„Krucyforma” to tytuł unikatowej instalacji łączącej współczesną formę rzeźbiarską z nietypowym materiałem – czarnym dębem pochodzącym z wykopalisk archeologicznych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Na spotkanie z twórcą i wernisaż instalacji w najbliższą środę zaprasza Rezerwat Archeologiczny Genius loci.
„Krucyforma” ma na celu połączenie nas z przeszłością. Drewno, z którego jest wykonana pochodzi z badań wczesnopiastowskich umocnień grodu poznańskiego, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Datowanie tych konstrukcji na 2. poł. X w. wskazuje czas przełomowy dla mieszkańców rodzącego się państwa polskiego.
Zmian doniosłych pod wieloma względami – szczególnie jednak w dziedzinach tak ważnych jak kwestie wiary i duchowości. Autor Stanisław Kontny tworzył rzeźbę z myślą o własnych dylematach religijnych związanych z wyjazdem z domu rodzinnego w Warszawie. Pojawia się niepewność, strach przed samodzielnością i zagubienie szczególnie wobec własnej wiary. Uznał, że poprzez pracę w tym drewnie może połączyć, bądź porównać swoje wątpliwości do wątpliwości mieszkańców okolicznych terenów wobec nadejścia Chrześcijaństwa.
Wypieranie pradawnych bogów, adaptowanie starych tradycji do nowej wiary. Chciał wykonać rzeźbę pozwalającą przeprowadzić rozmowę z samym sobą oraz z nieznanymi nam ludźmi, którzy ponad tysiąc lat temu sami przeżywali podobne dylematy.
Dodaj komentarz