K U L T U R A

Ku pamięci wybitnego archeologa

Profesor Józef Kostrzewski w Biskupinie  Foto: http://www.muzarp.poznan.pl

Muzeum Archeologiczne oraz gmina Pobiedziska zapraszają na dni pamięci Józefa Kostrzewskiego. Wiedza o uczonym ogranicza się zwykle do stereotypu „odkrywcy Biskupina”, „współtwórcy Uniwersytetu Poznańskiego” czy „archeologa walczącego o polskość Ziem Zachodnich”. Organizatorzy cyklu imprez zamierzają przypomnieć intrygująca a nawet sensacyjne wątki z życia profesora.

Nie wszyscy wiedzą o wspieraniu przez Jozefa Kostrzewskiego walki o niepodległość poprzez pomoc dla powstańców wielkopolskich a następnie – śląskich, współpracy z polską delegacją na Konferencję Wersalską, tajnych wykładów w latach 1930-tych dla Polonii, zamieszkałej na terenie III Rzeszy Niemieckiej czy pomocy dla władz polskich i alianckich w ściganiu zbrodniarzy hitlerowskich po 1945 r. O tym wszystkim będzie można usłyszeć na specjalnych multimedialnych wykładach informuje Szymon Zdziebłowski, rzecznik Muzeum.

Celem dni jest – obok przypomnienia podstawowych osiągnięć profesora – rozszerzenie jego sylwetki o dokonania, często nawet sensacyjne na innych polach, podkreśla Szymon Zdziebłowski

Profesor Józef Kostrzewski w Biskupinie Foto: http://www.muzarp.poznan.pl
Profesor Józef Kostrzewski w Biskupinie Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Dni pamięci rozpoczną się w poniedziałek 25 lutego i potrwają do 11 marca i składać się będą z wystawy oraz czterech prelekcji.

Wystawę przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne „Józef Kostrzewski na nowo odkrywany”, będzie można zobaczyć w Ośrodku Kultury w Pobiedziskach. W szkole podstawowej w Węglewie, rodzinnej miejscowości profesora przygotowana zostanie wystawka oświatowa, która pozostanie już na stałe jako element izby pamięci patrona tej szkoły.

Zapraszamy także na prelekcje dr Andrzeja Prinke z Muzeum Archeologicznego, który od kilku lat prowadzi szerokie studia historyczno-archiwalne nad życiem i dziełem Kostrzewskiego, które będą połączone z pokazem multimedialnym. Zobaczyć będzie można bogatą kolekcję niepublikowanych zdjęć oraz fragmenty archiwalnych filmów i audycji radiowych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz