Wszystko rozpocznie się zbrodnią…Przez 3 dni uczestnicy Festiwalu Kryminału Granda będą mogli sprawdzić swoje opanowanie na wykrywaczu kłamstw, zobaczą, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli będą mogli zwiedzić wyjątkową wystawę, na której będzie można poznać metody identyfikacji człowieka, a dzieci pobawić się w małych detektywów lub wziąć udział w warsztatach muzycznych. W październiku czekają nas więc sensacyjne wydarzenia!
Trzynaście kryminalnych pisarskich umysłów, rzesza profesjonalistów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem zagadek, a do tego m.in. teatr, muzyka, filmy – 9 października w Hali Głównej dawnego Dworca PKP rozpocznie się pierwszy Poznański Festiwal Kryminałów GRANDA. Przez trzy kolejne dni miłośnicy zbrodni z pełną premedytacją będą rozmawiać, przedstawiać i bawić się tym, co oferują twórcy i świat kryminałów. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań.
Nowy punkt programu na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski ma na celu zebranie pod jednym dachem miłośników kryminału, jego twórców oraz wydawców.
Festiwal GRANDA, jak przystało na prawdziwy kryminał, powstał z zazdrości i fascynacji. Z zazdrości, że inne miasta mają już literackie festiwale, a przecież Poznań także na taki zasługuje, i z fascynacji światem kryminałów. Na GRANDZIE będzie go można poznawać od postaw, wszystkimi zmysłami, na wielu płaszczyznach, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu.
Wśród gości festiwalu znaleźli się znani twórcy fikcyjnych postaci: Katarzyna Bonda, Mariusz Wroński, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarski, Robert Ziółkowski, Gaja Grzegorzewska i Olga Rudnicka, Remigiusz Mróz Wojciech Chmielarz oraz Bohdan Głębocki, ale także zawodowy profiler, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej oraz poznańskich uniwersytetów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek i obcowaniem ze skomplikowaną psychologią świata zbrodni.
W wyjątkowych przestrzeniach Hali Głównej dawnego Dworca Głównego odbywać się będą spotkania, warsztaty oraz projekcje filmów i spektakl teatralny.
Festiwal rozpocznie się zbrodnią…, czyli przygotowaną specjalnie na GRANDĘ grą miejską. Przez 3 dni uczestnicy wydarzenia będą mogli też sprawdzić swoje opanowanie na wariografie (wykrywaczu kłamstw), zobaczą, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli będą mogli zwiedzić wyjątkową wystawę, na której będzie można poznać metody identyfikacji człowieka, a dzieci pobawić się w małych detektywów lub wziąć udział w warsztatach muzycznych, podczas których zobaczą, jak za pomocą dźwięków budować tajemniczą filmową atmosferę. Podczas trwania wydarzenia będzie się można także zapoznać z najnowszą ofertą wydawniczą.
Wyjątkowym elementem GRANDY będą Stacje Sensacje – rozmieszczone w kluczowych, znanych poznaniakom miejscach (m.in. Bibliotece Raczyńskich, ale też w księgarniach, klubach czy kawiarniach) punkty spotkań, zabaw i warsztatów zagospodarowane przez partnerów i sponsorów Festiwalu.
Dodaj komentarz