Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim zaprasza na wystawę czasową pt. „Średniowieczne lodowisko. Łyżwy i sanki najdawniejszych poznaniaków” z cyklu Wystawy jednego zabytku.
Opowieści o łyżwach i płozach sań z okresu średniowiecza będzie można posłuchać do końca kwietnia na ekspozycji w pasażu nad murami Jana Lubrańskiego, po zakupie biletu wstępu do rezerwatu.
Wystawy Jednego zabytku to cykl spotkań z zabytkiem wybranym z wystawy głównej rezerwatu. Ekspozycja ma na celu ukazanie bogactwa treści jakie niesie ze sobą pojedynczy artefakt na co dzień dzielący przestrzeń wystawienniczą z innymi eksponatami.
Kolejna odsłona ekspozycji skupi się na temacie zimy i tego jak mieszkańcy poznańskiej wyspy tumskiej komunikowali się ze światem gdy rzekę skuwał lód.
Pracownicy muzeum opowiedzą o odkrytych tu łyżwach kościanych i płozach sań, dzięki którym najstarsi poznaniacy poruszali się po lodzie, zarówno w celach transportowych jak i świetnej zabawy. Poznać będzie można techniki i sprzęty sportowe tutejszych „łyżwiarzy” oraz zaskakujące surowce z jakich korzystano.
Przedstawimy także bogactwo analiz naukowych stosowanych w badaniach zabytków związanych z tą problematyką – to one pozwalają nam usłyszeć średniowieczny nadwarciański gwar, rozbrzmiewający w śnieżnej aurze – informuje Karolina Andrys z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci
Dodaj komentarz