Decyzja o remoncie łazienki stawia nas przed trudnym wyborem odpowiednich płytek. A mała łazienka w bloku dodatkowo zawęża wybór. Istnieją jednak rozwiązania, które pomagają podjąć dobrą decyzję.
Na temat doboru płytek do małej łazienki krąży wiele mitów. Na forach internetowych można przeczytać, że małe, mozaikowe płytki poszatkują przestrzeń niedużej łazienki. Duże z kolei będą wymagać zbyt wielu cięć. Krąży także opinia, że w takim pomieszczeniu nie należy łączyć różnych formatów i kontrastowych kolorów płytek. Jak jest naprawdę, opowiada architekt marki Domino, Katarzyna Madalińska.
Przede wszystkim fuga
Do małej łazienki pasuje każdy rozmiar płytek. Aby jednak uniknąć poszatkowania przestrzeni, należy dobrać fugę odpowiadającą kolorowi płytek. „To zapobiegnie wprowadzeniu niepotrzebnych podziałów w pomieszczeniu i wywoła efekt jednolitej powierzchni” – mówi Katarzyna Madalińska. Należy pamiętać, że im więcej widocznych linii, tym mniejsza wyda się łazienka.
Format płytek i ich układanie
Dostępne na rynku wzory i kolory płytek pozwalają zredukować niedoskonałości małej łazienki. Układane pionowo prostokąty optycznie podwyższą pomieszczenie, z kolei ich poziomy układ – poszerzy zbyt wąskie. Przykład takiej aranżacji widać na zdjęciu prezentującym kolekcję Margot. Istnieje także sposób na przywrócenie proporcji zbyt wąskiej łazienki. Można to osiągnąć przez poziome ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej, krótszej – płytek ciemnych.
O ile do małych pomieszczeń polecane są jasne kolory, o tyle odpowiednio przemyślany kontrast potrafi zdziałać cuda. Przykładem mogą stać się aranżacje małych łazienek z wykorzystaniem płytek z kolekcji Cado czy Oriano – takie zestawienie kolorystyczne doda pomieszczeniu głębi. „To samo dotyczy mozaik” – mówi architekt. „W małych pomieszczeniach sprawdzą się jako podkreślenie jednego z elementów łazienki, na przykład nad umywalką. Nie powinno się też łączyć w jednej aranżacji więcej niż dwóch formatów płytek”- podkreśla Katarzyna Madalińska.
Duża płytka na małej powierzchni
Mała łazienka nie wymaga rezygnacji z dużych płytek. Nie jest prawdą, że są one przeznaczone wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Jednak jeśli nasz wybór padnie na wielkoformatowe płytki, należy przemyśleć ich układ. Zbyt wiele cięć sprawi, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki.
Wybór odpowiednich płytek do małego pomieszczenia nie jest zadaniem łatwym, jednak to właśnie format i kolor potrafią odmienić niedużą łazienkę. Kolorystyczne kontrasty i nietypowe połączenia rozmiarów płytek są sojusznikami w tworzeniu nowego wyglądu niezbyt dużego wnętrza.
Dodaj komentarz