Koszykówka: Polki pokonują Portorykanki w Poznaniu

Kosz Kadra Kobiet - Polska - Portoryko  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Reprezentacja Polski odniosła zwycięstwo w inauguracyjnym meczu międzynarodowego turnieju w Poznaniu, pokonując drużynę Portoryko, która przygotowuje się do udziału w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Mecz zakończył się wynikiem 74:55 na korzyść biało-czerwonych.

Polki zaczęły spotkanie nieco niepewnie, co sprawiło, że pierwsze minuty były wyrównane i obie drużyny zdobywały punkty na przemian. Kluczowy moment przyszedł, gdy Agnieszka Skobel trafiła za trzy punkty, dając Polsce prowadzenie 8:7. Jednak Portoryko szybko zareagowało, wychodząc na ośmiopunktowe prowadzenie. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 18:13 dla rywalek, dzięki celnej trójce Aleksandry Wojtali na pół minuty przed końcem.

Druga kwarta była jednak całkowicie zdominowana przez Polki. Klaudia Gertchen trafiła dwie trójki z rzędu, a Anna Makurat, Liliana Banaszak i Aleksandra Parzeńska dołożyły swoje celne rzuty zza linii 6,75 m. Taki pokaz siły pozwolił biało-czerwonym nie tylko odzyskać prowadzenie, ale także zakończyć tę część meczu z wynikiem 25:13. Polki kontynuowały swoją świetną grę również w trzeciej kwarcie, wygrywając ją różnicą 14 punktów. Kamila Borkowska dała zespołowi rekordową, 23-punktową przewagę. Ostatnia część meczu była bardziej wyrównana, ale drużyna trenera Karola Kowalewskiego nie pozwoliła Portoryko na odrobienie strat i ostatecznie wygrała 74:55.

Zwycięstwo to ucieszyło poznańską publiczność, która licznie zgromadziła się w hali Politechniki Poznańskiej, mając okazję po ponad 25 latach ponownie zobaczyć reprezentacyjną koszykówkę. Agnieszka Skobel była szczególnie zadowolona z gry przed własną publicznością.

Grałam u siebie w mieście, u siebie w hali – bardzo się z tego cieszę. Jestem również szczęśliwa, że na nasz mecz przyszło tak wiele osób, mimo że są wakacje. W pierwszej kwarcie Portoryko było lepsze, ale jak wiemy, w dziesięć minut meczu się ani nie wygrywa, ani nie przegrywa. Ważne byśmy krok po kroku wypełniały nasze założenia i to się udawało, co może nas cieszyć. Będzie kilka rzeczy do poprawki, ale przeanalizujemy to. Na razie cieszymy się z pierwszego zwycięstwa z uczestnikiem Igrzysk – powiedziała Agnieszka Skobel.

Polska – Portoryko 74:55 (13:18, 25:13, 24:10, 12:14)

W drugim meczu turnieju Niemcy pokonały Portugalię 63:45. Niemiecka drużyna, która również zakwalifikowała się do Igrzysk w Paryżu, będzie rywalem Polek w drugim dniu turnieju. Wstęp do hali jest wolny, a wejściówki będą dostępne przed meczem biało-czerwonych.