Aglomeracja

Mandat za e-papierosa

papieros zgaszony  Foto: sxc

Rząd znowelizował projekt ustawy, która dotyczy e-papierosów. Jedną ze zmian jest zakaz palenia ich w miejscach publicznych. Za palenie elektronicznego papierosa strażnik miejski może ukarać osobę palącą tak jak za zwykłego papierosa mandatem w wysokości od 20 – 500 złotych.

Zgodnie z przepisem art. 5 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania się palenia:

1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Nowe przepisy wprowadzają także zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim. Za wykroczenie, jakim będzie sprzedaż wyrobów elektronicznych z nikotyną osobom poniżej 18 roku życia, sprzedawcy grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Właściciele sklepów pod rządami nowej ustawy muszą umieścić w widocznym miejscu informację: “Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”. Za brak w sklepie takiej informacji, funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości 150 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • W Ustawie z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (której tekst jednolity umieszczono w Dz.U. z 2019r., poz. 2182) zawarte są następujące definicje:
    1. Art. 2. pkt. 17) – palenie papierosów elektronicznych – spożycie pary zawierającej NIKOTYNĘ, wydzielanej przez papieros elektroniczny;
    2. Art. 2. pkt. 20) – papieros elektroniczny – wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej NIKOTYNĘ za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu …
    Używanie e-papierosów, napełnionych płynem/liquidem o zerowej zawartości NIKOTYNY, nie jest więc zabronione (zgodnie z zasadą: “co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone)” 🙂