1600 zawodników zmierzy się w walce z własnymi słabościami podczas sierpniowego poznańskiego Triathlonu. Organizatorzy są pełni optymizmu co do przebiegu imprezy licząc nie tylko na potwierdzonych uczestników, ale także na liczne grono kibiców. Będzie to pierwszy triathlon w Polsce rozgrywany praktycznie w centrum dużego miasta, a także pierwszy starający się o przyznanie licencji IRONMAN®.
Poza popularyzacją dyscypliny organizatorzy imprezy liczą przede wszystkim na uzyskanie licencji Ironman®. Jest to znak towarowy, zarejestrowany i przyznawany przez organizację World Triathlon Corporation. Pierwsze zawody, na których wydawanie były zezwolenia miały miejsce w 1980 roku w Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.
Początki Ironman sięgają lat 70-tych na Hawajach. Wszystko zaczęło się w San Diego podczas obozu treningowego, podczas którego John Collins – komandor marynarki wojennej USA wpadł na pomysł stworzenia ekscytującej rywalizacji dla najbardziej wytrzymałych.
Zaproponował zorganizowanie zawodów łączących w sobie trzy najdłuższe dotychczasowe wyścigi długodystansowe istniejące już na Hawajach – maratonu pływackiego na dystansie 3,8 km Waikiki Roughwater, maratonu rowerowego dookoła wyspy O’ahu – 180 km i maratonu biegowego w Honolulu.
Zawody ogłosił sam pomysłodawca, określając zawczasu zwycięzcę jako „Człowieka z żelaza” (z biegiem czasu miano Ironmana zaczęto przyznawać każdemu, kto przekroczył linię mety). Tak powstały zawody Hawaii Ironman, które swój debiut miały 18 lutego 1978 roku, a rozegrane zostały na dystansach: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km bieg. Wzięło w nich udział 15 amatorów i pasjonatów sportu. Linię mety przekroczyło 12 zawodników, w tym John Collins. Wygrał Gordon Haller – z zawodu taksówkarz. Przekroczył linię mety po 11 godzinach 46 minutach i 58 sekundach.
Rywalizacja odbywa się na dwóch dystansach. Pierwszy z nich obejmuje dystans analogiczny do pierwszych zawodów na Hawajach. Drugi, z którym zmierzą się także poznańscy zawodnicy, to tzw. połówka, bowiem stanowi połowę dystansu pełnego – 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu. Organizuje się również zawody na innych dystansach, jak np. krótkim, który również zostanie przeprowadzony nad Jeziorem Maltańskim.
Organizatorzy imprezy złożyli już wszystkie wymagane dokumenty rozpoczynające proces certyfikacji zawodów. – Kolejny etap to wizyta przedstawicieli WTC na poznańskim Triathlonie połączona z wnikliwą oceną wszystkich aspektów imprezy – wyjaśnia Wojciech Kruczyński z Endusport. – Liczymy, że Poznań podąży w ślady Nicei, Zurychu lub Frankfurtu, pozytywna ocena zależy też od licznej obecności kibiców, dlatego zachęcamy poznaniaków do przyjścia nad Maltę – podkreśla.
Obecnie zawody Ironman 70,3 to jeden z najbardziej popularnych i najdynamiczniej rozwijających się startów triathlonowych na świecie. Udział w zawodach jest otwarty dla każdego, zawodowi sportowcy mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 5-10% ogółu uczestników. Każdy, kto pokona swoje słabości staje się Człowiekiem z żelaza.
Dodaj komentarz