Stare Miasto

Magiczna kultura trypolska

Magiczna kultura trypolska  Foto:

Na Magiczny świat kultury trypolskiej” zaprasza Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja prezentująca zabytki jednej z najbardziej intrygujących i tajemniczych kultur archeologicznych w dziejach Europy, potrwa do 30 kwietnia w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…”. To unikatowe obiekty kultury trypolskiej ze wsi Biały Potok na dzisiejszej Ukrainie związane z magicznymi praktykami i obrządkami religijnymi.

Magiczna kultura trypolskaNa wyjątkową grupę zabytków składają się wykonane z gliny figurki ludzkie i zwierzęce oraz miniaturowe naczynia odkryte w 1925 roku. Wszystkie pochodzą z naszej muzealnej kolekcji. Wiek zabytków szacowany jest na 2 poł. IV tysiąclecia p.n.e. Zabytki tego typu, ze względu na swoje przeznaczenie, są znajdowane przez archeologów w sanktuariach i domowych świątyniach.

Wyroby ceramiczne tej społeczności charakteryzują się nadzwyczaj barwnymi, malowanymi dekoracjami. Niektórzy badacze zaliczają je do najpiękniejszych powstałych w okresie eneolitu – epoki miedzi (IV tysiąclecie p.n.e.) a nawet pradziejów Europy. Bogate zdobienia mają ukazywać skomplikowany świat wierzeń ówczesnych ludzi.

W ostatnim czasie prowadzone są intensywne prace, których celem jest opracowywanie całego unikatowego zbioru zabytków kultury trypolskiej w zbiorach poznańskiego muzeum, na który składają się między innymi bogato malowane fragmenty naczyń ceramicznych, wyroby krzemienne i kamienne, ciężarki tkackie, przęśliki i bardzo dobrze zachowane fragmenty polepy, materiał organiczny oraz kości zwierzęce i ludzkie. Opracowania i analizy materiałów są prowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z Polski i Ukrainy, którym kieruje profesor Marzena Szmyt, dyrektor poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

Jeden z prezentowanych tajemnicznych zabytków Foto: K. Kucharska Muzeum Archeologiczne w Poznaniu,

Jeden z tajemniczych zabytków zobaczycie na wystawie w Muzeum Archeologicznym, fot: K. Kucharska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz