Koniec z propagandą sukcesu! Podkreślajmy wartość odniesionych porażek, eksponujmy blizny i niedoskonałości! To hasła wystawy DON’T FIX IT towarzyszącej tegorocznym dyplomom na Wydziale Edukacji Artystycznej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Młodzi artyści zamierzają przełamać tradycyjne podziały, wyrzekają się ideału, afirmują rozpad i zepsucie – czyli samo życie!
Bo wszyscy jesteśmy w jakiś sposób wadliwi, w czymś kiepscy, a owoce naszych zmagań i błędów bywają dorodne. W dobie antydepresantów oraz leków przeciwbólowych warto przypomnieć sobie marginalizowane doznania i tkwiący w nich sens.
Wystawa DON’T FIX IT zbudowana jest wokół pojęcia dezintegracji pozytywnej. Ta psychologiczna teoria odrzuca myślenie o zdrowiu jako stanie równowagi i dojrzałości psychicznej. Koncepcja rezygnuje ze stabilizacji na rzecz dynamicznego rozwoju, zdrowy człowiek jest zatem osobą depresyjną, załamaną, żyjącą w ciągłym napięciu i odczuwającą ból istnienia. Wobec tego: choroby, kryzysy i rozpady można postrzegać jako okazje, a nie przeszkody.
Wystawa jest częścią dyplomu magisterskiego na Wydziale Edukacji Artystycznej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Odbywa się w nowym miejscu na mapie Poznania, dyplom będzie zatem zapowiedzią rozpoczynających się tam działań. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wykład Dobrze się zepsuło. Estetyka błędu w muzyce i sztukach wizualnych, poprowadzony przez dr hab. Tomasza Misiaka.
DON’T FIX IT – GALERIA, ul. Zbąszyńska 17a
Kuratorka: Ewa Mrozikiewicz – Wernisaż: 19 czerwca, godz. 20:00, wystawa czynna do 25 czerwca w godzinach 16:00 – 20:00. Artyści: Michalina Bigaj, Michał Bugalski, Oskar Dawicki, Janusz Łukowicz, Adam Niklewicz, Aleka Polis, Monika Szwed, Iza Tarasewicz, Zbigniew Tkacz, Aleksandra Zaborowska, Alicja Żebrowska
hahah przewrotne to!