Grunwald

Łazarz jak berliński Kreuzberg?

Plener na Łazarzu  Foto: lazarz.pl

Społecznicy z Łazarza wierzą, że dzielnica może stać się miejscem, w którym dobry klimat do życia będą kreowały kultura i sztuka, gdzie swoje miejsce znajdą artyści, gdzie przedsiębiorcy będą z zyskiem prowadzili swoje lokalne przedsiębiorstwa.

Plener na Łazarzu Foto: lazarz.plNaszym głównym celem jest poczynienie pierwszego kroku w celu rewitalizacji dzielnicy Łazarz, zwłaszcza jej wschodniej części z możliwością utworzenia strefy kultury w rejonie ulic Głogowskiej i Małeckiego, skupiającej galerie sztuki, pracownie, organizacje oraz towarzyszące im lokalne przedsiębiorstwa – mówią Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska – koordynatorzy porozumienia „Łazarz- poznańska dzielnica artystyczna”.

Do tej pory sygnatariuszami porozumienia są znajdujące się na Łazarzu galerie sztuki oraz organizacje i osoby związane z kulturą, w dalszej perspektywie zbierane będą podpisy oraz głosy związanych z dzielnicą lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników i przede wszystkim mieszkańców.

Przelotowy charakter ulicy Głogowskiej, brak lewoskrętu w kierunku wschodniej części dzielnicy, czy brak bezpośredniego połączenia z Wildą (nie licząc ul. Hetmańskiej) potęguje nie tylko w sensie symbolicznym izolację tego obszaru, a także generuje negatywne następstwa takie jak olbrzymia ilość pustostanów, brak remontów dróg i chodników, masowy odpływ przedsiębiorców, wyludnienie. Z drugiej jednak strony dzielnica charakteryzuje się niezwykłym wręcz potencjałem, który przy minimalnym wsparciu ze strony miasta, można wydobyć. Obserwacja działalności nielicznych galerii sztuki, kawiarni, czy inicjatyw o charakterze kulturalnym wskazuje na ogromne zainteresowanie ze strony lokalnych mieszkańców oraz tych mieszkających poza Łazarzem.

Projekt “Łazarz – otwarta strefa kultury” zakłada współpracę zaangażowanych podmiotów: urzędów, instytucji, organizacji, galerii, przedsiębiorców, artystów, lokalnych rzemieślników i mieszkańców. Porozumienie takie pozwoli na stworzenie unikalnego w skali kraju miejsca, ale również na przyciągnięcie nowych, zewnętrznych inicjatyw, konwertowanie kapitału kulturowego i kreowanie wizerunku Poznania – miasta innowacyjnego i otwartego na kreatywne działania.

Rynek Łazarski Foto: lazarz.pl

Szanse dostrzegamy tu głównie w ogromnej ilości pustych lokali użytkowych, które od lat nie znajdują najemców, a które na dogodnych warunkach mogłyby być użyczane lub wynajmowane pod działalność kulturotwórczą. Inicjatywy takie poprzez generowanie ruchu, wymianę myśli, stwarzają podstawy oraz warunki do powstawania innych lokalnych przedsięwzięć o charakterze usługowym, co z kolei daje szansę na rewitalizację tej zapomnianej części miasta – możemy przeczytać w zaproszeniu adresowanym do wszystkich zainteresowanych rewitalizacją Łazarza.

Jest to długofalowy projekt rewitalizacji poprzez kulturę, który przewiduje działania odnoszące się również do możliwego powstania ulicy Nowej Głogowskiej oraz kładki pieszo-rowerowej łączącej Łazarz z Wildą.

Pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące projektu wraz z zainteresowanymi organizacjami, mieszkańcami, artystami planowane jest w środę, 10 grudnia, godzina 18.00 w Perfexie (Dawny Hortex) przy ulicy Głogowskiej 29 w Poznaniu.

Spotkanie OTWARTE na Łazarzu Foto: lazarz.pl

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz