Aglomeracja

Mapa zagrożeń szybko się zapełnia

Mapa zagrożeń szybko się zapełnia  Foto: zrzut ekranu

Krajowa Mapa Zagrożeń działa już w całej Polsce. W naszej aglomeracji możemy korzystać z niej od 20 września. Sądząc po szybko rosnącej liczbie zgłoszeń, ta forma informowania szkiełów o mniejszych czy większych wykroczeniach, jest strzałem w dziesiątkę. 

Do tej pory odnotowano ponad 650.000 odsłon mapy – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – użytkownicy za jej pośrednictwem dokonali ponad 52.000 zgłoszeń.

Informowanie mundurowych o źle parkujących samochodach, truciu sąsiadów palonymi w piecu śmieciami i wielu innych zachowaniach, które utrudniają życie innym jest nadal traktowane jak “donoszenie“. To niestety wynik swoistej, złej tradycji, gdy nie współpracowało się z Milicją Obywatelską. Czasy się zmieniły, ale wuchta wiary ma to wręcz zakorzenione. Tymczasem nie ma już Milicji Obywatelskiej, jest Policja, a informowanie o zagrażających innym zachowaniach jest normalną, obywatelską postawą. Wystarczy oglądać amerykańskie, czy zachodnioeuropejskie filmy.

Krajowa Mapa Zagrożeń ułatwia zgłaszanie wszelkich takich spraw. W Aglomeracji Poznańskiej działa ona od 20 września, ale już od pierwszych godzin od jej uruchomienia można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie.

Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu – przekonuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Dodawanie zdarzeń, którymi naszym zdaniem powinny zająć się szkieły jest bardzo łatwe, wręcz intuicyjne. Wybieramy miejsce, zaznaczamy i wskazujemy jakie zagrożenie naszym zdaniem tutaj występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze.

Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń – podkreślają przedstawiciele MSWiA – dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Ostatnio został uruchomiony mail, na który możemy zgłaszać uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania mapy – kmbz@policja.gov.pl. Samą Krajową Mapę Zagrożeń znajdziecie klikając tutaj.

 Mapa zagrożeń szybko się zapełnia

Użyte w artykule zdjęcia: zrzut ekranu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz