K U L T U R A

Malta Festival 2024: “Wiedźmy” – Nowa Perspektywa na Kobiecą Duchowość

WYJĄTKOWA I NIEPOWTARZALNA ANOHNI PO 18 LATACH WRACA NA MALTA FESTIVAL!  Foto: materiały prasowe / Malta Festival

Malta Festival 2024 zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością przyciągnie uwagę miłośników sztuki i kultury. W ramach festiwalu zadebiutuje sekcja programowa pt. „Wiedźmy”, mająca na celu przekształcenie stereotypowego obrazu czarownic oraz zbadanie współczesnej duchowości kobiet na całym świecie. Organizatorzy, w tym Dominika Kulczyk, mecenas festiwalu, starają się odczarować tradycyjne wizerunki wiedźm, które przez wieki niosły ze sobą konotacje negatywne i były związane z prześladowaniami kobiet.

Kulczyk podkreśla, iż celem programu jest walka z dyskryminacją i promowanie równości płci. „Wspólnie z Kulczyk Foundation inaugurujemy program o niezwykłych, odważnych i mądrych kobietach, które napędzają zmianę społeczną” – mówi. Poprzez przedstawienie inspirujących kobiet, które łączą różne dziedziny życia, organizatorzy dążą do zbudowania nowego obrazu wiedźmy jako femme fatale, związanej z mądrością i wiedzą.

W kontekście kulturowym warto podkreślić znaczenie etymologiczne słowa „wiedźma”. Wielu językoznawców wskazuje na pochodzenie wyrazu od prasłowiańskiego terminu oznaczającego „tę, która wie”. Michał Rusinek, literaturoznawca i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, zwraca uwagę, że wiedźma to nie tylko postać przesiąknięta magią, ale także wykonawczyni wiedzy i mądrych praktyk.

Pierwszy dzień Malta Festival 2024 będzie obfitował w wydarzenia związane z redefinicją tego wizerunku. Warto zaznaczyć, że jedna z pierwszych udokumentowanych egzekucji na stosie w imię rzekomego czarownictwa miała miejsce na terenie współczesnego Poznania. Ta tragiczna historia zainspirowała Ewę Łowżył, poznańską artystkę i aktywistkę, do stworzenia rzeźby upamiętniającej ofiary takich linczów. Rzeźba autorstwa Alicji Białej powstaje w parku Stare Koryto Warty i będzie mieć swoje oficjalne odsłonięcie podczas festiwalu.

Malta Festival 2024 to także prezentacja dwóch odcinków dokumentalnego serialu „Soul Sisters. Przebudzenie” realizowanego przez Dominikę Kulczyk. Program poświęcony jest kobiecej duchowości i ukazuje rytuały oraz ceremonie, które mają na celu przywracanie więzi kobiet z naturą i Matką Ziemią. Kulczyk staje się przewodniczką w świecie współczesnych wiedźm, które dzielą się swoimi doświadczeniami i praktykami podczas festiwalu.

Dopełnieniem programu „Wiedźmy” będą różnorodne warsztaty oraz wystawa Krystyny Piotrowskiej pod nazwą „Odplatanie”. Organizatorzy zapraszają do odkrywania tajemnic kobiecej mocy i energii poprzez interaktywne doświadczenia.

Festiwal Malta 2024 to nie tylko okazja do wzięcia udziału w różnorodnych wydarzeniach artystycznych, ale również szansa na refleksję nad rolą kobiet w społeczeństwie. Program „Wiedźmy” może stać się platformą do dyskusji o zmianach społecznych oraz wyzwań, przed którymi stoi współczesna kobieta. Dzięki takim inicjatywom jak Malta Festival można wierzyć, że przyszłość przyniesie pozytywne przeobrażenia w postrzeganiu dziewcząt i kobiet na całym świecie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Malta Festival

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz