K U L T U R A

Laser w służbie archeologii

Laser w poznańskim Muzeum Archeologicznym  Foto: J. Jaskuła/Muzeum Archeologiczne

Jeden z niewielu laserów w Polsce, służących oczyszczaniu zabytków, stał się własnością Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Nowoczesny sprzęt zasilił pracownię konserwatorską.

Laser w poznańskim Muzeum Archeologicznym Foto: J. Jaskuła/Muzeum ArcheologiczneUrządzenie umożliwia prowadzenie prac konserwatorskich metodami nieniszczącymi, na zabytkach wykonanych niemal z każdego rodzaju materiałów – metalu, skóry, kości, szkła, kamienia i ceramiki.

„Z pomocą lasera możemy oczyścić przedmioty z różnego rodzaju zabrudzeń, również w postaci kleju czy lakieru. Atutem naszego urządzenia jest szybkość działania i nie ingerowanie w substancję zabytkową w sposób mechaniczny – klasyczne metody konserwacji wymagają bowiem działania mechanicznego i chemicznego, które może mieć negatywny wpływ na powierzchnię zabytku” – wyjaśnia Jarosław Jaskulak, kierownik pracowni konserwacji zabytków w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Nieinwazyjność stosowanych metod jest obecnie jednym z najważniejszych wymogów współczesnych badań i zabiegów konserwatorskich, który w pełni spełnia zakupione przez nasze muzeum urządzenie.

Laser w służbie archeologii Foto: J. Jaskuła/Muzeum Archeologiczne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz