Oprócz tradycyjnych odsłon muzyki dawnej publiczność festiwalu Poznań Baroque będzie mogła posłuchać wyjątkowych brzmień m.in. francuskich, szkockich i irlandzkich dud. To już piąta edycja festiwalu który z roku na rok, stara się pokazać nie tylko różne oblicza muzyki dawnej, ale prezentuje też nowe talenty pojawiające się w obrębie muzyki XVII-XVIII stulecia.
Podczas pierwszego dnia festiwalu, obok siebie, wystąpią znakomici muzycy: François Lazarevitch oraz Nicholas Scott. Pierwszy z nich będzie przewodził jednemu z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów Les Musiciens de Saint Julien.
Muzycy pod wodzą flecisty i dudziarza François Lazarevitcha przedstawią nam swoją wizję szkockiej muzyki ludowej. Lazarevitch to muzyk grający również na rozmaitych odmianach francuskich, szkockich i irlandzkich dud. Jego działalność to ciągłe balansowanie pomiędzy muzyką artystyczną i ludową oraz poszukiwanie wzajemnych, często zupełnie nieoczekiwanych, związków i inspiracji.
Ten intrygujący koncert „For ever Fortune. Szkocki folklor w barokowym przebraniu” zostanie wzbogacony o śpiew Nicholasa Schotta, młodego, angielskiego śpiewaka, którego nazwisko staje się coraz bardziej popularne w kręgach muzyki dawnej.
Poznań Baroque 2015 to nie tylko zaskakujące połączenia muzyczne, ale i premiery. Po raz pierwszy usłyszymy nowy projekt orkiestrowy zainicjowany przez polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok: Kore.
W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich. Kore jest spotkaniem wykonawców wywodzących się z różnych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń. Dla muzyków starszych jest okazją do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej, zaś dla młodszych to okazja do zdobywania doświadczenia i wypracowywania własnej estetyki.
Orkiestra Kore wystąpi podczas trzech koncertów: „Tylko Bach, ale jaki Bach!”, „Niby nie opera, ale już prawie opera” oraz „Roztańczone cierpienie. Neapolitańskie „Stabat Mater”. Orkiestra Kore zaprezentuje tutaj dwa fascynujące opracowania sekwencji „Stabat Mater”, które powstały w Neapolu, autorstwa kompozytorów należących do dwóch różnych pokoleń, A. Scarlattiego i G.B. Pergolesiego. Wykonawczyniami partii solowych będą szwedzkie śpiewaczki, Maria Keohane i Maria Sanner.
Festiwal Poznań Baroque 4-15 listopada, strona festiwalu: http://www.poznanbaroque.com
Dodaj komentarz