Edukacja może być ciężka i trudna, ale starajmy się, by nasze dzieci nie musiały nosić do szkoły przeciążonych plecaków wypełnionych często niepotrzebnymi książkami i zabawkami apeluje przez 1 września poznański Sanepid.
Zbyt ciężki tornister lub plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka i doprowadzić do skoliozy czyli skrzywienia bocznego. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w wieku dojrzałym, informuje rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących stanu zdrowia ludności Polski w 2004 r. odsetek dzieci w wieku 0-14 lat, u których odnotowano przewlekłe choroby kręgosłupa wynosił 1,2%, natomiast w 2009r. odnotowano wzrost o 0,3%.
Należy zwrócić uwagę, iż na wagę tornistra z zawartością nie składa się tylko waga pustego tornistra, podręczników i zeszytów i zeszytów ćwiczeń. Sporo ważą także przybory szkolne, a także przedmioty, które nie są związane z nauką, np. przenośne gry komputerowe, albumy ze zdjęciami, butelki z napojami. Bardzo często właśnie wszystkie te dodatkowo noszone przedmioty wpływają na przekroczenie właściwej wagi szkolnego tornistra.
W Polsce nie ma jednak przepisów określających ciężar szkolnego plecaka przyjmuje się jednak że ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. Podobne wartości przyjęły m.in. amerykańskie towarzystwa zajmujące się problematyką zdrowia dzieci .
Warto też przypomnieć nauczycielom, że od 2009 roku obowiązuje prawo dotyczące bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, które zobowiązuje dyrekcje do stworzenia warunków umożliwiających pozostawienie w szkole części podręczników i przyborów szkolnych.
Poznański Sanepid przy zakupie plecaków radzi zwrócić uwagę na następujące elementy:
– materiał z jakiego plecak/tornister – tym samym jaka jest jego waga
– szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu;
– usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,
– zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
Rodzicie powinni także:
– codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów jak zabawki, gry komputerowe, albumy ze zdjęciami itd.;
– zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru;
– podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć;
– ustalać z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole;
– zwracać uwagę na noszenia tornistra/plecaka na obu ramionach.
Dodaj komentarz