Poznańska fara to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na walory architektoniczne czy religijne, to także miejsce, w którym wysłuchać można nietuzinkowych koncertów muzyki dawnej.
Farny Kapitularz słynie z koncertów nietuzinkowych. Tam właśnie rozbrzmiewają dźwięki instrumentów w niezwyczajnych zestawach. W poniedziałek, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizatorzy zapraszają na występ tria wiolonczelowego, ENSEMBLE RHETORIQUE specjalizującego się w dawnych praktykach wykonawczych. Jarosław Thiel, Edyta Maksymczuk-Thiel i Bartosz Kokosza zagrają utwory XVII wiecznych kompozytorów Justusa Johann Friedricha Dotzauera i Sebastiana Lee.
ENSEMBLE RHETORIQUE – zespół prowadzony przez wiolonczelistę Jarosława Thiela. W swoich programach przedstawia przede wszystkim zapomniane, albo zbyt rzadko grywane utwory kameralne epok od baroku do wczesnego romantyzmu eksponujące w różnych formach wirtuozowskie oblicze wiolonczeli. Muzycy zespołu grają na instrumentach historycznych, a przygotowując koncerty sięgają do źródłowych informacji o wykonywanych kompozycjach i ich twórcach. Ensemble Rhetorique występuje w różnych obsadach – w zależności od wykonywanego w danym momencie repertuaru – pozyskując do współpracy znakomitych instrumentalistów. w Kapitularzu Farnym wystąpią w niecodziennym składzie przedstawiając duety i tria wiolonczelowe.
Koncert poprowadzi Daina Kolbuszewska, która opowie o niemieckich pomysłach na zagospodarowanie Fary w czasie II wojny.
Wstęp wolny
W czwartki w Farze o 20:00 odbywają się Staromiejskie Koncerty Organowe, w piątki natomiast w ramach cyklu Ladegast po zmroku będzie można w kameralnym gronie posłuchać muzyki na chóralnym balkonie.
To wieczory organowe dla koneserów. Robert Napieralski, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, znający organy farne od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi słuchaczy – po zmroku właśnie – na emporę chórową i (pozwalając spoglądać sobie przez ramię) prezentuje pełną paletę brzmień organów farnych. To okazja, by zobaczyć instrument z tak bliska i poznać pracę organisty.
Wstęp kosztuje 20 zł – cegiełka współuczestnictwa w kosztach utrzymania zabytkowego instrumentu.
LADEGAST PO ZMROKU – w piątki o 21:00
12 sierpnia – Wieczór hitów
19 sierpnia – Wieczór ze śpiewem
26 sierpnia – Wieczór bachowski
Wejście na emporę chórową oraz do podziemi przez bramę w wieży farnej.
Towarzystwo Miłośników Fary w środę 13 sierpnia o 13:00 zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zakamarków farnych i organów.
Po barokowych pomieszczeniach kapitularza i zakrystii oprowadzą przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. Wszystkich chętnych wprowadzą do farnych podziemi, opowiedzą o historii kościoła, a organista zaprosi do swojego królestwa: będzie można poznać tajniki funkcjonowania organów zaglądając nawet do ich wnętrza! Wstęp wolny.
Dodaj komentarz