Trwają prace nad nową strategią rozwoju Poznania. Do współpracy przy jej tworzeniu prezydent zaprosił osoby reprezentujące różne środowiska: kulturę, naukę, biznes czy też organizacje społeczne. Wspólnie – jako Rada Mentorów – będą się starali wskazać kierunek oraz priorytety w rozwoju miasta na najbliższe kilkanaście lat.
Mentorzy powinni wziąć pod uwagę prognozowaną sytuację demograficzną miasta: liczbę mieszkańców oraz strukturę wiekową. Chcąc odwrócić niekorzystne trendy Poznań powinien podjąć działania, które przyczynią się do podniesienia jakości życia mieszkańców. Stąd idea powołania Rady Mentorów, której pierwsze spotkanie zostało poświęcone wstępnemu określeniu wyzwań stojących przed miastem
Poznań przyszłości to dla mnie miasto dialogu, otwarte dla osób różnych profesji, wieku, statusu społecznego i przekonań, otwarte na twórcze rozwiązania w każdym obszarze życia, które przyczyniają się do poprawy jego jakości – mówił na wstępie o swojej wizji Poznania prezydent Jacek Jaśkowiak
Chciałbym też, by Poznań był miastem z przyjazną przestrzenią publiczną, zachęcającą do korzystania z życia miejskiego, miejscem o wysokich walorach przyrodniczych, zapewniającym miejsca do rekreacji i odpoczynku, a jednocześnie częścią europejskich wyzwań i trendów we wszystkich obszarach swego funkcjonowania – dodał prezydent.
Jednym z problemów Poznania jest to, że pomimo wartości głęboko zakorzenionych w tradycji wielkopolskiej, poznaniacy nie zawsze mają wewnętrzne poczucie dumy z miasta. Dlatego trzeba wrócić do czasów, gdy miasto było symbolem rozwoju i awangardą zmian. I właśnie w tym ma pomóc Rada Mentorów.
W gremium tym znalazły się osoby świata kultury m.in. Agnieszka Duczmal – założycielka i dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia “Amadeus”, Ewa Wycichowska – dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maciej Nowak – zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego w Poznaniu, przedstawiciele nauki: prof. Marian Gorynia – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Dariusz Doliński – koordynator Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej; biznesu: Grażyna Kulczyk, Jens Ocksen – Prezes Volkswagena, Solange Olszewska – współzałożycielka Solaris Bus & Coach S.A, działacz społeczny, współzałożyciel Stowarzyszenia Prawo do Miasta Lech Mergler.
Strategia rozwoju miasta to dokument, który skierowany jest do mieszkańców, dlatego nie tylko powinien być dla nich zrozumiały, ale przede wszystkim być przez nich współtworzony.
Dlatego Miasto będzie w procesie opracowywania strategii działać na zasadnie partycypacji, włączając w jej tworzenie mieszkańców, samorządowców i ekspertów z różnych dziedzin, którzy mogą wnieść wartość w kolejnych etapach prac. Kluczowe znaczenie w procesie tworzenia dokumentu ma współpraca z radnymi Miasta Poznania oraz przedstawicielami mieszkańców w Radach Osiedli.
mam nadzieję, że Ci mentorzy kasy za to nie biorą!