Już za niespełna 3 tygodnie ruszy kolejna edycja Malta Festival Poznań, która potrwa od 3 do 7 lipca. Na miłośników sztuki czekają nie tylko spektakle teatralne ale także projekty performerskie, koncerty, spektakle taneczne i pokazy filmowe, potkania z artystami i dyskusje panelowe.
Od trzech lat, główna część programu koncentruje się wokół wybranego tematu – idiomu, który stanowi punkt odniesienia dla prezentowanych projektów artystycznych. W tegorocznym idiomie zatytułowanym Akcje Azjatyckie / Asian Investments Malta stawia pytania o to, jakie klisze – obrazy medialne budują nasz sposób myślenia o Azji i jakie emocje, obawy i nadzieje „inwestujemy” we własne wyobrażenia o Azji?
Kurator idiomu, mieszkający w Berlinie szwajcarski reżyser i artysta konceptualny Stefan Kaegi – tak tłumaczy jego ideę: „Ciekawsze od samego sprowadzania sztuki azjatyckiej do Poznania i pokazywania jej jako czegoś egzotycznego wydawało mi się postawienie pytania, co azjatyckiego jest w Poznaniu”. W ramach idiomu zobaczymy spektakle i projekty zarówno twórców europejskich, takich jak Rimini Protokoll, Ant Hampton, Dries Verhoeven, Wojtek Ziemilski, Ex Nixilo czy Dirk Fleischmann jak również artystów blisko- i daleko-azjatyckich: Public Movement, Rabiha Mroué i Liny Saneh czy Living Dance Studio
Wokół idiomu zbudowany jest również program filmowy, pierwszy dzień otwartego forum dyskusyjnego, a także plenerowy maraton muzyczny nad jeziorem Malta, czyli koncert: Między Azją a Europą: muzyka romska.
Posłuchaj jaką Azję odnalazł w Poznaniu Stefan Kaegi:
Kolejny ważny nurt festiwalu jest związany z twórczością J.M. Coetzee. Malta Festival Poznań, w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu przygotowuje światową prapremierę opery flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa Slow Man w reżyserii Mai Kleczewskiej, do której libretto oparte na swojej książce Powolny człowiek napisał właśnie J.M. Coetzee.
Pisarz będzie gościem festiwalu i weźmie udział w spotkaniu z twórcami opery, odbywającym się w ramach drugiego dnia forum. Zobaczymy również teatralną adaptację powieści „Hańba” węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó.
Miłośnicy twórczości Lecha Raczaka będą mieli okazję zobaczyć aż cztery jego spektakle – tzw. trylogię rewolucyjną (Dziady, Marat/Sade i Czas terroru) przygotowaną przez Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz premierowe plenerowe przedstawienie Gry z czasem
Nie zabraknie również solidnej dawki dobrej muzyki. Gwiazdą festiwalu jest w tym roku legendarny kalifornijski zespół Faith No More i jego charyzmatyczny wokalista Mike Patton. Koncert odbędzie się w ramach cyklu POZnań dla Ziemi.
http://www.youtube.com/watch?v=cgRhDd6MRU0&feature=related
W klubie festiwalowym, na cowieczornych bezpłatnych koncertach zagrają DJ Kentaro, tokijska grupa undergroundowa Anli Pollicino, brytyjscy muzycy Bass Clef i Emika, szwedzki zespół Slagsmalsklubben oraz Kari Amirian, Ballady i Romanse, a także Justyna Szafran i Sztylety (tym razem w rockowo-psychodelicznym kontekście muzyki Krzysztofa ‘Wiki’ Nowikowa).
Dodaj komentarz