymi mikroorganizmami, które wdychane wraz z kurzem często powodują różne uczulenia. Jednak urządzenia starszego typu nie posiadają filtrów. Grzyby (głównie: Alternaria spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Penicillium spp.) i bakterie (Legionella pneumophila, Pseudomonas spp.) rozwijają się w przewodach instalacyjnych a w czasie działania instalacji zanieczyszczenia są porywane przez przepływające powietrze i przyczyniają się do pogorszenia stanu higienicznego powietrza nawiewanego do pomieszczeń.
Aby temu zapobiec należy regularnie konserwować urządzenia klimatyzacyjne zgodnie z zaleceniami producenta. Póki co w Polsce nie powstały dotychczas żadne normy określające częstotliwość oraz metody usuwania zanieczyszczeń z przewodów klimatyzacyjnych.
Należy również pamiętać, iż nie czyszczone i konserwowane regularnie urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne mogą być przyczyną pojawienia się objawów chorobowych u osób przebywających w danym budynku.
Na podstawie badań wprowadzono pojęcie „chorego budynku” – w którym na złe samopoczucie uskarżają się osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Negatywne objawy, do których zaliczają się: bóle głowy, wysychanie śluzówek, senność, duszności ustępują po wyjściu z klimatyzowanych pomieszczeń.
Dodaj komentarz